Powikłania po in vitro

Mimo iż powikłania po in vitro występują bardzo rzadko, pary decydujące się na sztuczne zapłodnienie muszą być świadome, że mogą się one pojawić. Jedną z możliwych komplikacji po in vitro jest zespół hiperstymulacji jajników. Poza tym przyszli rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że in vitro wiąże się z większym prawdopodobieństwem ciąży wielopłodowej, poronienia, ciąży pozamacicznej, wczesnego porodu czy śmierci okołoporodowej.

Prawdopodobieństwo powikłań po in vitro

Wiele osób rozważających skorzystanie z procedury in vitro zastanawia się, czy powikłania po in vitro występują często. Statystyki mogą być niemiłym zaskoczeniem, ponieważ badania wykazały, że po in vitro mają miejsce następujące komplikacje:

 

  • ciąża wielopłodowa (o 15% częściej),
  • poronienia (o 25% więcej przypadków),
  • ciąża pozamaciczna (o 5% częściej),
  • przedwczesny poród (o 20% więcej przypadków).

Zaobserwowano, że 40-76% płodów po poronieniu samoistnym wykazuje nieprawidłowości chromosomalne. Zapłodnienie in vitro oznacza również większe prawdopodobieństwo innych anomalii. Z tego powodu kliniki przeprowadzają skrupulatne procedury diagnostyczne. W większości krajów możliwe jest przeprowadzenie genetycznej diagnostyki przedimplantacyjnej, jednak w niektórych badania te są nadal prawnie zakazane. W kolejnych etapach ciąży wykonuje się ultrasonografię, jak w przypadku zapłodnienia naturalnego. Oprócz tego przeprowadza się amniocentezę lub placentocentezę, które mają na celu wykrycie wad genetycznych płodu.

Hiperstymulacja in vitro

Syndrom hiperstymulacji jajnikowej to jedno z możliwych powikłań procedury in vitro. Kiedy komórki jajowe są pobierane z jajników, duża liczba hormonów i substancji chemicznych zwanych cytokinami jest uwalniana. Cytokiny mogą powodować powstanie naczyń włośniczkowych (kapilarnych), które przyczyniają się do przesuwania się płynów z układu krwionośnego w okolice jamy brzusznej i płuc. Największe ryzyko pojawienia się tego powikłania pojawia się po podaniu ostatniej dawki hormonu HCG. Jakie są objawy hiperstymulacji? Najczęstszy symptom hiperstymulacji to nagłe przybranie na wadze i powiększenie obwodu brzucha. Inne możliwe objawy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza, to:

  • ból pleców,
  • ból podbrzusza,
  • nudności,
  • wymioty,
  • trudności z oddychaniem,
  • problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie hiperstymulacji zależy od przebiegu choroby. Ciężka postać choroby zdarza się bardzo rzadko. Pacjentka z poważnymi objawami wskazującymi na hiperstymulację wymaga hospitalizacji i stałej obserwacji. Kobiecie podaje się wówczas leki, które normują przepływ płynów w organizmie. Łagodna postać powikłania wymaga pozostania pod stałą kontrolą lekarza i dużo odpoczynku.

Krwawienie wewnętrzne to także możliwe powikłanie po in vitro, jednak przytrafia się jeszcze rzadziej niż hiperstymulacja. Krwawienie pojawia się, kiedy igła służąca do pobrania komórek jajowych spowodowała uszkodzenie naczynia krwionośnego, co prowadzi do wylewu krwi. Symptomy powikłania to pogłębiający się ból brzucha, omdlenia, zawroty głowy. Poza tym niektóre badania wskazują, że zapłodnienie in vitro może wiązać się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajników.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy mogę odstawić bromergon?

Pytanie do ginekologa. Jestem w ciąży w wyniku inseminacji (do stymulacji dostałam femarę 5...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Czy czeka nas in vitro?

Mój mąż po wypadku jest niepełnosprawny, chcielibyśmy mieć dzieci, ale w sposób...

lek. Aneta Zwierzchowska Porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
pokaż 5 następnych

Artykuły Zapłodnienie in vitro

Etapy in vitro
Zapłodnienie in vitro Etapy in vitro

Dla coraz większej liczby par zapłodnienie in vitro to ostatnia deska ratunku, aby mieć dziecko. Decyzja o in vitro jest zwykle poprzedzona latami starań tradycyjnymi sposobami. Jednak, gdy mimo chęci nie dochodzi do zapłodnienia lub następuje kolejne poronienie, in vitro wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Metoda in vitro ma swoich zwolenników i przeciwnik ... jest pozytywny, po dwóch tygodniach wykonuje się badanie USG. Sztuczne zapłodnienie in vitro wzbudza wiele...

ZapłodnienieOdtwórz wideo
Zapłodnienie in vitro Zapłodnienie

Do zapłodnienia dochodzi w momencie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Aby doszło do poczęcia, kobieta musi być płodna i posiadać również płodny śluz w szyjce macicy. Zapłodnienie może wystąpić w fazie owulacji. U kobiety,...

Zapłodnienie in vitro
Niepłodność Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro ma na celu pokonanie przyczyn niepłodności poprzez zapłodnienie w warunkach...

Przygotowanie do in vitro
Zapłodnienie in vitro Przygotowanie do in vitro

Na przygotowanie do in vitro składają się: badania diagnostyczne, stymulacja hormonalna oraz pobranie komórek jajowych. Badania przed in vitro pomagają określić jaka jest przyczyna niepłodności.

Metody in vitro
Zapłodnienie in vitro Metody in vitro

Metody in vitro to technika rozrodu wspomaganego medycznie, a dla niektórych par - jedyny...

Etapy in vitro
Zapłodnienie in vitro Etapy in vitro

Dla coraz większej liczby par zapłodnienie in vitro to ostatnia deska ratunku, aby mieć dziecko....

Powikłania hemaferezy
Hemafereza lecznicza Powikłania hemaferezy

Hemafereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory...

Żylaki Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach...

Skutki bezsenności Powikłania bezsenności

W zależności od przyczyn bezsenności, terapię dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta....

Powikłania grypy
Grypa Powikłania grypy

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Jej przebieg jest z reguły...

Pierwsze dni po porodzie Powikłania w połogu

Powikłania w połogu to: zakażenia rany krocza, nieprawidłowe zrośnięcie się krocza po jego nacięciu, krwawienia z dróg rodnych, depresja poporodowa oraz zapalenie piersi.

Borelioza Powikłania po boreliozie

Ostra, natychmiastowa postać boreliozy, która przebiega w charakterze rumienia na skórze,...

Alergia Powikłania alergii

Żadne z objawów alergicznych nie są przez nas mile widziane, najczęściej dlatego, że...

Powikłania cukrzycy
Cukrzyca Powikłania cukrzycy

Powikłania cukrzycy bywają różne. Najczęściej dotyczą układu nerwowego. Ich nazwa to neuropatia. Na powikłania cukrzycy cierpi duża ilość osób chorych. Neuropatia objawia się mrowieniem rąk, biegunką, mniejszą wrażliwością na zmiany temperatury, brakiem czucia na lekki dotyk czy ukłucia.

Kontrowersje wokół szczepień Powikłania po szczepieniu

Ewentualne skutki uboczne szczepień są testowane na wielu etapach ich produkcji i użytkowania....

Powikłania astmy
Astma Powikłania astmy

Astma jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak można zmniejszyć jej objawy i...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij