Trwa ładowanie...

Preferencje żywnościowe zapisane w mózgu

Avatar placeholder
07.10.2016 10:22
Preferencje żywnościowe zapisane w mózgu
Preferencje żywnościowe zapisane w mózgu

Naukowcy ujawniają konkretne szlaki nerwowe, które mogą wpływać na wybór pokarmu przez badanych posiadających defekt genu, który jest związany z otyłością.

Okazuję się, że otyłość to często kwestia genów
Okazuję się, że otyłość to często kwestia genów (Shutterstock)

Badania prowadzone przez Uniwersytet Cambridge w Wielkiej Brytanii pokazuje, co kieruje naszymi preferencjami odnośnie niektórych produktów spożywczych i wskazuje na bezpośredni związek pomiędzy wyborem żywności a specyficznymi wariantami genów.

Wiele czynników wpływa na to, jaką żywność wybieramy. Choć głód jest jednym z kluczowych elementów, to to, co wybierze dana osoba, nie zależy jedynie od jej fizjologicznych potrzeb.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „Nature Comunications” wskazuje, że biologia może również odgrywać pewną rolę w tym procesie.

Poprzednie badania wykazały, że defekt w receptorze genu melanokortyny 4 (MC4R) powoduje otyłość. 1 na 100 osób otyłych ma tę wadę, która sprawia, że są oni bardziej skłonni do przybierania na wadze. W badaniach na myszach okazało się, że wariant genu MC4R wpływał na otyłość w wyniku zakłócenia konkretnej ścieżki w mózgu, co prowadziło do jedzenia znacznie większej ilości tłuszczu, przy jednoczesnej rezygnacji z cukru.

Nowe badania zbadały preferencje ludzi w stosunku do żywności o wysokiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości cukru, poprzez zapewnienie uczestnikom szwedzkiego bufetu z curry z kurczaka i z deserem Eton Mess (mieszanina truskawek, bitej śmietany i kruszonej bezy).

Przygotowano trzy wersje curry, wyglądające i smakujące tak samo, ale o różnej zawartości tłuszczu. Kaloryczność każdej wersji była niższa odpowiednio o 20 proc., 40 proc. i 60 proc..

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy - osób szczupłych, otyłych i tych, które były otyłe w wyniku posiadania wariantu genu MC4R.

We wszystkich grupach badano preferencje spożywcze, zaczynając od spróbowania każdej z przygotowanych opcji curry - bez informowania o jej kaloryczności - i poproszono, aby jeść wybraną przez siebie wersję.

ZOBACZ TAKŻE:

Prof. Sadaf Farooqi z Instytutu Wellcome Trust na Uniwersytecie Cambridge oraz jego zespół stwierdzili, że choć nie było różnic w klasyfikacji generalnej ilości spożytego pokarmu pomiędzy grupami, osoby z uszkodzonym genem MC4R zjedły prawie dwukrotnie więcej curry o wysokiej zawartości tłuszczu, w porównaniu z osobami szczupłymi, a o 65 proc. więcej niż w grupie osób otyłych.

Aby przetestować spożycie cukru, grupy otrzymały do wyboru trzy wersje deseru Eton Mess z różną zawartością cukru: 8 proc., 26 proc. lub 54 proc., ale ze stałą zawartością tłuszczu we wszystkich trzech rodzajach.

W przeciwieństwie do wyników z doświadczenia z zawartością tłuszczu, osoby szczupłe i otyłe wybrały deser o najwyższej zawartości cukru. Osoby z uszkodzonym genem MC4R polubiły tę wersję deseru znacznie mniej niż pozostałe dwie grupy i zjadły znacznie mniej deseru w każdej wersji niż szczupli i otyli uczestnicy badań.

"Nasza praca pokazuje, że nawet jeśli ściśle kontrolujemy wygląd i smak potraw, nasz mózg wykrywa zawartość składników odżywczych. Przez większość czasu jemy pokarmy, które mają zarówno wysoką zawartości tłuszczu, jak i wysoką zawartości cukru" - mówi prof. Farooqi, lider badania.

"Dzięki starannym testom tych składników oraz poddaniu analizie wąskiej grupy osób z uszkodzonym genem MC4R, byliśmy w stanie pokazać, że konkretne szlaki mózgowe mogą warunkować preferencje żywnościowe" - dodaje.

Badacze stawiają hipotezę, że szlaki mózgowe zarówno u ludzi, jak i u zwierząt mogą wpływać na wybór produktów spożywczych o wysokiej zawartości tłuszczu, aby przetrwać w czasach głodu.

"Gdy wokół nie ma dużo jedzenia, musimy pozyskać energię, która może być przechowywana i udostępniana w razie potrzeby: a tłuszcz dostarcza dwa razy więcej kalorii na gram niż węglowodany lub białka i może być łatwo magazynowany w naszym ciele" - wyjaśnia Prof. Farooqi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Mózg odpowiedzialny za otłość
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze