Pasy w judo

Pasy w judo zdobywa się po złożeniu odpowiedniego egzaminu sprawdzającego umiejętności i technikę judoki. Współczesne judo jest sportem ściśle ograniczonym przepisami opartymi na starych japońskich zasadach walki wręcz. Głównymi celami trenowania judo są: ogólny rozwój fizyczny, uzyskanie skuteczności w zawodach i doskonalenie siebie. Judo ma także wpływ na harmonijny rozwój i udowadnia, że niekiedy ważniejsze niż wielkość i siła ciała są jego zwinność i szybkość.

Trenowanie judo

Prawie wszystkie wschodnie sztuki walki, w tym także judo, są sportami, które dobrze przygotowują do życia i stanowią właściwy system wychowania fizycznego. Pozwalają dzieciom i młodzieży poznać i rozwijać granice swoich możliwości oraz uzyskać skuteczność w podejmowanych działaniach. Dzięki tej sztuce walki mogą oni ćwiczyć szybkość, zręczność, siłę i wytrzymałość fizyczną. Judo wpływa także na rozwój odwagi, opanowania, zmysłu obserwacji, odporności, gorliwości i koncentracji. Jak więc widać, przyczynia się do edukacji i rozwoju ucznia.

Wraz z zaawansowaniem technik judo, uczeń zdobywa kolejne stopnie kyu i dan. Można je porównać do klas sportowych w pozostałych dyscyplinach sportowych. Aby przejść na kolejny stopień zaawansowania należy wygrać określoną liczbę starć i opanować konkretne techniki walki. Techniki judo zmieniały się na przestrzeni lat, w celu ciągłego doskonalenia ich skuteczności. Obecnie judo jest sportem walki, którego opanowanie wymaga od ucznia wielu lat ciężkich treningów. Judo w nowoczesnej formie jest sportem walki wymagającym wieloletniego, żmudnego treningu. Trzymania judo oraz wszelkie inne techniki walki doskonalone są na drodze niekończących się powtórzeń, ćwiczeń siłowych i sprawnościowych.

Treningi judo nie należą do lekkich i aby zdobyć jeden z wyższych stopni zaawansowania, należy poświęcać tej dyscyplinie sportu czas 5-6 razy w tygodniu. Na początku typowego treningu występuje rozgrzewka, trwająca ok. 20 minut. Ma ona na celu ogólny rozwój ucznia oraz doskonalenie elementów technicznych. Następnie, rozpoczynają się walki treningowe, tj. randori, które zajmują około godziny. Później przychodzi czas na zestaw ćwiczeń o różnym natężeniu – jednym z nich jest uchikomi, czyli starcia o dużej intensywności, bez rzucania przeciwnika na matę. Dodatkowo stosuje się ćwiczenia siłowe, np. na przyrządach czy ze sztangą.

Stopnie w judo

Ostatecznym sprawdzianem umiejętności, wartości fizycznych i psychicznych judoki jest udział w zawodach. Odzwierciedleniem zaawansowania technicznego ucznia jest posiadany stopnień kyu i dan. Każdy judoka, który wyćwiczył do perfekcji określone elementy sztuki walki i przeszedł egzamin, uzyskuje pas we właściwym kolorze, odpowiadającym stopniowi. Każdy z uczniów rozpoczyna od stopnia VI kyu.

Stopnie judo dzieli się na uczniowskie i mistrzowskie. Stopnie uczniowskie to kyu, a mistrzowskie to dan. Wcześniej nie istniały stopnie kyu w żadnej sztuce walki. Jednak ten system szybko się rozpowszechnił i został przejęty np. w karate. Tradycyjnie judoką nazywa się osobę posiadającą stopień IV kyu lub wyższy. Pozostałe osoby określane są jako kenkyu-sei. Obecnie jednak tytułem judoki nazywany jest każdy, kto trenuje ten sport. Sensei to osoba o stopniu mistrzowskim IV dan lub wyżej.

Stopniom kyu odpowiadają poszczególne kolory pasa. Stopni szkoleniowych w judo jest sześć. Po zaliczeniu wszystkich egzaminów na stopnie szkoleniowe można przystąpić do egzaminu na stopień mistrzowski – dan. Do zdobycia kolejnych stopni szkoleniowych wymagane są jedynie umiejętności techniczne i odpowiednie wyniki w turniejach.

Stopnie szkoleniowe:

StopieńJapońska nazwaKolor pasa
VI kyu rokyu biały
V kyu gokyu żółty
IV kyu yonkyu pomarańczowy
III kyu sankyu zielony
II kyu nikyu niebieski
I kyu ikkyu brązowy


Stopnie mistrzowskie:

StopieńJapońska nazwaKolor pasaKolor alternatywny
I dan shodan czarny  
II dan nidan czarny  
III dan sandan czarny  
IV dan yodan czarny  
V dan godan czarny  
VI dan rokudan biało-czerwony czarny
VII dan shichidan biało-czerwony czarny
VIII dan hachidan biało-czerwony czarny
IX dan kyudan czerwony czarny
X dan judan czerwony czarny

Mistrzowskie pasy judo mają zazwyczaj czarny kolor. Od VI dan można jednak nosić pas biało-czerwony, a od IX – czerwony. Do VI stopnia dan jest tak samo jak ze stopniami kyu. Jednak od siódmego poziomu zaawansowania mistrzowskiego stopnie dan mają charakter honorowy.

Stopnie VII i VIII są przyznawane przez kontynentalne federacje, np. Europejską Federację Judo, na wniosek krajowych związków. Stopnie IX i X przyznaje Międzynarodowa Federacja Judo na wniosek federacji kontynentalnych. Do tej pory zaszczytu przyznania X stopnia dan dostąpiło tylko trzech Europejczyków. Byli to: Charles Palmer, Anton Geesink i George Kerr.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Judo

Judo
Sporty walki Judo

Judo w języku japońskim oznacza łagodną lub szlachetną drogę. Ta wschodnia sztuka walki uczy nie tylko radzenia sobie z przeciwnikiem poprzez ciosy i chwyty, ale również wewnętrznej siły.

Pasy w karate
Karate Pasy w karate

Nauka karate i doskonalenie technik karate pozwala zdobywać kolejne pasy. Pasy karate mają różne kolory, jednak marzeniem każdego karateki jest mistrzowski, czarny pas karate.

Gadżety wspomagające odchudzanie Pasy odchudzające

Każdy z nas marzy o szczupłej, zgrabnej sylwetce. Często ulegamy zachętom reklam na proste sposoby, aby schudnąć dzięki pasom odchudzającym. Czy jednak pasy wyszczuplające są skuteczne?

Judo dla dzieci
Sport dla dziecka Judo dla dzieci

Judo dla dzieci to dobry pomysł. Jak inne sztuki walki, judo poprawia kondycję. Co ważniejsze, pomaga rozwinąć w dziecku postawy etyczne. Trening judo można zacząć już w wieku 4-5 lat.

Judo Chwyty judo

Rzuty w judo, uderzenia i kopnięcia oraz obezwładnienia to podstawowe chwyty judo. Trzymania w judo również są istotne dla tej sztuki walki. Chwyty judo zależą od techniki judo.

Judo Maty do judo

Wszelkie sporty walki uprawia się na specjalnych materacach. Aby trenować judo, niezbędna jest mata antypoślizgowa do judo, określana jako mata tatami.

Judo Historia judo

Judo zaczęło się kształtować na przełomie XIX i XX wieku. Historia judo wiąże się z życiem Jigorō Kanō, który stworzył ten rodzaj sztuki walki. Współczesne judo nadal wykorzystuje techniki Kanō.

Judo Nauka judo

Nauka judo poprawia sprawność fizyczną i kształtuje charakter. Judocy poznają zasady kultury judo, a zajęcia judo nie ograniczają się do ćwiczeń fizycznych. Trening judo to świetny pomysł.

Judo Techniki judo

Techniki judo dzielą się na rzuty w judo oraz chwyty judo. Nauka judo jest stopniowym procesem. Na początku judocy poznają podstawowe techniki judo, a z czasem bardziej zaawansowane techniki w judo.

Judo Kimona do judo

Kimona do judo składają się z dwóch części: Joi i Shitibaki. Joi to górna część stroju, a Shitibaki dolna. Strój do judo nazywa się judoga. Kimono do judo może być tkane pojedynczo lub podwójnie.

Sztuki walki judoOdtwórz wideo
Sport dla dziecka Sztuki walki judo

Judo to japońska sztuka walki, która opiera się na zasadzie „ustąp, by zwyciężyć". Techniki...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij