Trwa ładowanie...

Skutki promieniowania UV

Skutki promieniowania UV
Skutki promieniowania UV

Wiele badań naukowych i obserwacji klinicznych udowodniło, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie skóry oraz wzrost ilości zachorowań na nowotwory skóry. Słońce potrafi jednak szkodzić nie tylko naszej skórze, ale i naszym oczom. Koniecznie należy zatem pamiętać o zabezpieczeniu oczu przed słońcem. Podczas słonecznego dnia do oka dociera nawet 10-krotnie więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia. Na dużych wysokościach promieniowanie jest najbardziej intensywne.

spis treści

1. Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na trzy typy (w zależności od długości fali świetlnej):

  • UV-A – odpowiedzialne za opalanie;
  • UV-B – odpowiedzialne za poparzenia słoneczne, uszkodzenia oczu i nowotwory skóry;
  • UV-C – pochłaniane przez atmosferę, praktycznie nie docierające do powierzchni ziemi.

2. Promieniowanie UVB

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Promieniowanie UVB powoduje w oku wiele uszkodzeń, których pierwszymi i charakterystycznymi objawami są:

3. Uszkodzenia wzroku

Uszkodzenia wzroku dotyczą nie tylko powierzchni naszego oka, ale i delikatnych tkanek wewnętrznych. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ubytku lub utraty widzenia. Dlatego do ochrony oczu należy koniecznie stosować produkty z filtrem UV.

  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.
  • Noś okulary przeciwsłoneczne, ale tylko z filtrem UV (dobrej jakości). Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtra UV szkodzą bardziej niż brak okularów. Powodują bowiem rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV uszkadzających tkankę oka.
  • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe wybieraj te z filtrem UV. Pamiętaj jednak, że soczewki kontaktowe nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych – nie zakrywają całkowicie oczu i otaczających ich okolic.
  • Nawilżaj oczy kroplami typu sztuczne łzy (bez konserwantów chemicznych). Używaj jedynych w Polsce, nawilżających kropli do oczu z płynnym filtrem UV (uchronisz się przed efektem suchego oka).
  • Stosuj dietę bogatą w luteinę i zeaksantynę - karotenoidy, które stanowią naturalne, wewnętrzne filtry chroniące oko przed promieniowaniem UV oraz antyoksydanty – stanowiące ochronę przed wolnymi rodnikami lub stosuj suplementy diety.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze