Trwa ładowanie...

Siniec (podbiegnięcie krwawe) - przyczyny, diagnostyka, leczenie

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:37
Siniec zwykle pojawia się na skórze na skutek urazu mechanicznego.
Siniec zwykle pojawia się na skórze na skutek urazu mechanicznego. (gettyimages)

Siniec to skutek niewielkiego wylewu krwi pod skórą. Zwykle przybiera sinogranatowe zabarwienie, a w procesie gojenia zmienia swoją barwę, aż do osiągnięcia zielożółtego koloru. Przyczyną sińców są zwykle urazy mechaniczne lub wrodzona skłonność do krwawień. Zdarza się jednak, że siniaki pojawiają się na skórze na skutek poważnej choroby. Co warto wiedzieć o sińcach i jak je leczyć?

spis treści

1. Czym jest siniec?

Siniec (podbiegnięcie krwawe) staje się widoczny po pęknięciu małych naczyń krwionośnych i wylewu krwi do tkanek. Może przybierać różne zabarwienie, zwykle jest sinogranatowy.

Na ryzyko powstawania sińców szczególnie narażone są osoby, które uprawiają aktywność fizyczną. Jednak tak naprawdę każdy człowiek przynajmniej kilka razy w życiu miał siniaka. Zwykle sińce na skórze nie są objawem choroby, ale nie należy ignorować tych, które pojawiają się bez powodu lub po niewielkim ucisku i długo się goją.

2. Przyczyny sińców

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
  • stłuczenie,
  • uraz mechaniczny,
  • skaza krwotoczna,
  • stwardnienie i kruchość naczyń krwionośnych,
  • stan zapalny naczyń krwionośnych,
  • niedobór witaminy C,
  • przewlekłe leczenie kortykosteroidami,
  • nowotwory układu krwiotwórczego,
  • otyłość,
  • picie nadmiernej ilości alkoholu,
  • przyjmowanie preparatów, rozrzedzających krew (np. aspiryna).

2.1. Siniec a witamina K

Witamina K odpowiada między innymi za prawidłowe krzepnięcie krwi, z tego względu wiele osób myśli, że jej niewystarczająca ilość przyczynia się do występowania sińców. Niedobór witaminy K może objawiać się podbiegnięciem krwawym, ale u zdrowych osób nie obserwuje się takiej tendencji.

Małej ilości tej substancji nie należy jednak ignorować i warto znaleźć przyczynę, ponieważ niedobór może wynikać z choroby wątroby, trzuski lub tarczycy, a także zaburzeń wchłaniania tłuszczów i produkcji żółci.

2.2. Siniec a witamina C

Okazuje się, że spore znaczenie w powstawaniu sińców odgrywa witamina C oraz rutyna, które wzmacniają naczynia krwionośne. Z tego względu warto względnić w diecie duże ilości warzyw i owoców.

Jednocześnie zalecane jest zadbanie o przyjmowanie odpowiednich ilości witaminy B12 oraz kwasu foliowego, ponieważ substancje te uczestniczą w tworzeniu czerwonych krwinek oraz płytek krwi (niezbędnych w procesie krzepnięcia krwi).

Zobacz także:

3. Diagnostyka przyczyny powstawania sińców

Po zaobserwowaniu często pojawiających się sińców należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie morfologii krwi oraz badania moczu. Już na podstawie tych wyników będzie można określić przyczynę siniaków.

Warto pamiętać, że podstawowe badania krwi powinna wykonywać każda osoba przynajmniej raz w roku. Większość chorób rozpoznanych we wczesnym etapie jest znacznie łatwiejsza do wyleczenia.

4. Leczenie sińców

Sińce goją się samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni, ale można przyspieszyć ten proces. W tym celu można wypróbować zimne kompresy z wody, kwaśnego mleka lub serwatki. Wiele osób poleca także przykładanie rozgniecionej kapusty, okładów z lodu lub mrożonek.

W aptece dostępne są również konkretne preparaty, na przykła maść z arniki. Rzadko stosowane są okłady z moczu, mimo że wykazują dość dużą skuteczność. Wizytę u lekarza warto rozważyć, jeżeli gojenie jest długotrwałe, a sińcowi towarzyszy silny ból oraz obrzęk.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze