Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Anna Białous

Rodzaje miłości

Avatar placeholder
19.03.2015 08:41
Rodzaje miłości
Rodzaje miłości (Zdjęcie kobiecych dłoni trzymających szklane serce / Shutterstock)

Badania pokazują, że uczucie pomiędzy partnerami w związku opartym na miłości może mieć różny charakter, w zależności od osobowości oraz oczekiwań obu osób. Tak więc nie istnieje tylko jeden typ miłości. Jakie rodzaje miłości można wyróżnić?

spis treści

1. Typy miłości w związkach

  • Eros – to miłość przepełniona namiętnością i romantyzmem. Oznacza zafascynowanie partnerem oraz jego wyglądem fizycznym (często nie do końca wytłumaczalne). Przeżywana jest jako silny, trudny do powstrzymania pociąg seksualny. Realizacja potrzeb seksualnych prowadzi do głębokiego porozumienia między partnerami.
  • Ludus – to uczucie dotyczy osób, które traktują związek przede wszystkim jako zabawę. W tym wypadku silne zaangażowanie w związek raczej utrudnia niż pomaga. Miłość jest tu pewnego rodzaju grą, często połączoną ze świadomym manipulowaniem lub nawet oszukiwaniem partnera.
  • Storge – miłość przyjacielska. Osoby, których związek oparty jest na Storge, opisują swoje uczucia jako spokojne, łagodne i kojące. Ważne jest dla nich trwałe i silne przywiązanie. Przeżycia pozbawione są tu tajemniczości. Między kochankami ważna jest intymność oraz troska o partnera.
  • Pragma – opisywana jest jako miłość praktyczna. To oparta na racjonalnych argumentach lokata swoich uczuć. Partnerzy nie przeżywają wielkich namiętności, raczej porównują zyski i straty. Niekiedy osoby opisują motywy swojego bycia w związku jak „przyziemne”. To, co łączy obie osoby, to przede wszystkim przewidywanie długofalowych korzystnych konsekwencji.

2. Miłość obsesyjna

Miłość obsesyjna określana jest jako mania. Często opisywana jako opętanie poprzez własne uczucia. Porównywana jest do szaleństwa. Przybiera ona często postać objawów fizycznych takich jak: podniecenie, bezsenność, gorączka, brak apetytu, bóle w klatce piersiowej. Maniakalny kochanek nieustannie myśli o swojej ukochanej i ciągle potrzebuje jej uwagi. Jakikolwiek brak odwzajemnienia jego uczucia sprawia mu ogromną przykrość. Niewielka oznaka sympatii przynosi ulgę, choć potrzeba uwagi i uczuć od strony ukochanej nie jest możliwa do całkowitego zaspokojenia. Ten rodzaj miłości bardzo często przeżywają nastolatki, choć może pojawić się również w życiu dorosłych osób. Przepełniona jest namiętnością, ale niewiele jest w niej zaangażowania w związek oraz satysfakcji.

3. Agape

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Miłość altruistyczna to przede wszystkim bezinteresowne i trwałe oddanie partnerowi. To uczucie, któremu towarzyszy nieustająca cierpliwość oraz troska o partnera. Kochankowie często zapominają o dobru własnym, dbając jedynie o szczęście drugiej osoby. W dużej mierze związek oparty na tym rodzaju miłości wiąże się z zaangażowaniem w jego trwanie. Często jest w nim także wiele przejawów intymności oraz satysfakcji, a także niewiele konfliktów. Oczywiście ten rodzaj miłości wymaga odwzajemnienia ze strony partnera.

Agape to wyidealizowany rodzaj miłości, raczej trudny do osiągnięcia ze względu na wysoki poziom indywidualizmu w czasach, w których obecnie żyjemy, gdzie liczy się przede wszystkim własne dobro. To, co jest ważne, aby związek przetrwał, to przede wszystkim podobieństwo partnerów pod względem typu przeżywanej miłości, przekonań co do tego, czym jest związek i czego oboje od siebie oczekują. Tak więc jakość tworzonych przez nas relacji zależy od tego, co łączy nas z naszym partnerem, oraz tego, co my sami z tą relacją zrobimy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze