Trwa ładowanie...

Pierwsza miesiączka – kiedy się pojawia, objawy

Avatar placeholder
30.03.2021 19:13
pierwsza miesiączka
pierwsza miesiączka (123rf)

Pierwsza miesiączka jest to bardzo ważny moment w życiu każdej dziewczyny. Ponieważ jest to czas, kiedy wchodzi w kolejny etap dojrzewania. Bardzo ważne jest to, aby pierwsza miesiączka była przyjęta przez dziewczynę z pełną świadomością i zrozumieniem. Trzeba wiedzieć, że każdym z etapów cyklu menstruacyjnego ciało, ale także psychika kobiety przechodzi zmiany. Kobiety różnie reagują na bodźce zewnętrzne, zmienia się także wrażliwość.

Na początku cyklu kobiety są entuzjastycznie nastawione na większość działań. Energia i pozytywne podejście, nowe pomysły osiągają swój szczyt w momencie owulacji. W miarę zbliżania się miesiączki nastrój staje się refleksyjny, ciało często odmawia posłuszeństwa, znikają siły. O tym czym jest PMS dziewczyna także wiedzieć. Dlatego zanim pojawi się pierwsza miesiączka warto porozmawiać z córką, dobrym pomysłem jest także wizyta i rozmowa z ginekologiem. Warto także przybliżyć kwestię higieny intymnej w tym czasie i wytłumaczyć zalety wkładek higienicznych czy tamponów.

spis treści

1. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dziewczęta wchodzące w etap dojrzewania często zastanawiają się, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka i jak są inne objawy dojrzewania? Pierwsza miesiączka nie ma wyznaczonego terminu i może pojawić się już w wieku 12 lat, ale jest to kwestia indywidualna. Dlatego, u niektórych dziewczyn może to nastąpić później dla przykładu w 14 roku życia. Duży wpływ mają na to hormony.

Pierwsza miesiączka to wybór pomiędzy tamponami, a podpaskami
Pierwsza miesiączka to wybór pomiędzy tamponami, a podpaskami

2. Objawy pierwszej miesiączki

Oczywiście nie da się jasno określić, w którym dokładnie momencie pojawi się pierwsza miesiączka. Jednak organizm może dawać pewne sygnały na krótko przed pojawieniem się menstruacji. Pierwsza miesiączka jest uwarunkowana genetycznie, ale istnieją także inne warunki wpływające na jej pojawienie się dla przykładu masa i budowa ciała, stan zdrowia, a nawet dieta.

To też warto widzieć

Pierwszym objawem okresu dojrzewania zarówno u dziewcząt jak i u chłopców jest tzw. skok pokwitaniowy, który u dziewcząt występuje wcześniej, bo nawet w 11 roku życia. Po tym etapie zaczynają rosnąć piersi, brodawki sutkowe razem z otoczkami zaczynają unosić się, a następnie zaczynają powiększać się same piersi. Kolejnym etapem jest pojawienie się pierwszego owłosienia łonowego i pachowego. Na którym etapie pojawia się pierwsza miesiączka?

Średnia wieku, kiedy może pojawić się pierwsza miesiączka to przedział od 12 do 14 roku życia. Jest to kwestia indywidualna, dlatego nie należy porównywać żadnym objawów. Jeśli jednak pierwsza miesiączka pojawi się przed 10 rokiem życia nie jest to stan naturalny i należy skonsultować się z ginekologiem. Podobnie trzeba postąpić, jeżeli pierwsza miesiączka nie pojawi się po skończonym 14 rokiem życia.

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie
Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie [5 zdjęć]

Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym zastanowić w świetle badań, które powiązały

zobacz galerię

Pierwsza miesiączka może pojawić się po dwóch latach od momentu, kiedy zaczęły rosnąć piersi. Przed miesiączką piersi stają się nadwrażliwe i delikatnie się powiększają. Na miesiąc przed tym jak pojawi się pierwsza miesiączką z pochwy może wypływać biała wydzielina i jest to objaw, który nie powinien budzić niepokoju. Jest to efekt działania hormonów płciowych i właściwie działającej flory bakteryjnej w pochwie. Przed miesiączką może pojawić się nagłe osłabienie organizmu, może pojawić się trądzik, wzrasta apetyt, może powiększyć się masa ciała na skutek zatrzymania wody. Inne objawy, które sugerują, że może pojawić się pierwsza miesiączka to nudności, podrażnienie, wahania nastroju. Mogą wystąpić plamienia dla przykładu tydzień przed miesiączką.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze