Trwa ładowanie...

Roztocza. Jak pozbyć się ich z łóżka?

Avatar placeholder
08.02.2019 08:26
Roztocza mieszkają m.in. w pościeli, firankach, zasłonach, dywanach i pluszowych zabawkach
Roztocza mieszkają m.in. w pościeli, firankach, zasłonach, dywanach i pluszowych zabawkach (123RF)

Chociaż roztocza są niewidzialne, wywołują wiele szkód. Z ich powodu cierpi aż 6 mln Polaków. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie z nimi walczyć, aby nie dopuścić do ich zadomowienia się w naszej sypialni. Okazuje się bowiem, że często sami stwarzamy im świetne warunki do życia w pościeli i łóżku.

1. Alergia na roztocza

Najprościej można powiedzieć, że roztocza to maleńkie pająki, których nie widać gołym okiem. Żyją w kurzu, pościeli, dywanach, pluszowych zabawkach, zasłonach i firankach. Żywią się głównie ludzkim naskórkiem i utrudniają życie alergikom. Szacuje się, że w Polsce problem z alergią na roztocza może mieć nawet 6 mln osób, co stanowi aż 50 proc. alergików.

Jak rozpoznać grasujące pluskwy? Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w domu i w hotelu
Jak rozpoznać grasujące pluskwy? Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w domu i w hotelu [6 zdjęć]

Pluskwy to owady o nieprzyjemnym wyglądzie i uciążliwym dla człowieka trybie życia. Jeśli gdzieś się

zobacz galerię

Jeżeli jesteśmy uczuleni na roztocza, objawy możemy obserwować u siebie przez cały rok. Jednak w sezonie grzewczym, czyli jesienno-zimowym, mogą się one nasilić.

Zobacz film: "Pluszak w zamrażalniku. Sposób na roztocza"

Najczęściej u alergików zauważa się takie reakcje, jak katar, problemy z oddychaniem i kichanie. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić kłopoty z oczami, np. zaczerwienienie i łzawienie, a nawet zapalenie spojówek.

2. Jak pozbyć się roztoczy?

Aby skutecznie pozbyć się roztoczy z naszej sypialni, konieczne jest pogorszenie ich warunków bytowych. Roztocze, które zadomowiły się w łóżku, najwidoczniej mają tam zapewnione jedzenie, a także dobrą wilgotność i temperaturę powietrza.

Istotną kwestią w walce z roztoczami jest pranie pościeli. Giną one bowiem w temperaturze przekraczającej 55 stopni. Aby nie dopuścić do osiedlenia się roztoczy, konieczna jest regularna zmiana pościeli, a także wietrzenie jej.

Warto także odkurzać regularnie materac, na którym śpimy i pozbyć się z dywanów. Jeżeli wiemy, że jesteśmy uczuleni na roztocza, zwróćmy większą uwagę na wybór odpowiedniej pościeli. Alergicy powinni spać w syntetycznej i antyalergicznej.

W walce z roztoczami przyda się też kilka prostych, ale skutecznych nawyków, które mogą uniemożliwić im rozwój w naszym mieszaniu. Lepiej nie iść spać z mokrymi włosami. Woda, ponieważ powoduje to gromadzenie się wilgoci, która tylko je zachęci do dalszego rozwoju.

Ponadto regularne wietrzenie i utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu poniżej 20 stopni pogorszy im warunki życiowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze