Dobry ginekolog
W czasie ciąży podstawą jest dobry ginekolog. Od niego zależy przebieg ciąży i interpretowanie badań wykonywanych w jej trakcie. Jemu będziesz zadawać nurtujące, czasem wstydliwe pytania, zwierzać się z dręczących cię obaw i wątpliwości. Odpowiedni ginekolog ułatwi planowanie ciąży i przygotowanie do porodu. Dlatego też lekarz prowadzący ciążę powinien posiadać nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale też odpowiednio podchodzić do pacjentki.
1. Cechy dobrego ginekologa
Dobry ginekolog powinien być przede wszystkim:
- kompetentny – aby w przebiegu ciąży nie pojawiały się komplikacje, powinna być ona regularnie kontrolowana; dobry ginekolog zaleca pacjentce badania ginekologiczne, USG w ciąży, ale również badania laboratoryjne - nie tylko te obowiązkowe, ale również zalecane np. na HIV. Dobry lekarz przeprowadza ponadto wywiad środowiskowy z pacjentką, dzięki czemu może poznać nie tylko choroby, jakie przebyła, ale również sytuację życiową pacjentki i ewentualnie zlecić jej dodatkowe badania, sprawdzające, czy nie ma np. skłonności do alkoholu;
- komunikatywny – kobieta ma prawo wiedzieć, co dzieje się z nią i z jej dzieckiem, dlatego dobry ginekolog ma obowiązek informować pacjentkę o stanie dziecka i jej samej. Ważne jest, aby lekarz potrafił wyjaśnić pacjentce, co się dzieje z jej zdrowiem i zdrowiem maluszka, nie używając specjalistycznego języka medycznego - wyjaśnienie musi być proste i zrozumiałe dla każdego. Również w czasie przeprowadzania jakiegokolwiek badania w ciąży lekarz powinien wyjaśnić, co robi, w jakim celu to robi i jakie są wyniki badania. Takie postępowanie świadczy o tym, że lekarz traktuje swoją pacjentkę podmiotowo. Kobieta powinna mieć możliwość zadawania pytań lekarzowi, a ten powinien udzielić jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi.
2. Dobry ginekolog w kontakcie z pacjentką
Ginekologia to specyficzny dział medycyny. Lekarz zajmuje się nie tylko przyszłym noworodkiem, ale także kobietą, która często musi się zwierzać ze wstydliwych i bolesnych spraw. Ginekolog powinien mieć szczególne podejście do pacjentki - zrozumieć jej potrzeby i wychodzić im naprzeciw. Już po wystroju gabinetu można zorientować się, czy lekarz jest przyjaźnie nastawiony do pacjentek – świadczyć może o tym obecność miejsca, w którym można się bez skrępowania rozebrać, podmyć się i zadbać o higienę okolic intymnych. Również sposób przeprowadzania badania w ciąży daje nam do zrozumienia, czy lekarz jest empatyczny. Dobry lekarz przeprowadza badanie wewnętrzne delikatnie, tak aby nie było nieprzyjemne dla pacjentki.
Lekarz ginekolog powinien być również:
- dostępny - kobieta powinna być umówiona na wizytę o konkretnej godzinie, aby nie musiała czekać zbyt długo w poczekalni; ponadto lekarz prowadzący ciążę powinien być dostępny również poza gabinetem, w razie nagłego bólu czy krwawienia; dobry ginekolog daje kobietom swój numer telefonu, aby mogły zadzwonić w razie nagłej potrzeby;
- taktowny - jeżeli kobieta zostaje potraktowana nietaktownie lub niegrzecznie przez lekarza, powinna wnieść skargę i oczywiście więcej się u niego nie pojawiać. Dobrze jest, kiedy pacjentka w czasie ciąży ma zaufanie do swojego lekarza i go lubi;
- wzbudzający zaufanie - z ginekologiem rozmawiamy na najbardziej intymne tematy z naszego życia, dlatego powinien wzbudzać zaufanie; dotyczy to również tego, w jaki sposób lekarz traktuje pacjentkę - czy ma dla niej czas, czy jest przekonujący, itp.
Każda kobieta powinna zwrócić uwagę na powyższe cechy przy wyborze lekarza. Jeżeli nie spełnia on tych warunków, najlepiej jest zmienić go na innego ginekologa. Przed wyborem odpowiedniego lekarza prowadzącego ciążę, dobrze jest poradzić się przyjaciółek lub kogoś z rodziny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.