Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Sposoby na wrażliwe zęby

Jedzenie słodkich, gorących lub zimnych pokarmów sprawia ci ból? A może to nadwrażliwość zębów? Jak pomóc wrażliwym zębom i złagodzić nieprzyjemne objawy? Poznaj przyczyny i metody walki z tą przykrą dolegliwością. Pamiętaj, że nie jesteś sam. Już prawie jedna trzecia dorosłych cierpi razem z tobą.

1. Bóle zębów

Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym i przeszywającym bólem. Ból może być wywołany przez:

 • działanie mechaniczne, np. kontakt ze sztućcami i zastawą, szczotkowanie;
 • działanie termiczne, np. kontakt z pokarmami gorącymi i zimnymi;
 • działanie chemiczne, np. kontakt z pokarmami bardzo słodkimi lub kwaśnymi.

U źródła tych bolesnych dolegliwości zawsze leży ta sama przyczyna: odsłonięcie zębiny, wrażliwej części zęba. To bogate w zakończenia nerwowe, nazywane również kanalikami zębowymi, miejsce normalnie jest chronione przez szkliwo i  dziąsła. Jednak różnego rodzaju ataki (utrata szkliwa, cofanie się dziąseł) mogą doprowadzić do zniszczenia naturalnej ochrony zębiny. Rezultat: każdy kontakt z bodźcami zewnętrznymi wywołuje ból.

2. Przyczyny nadwrażliwości zębów

Jakie są przyczyny niszczenia naturalnej ochrony zębiny? Można wyróżnić dwa główne źródła:

 • Niszczenie szkliwa.
 • Używanie pasty do zębów o silnych właściwościach czyszczących i ścierających.
 • Używanie zbyt twardych szczoteczek do zębów, nieprawidłowe szczotkowanie.
 • Spożywanie kwaśnych produktów (napoje gazowane, cytrusy, białe wino...) lub częste wymioty niszczą szkliwo, prowadząc do jego erozji.
 • Na marginesie: ograniczenie spożywania kwaśnych produktów oszczędzi również żołądek.
 • Cofanie się dziąseł jest nieuniknione i pojawia się z wiekiem, jednak jest kilka czynników, które mogą je przyspieszyć, np.: zapalenie dziąseł, nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej, zła technika szczotkowania zębów. Zdarza się, że zabiegi dentystyczne, takie jak np. zakładanie plomb, mogą sprzyjać cofaniu się dziąseł.
 • Również zażywanie niektórych leków, np. leków przeciwpsychotycznych czy blokerów kanałów wapniowych, może być odpowiedzialne za wrażliwe zęby.

3. Profilaktyka i leczenie nadwrażliwości zębów

Oto kilka rad, jak zapobiegać nadwrażliwości dziąseł i zębów i/lub zminimalizować jej skutki:

 • Nie szczotkuj zębów zbyt mocno i energicznie.
 • Szczotkuj systematycznie wszystkie obszary jamy ustnej, jeden po drugim i zawsze w tej samej kolejności, unikniesz w ten sposób nadmiernego szorowania niektórych miejsc.
 • Używaj pasty do zębów wrażliwych.
 • Używaj miękkiej szczoteczki do zębów.
 • Nie szczotkuj zębów przez pół godziny po zjedzeniu lub wypiciu czegoś kwaśnego, ponieważ kwaśne pokarmy i napoje osłabiają szkliwo, które staje się bardziej podatne na działanie mechaniczne.
 • Używaj płynów do płukania i żelów z fluorem na receptę przeznaczonych specjalnie do zębów wrażliwych.

Oprócz bolesnych dolegliwości odsłonięte szyjki zębowe mogą również powodować próchnicę korzeni zębowych. Dzieje się tak dlatego, że nieosłonięta zębina jest atakowana przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Te same bakterie mogą powodować zapalenia i podrażnienia dziąseł, prowadzące do ich krwawienia. W ten sposób koło się zamyka: unikając szczotkowania wrażliwych miejsc, zbiera się na nich więcej kamienia nazębnego, a dziąsła wciąż się cofają...

Należy pamiętać o tym, że niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej zwiększa ryzyko chorób krążenia, cukrzycy i przedwczesnego porodu. Co więcej, dolegliwości zębów i jamy ustnej, mają bezpośredni wpływ na układ odpornościowy i drogi oddechowe. Dlatego od dzisiaj, dbając o swoje zdrowie, nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji całej jamy ustnej. Pamiętajmy również, że w razie problemów z jamą ustną, z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna.

Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nadwrażliwość zębów - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów

Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby dają o sobie znać przy wdychaniu zimnego powietrza, jedzeniu zimnych potraw czy piciu schłodzonych napojów. Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która wynika z odsłonięcia zębiny na skutek cofania się...

Nadwrażliwość zębów

Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów jest to ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. Nadwrażliwe zęby u osób dorosłych pojawiają się wtedy, gdy zostają odsłonięte korzenie zębów wskutek cofania się dziąseł. Ból...

Nadwrażliwość zębów

Wrażliwe dziąsła

Wrażliwe dziąsła mogą być pierwszym znakiem, że kamień, zalegający na zębach, zaczyna powodować podnoszenie się dziąseł. Odsłaniają się wtedy szyjki zębów i powodują nadwrażliwość zębów. Taki stan może doprowadzić do paradontozy.

Piękny uśmiech

Zdrowe sposoby na bielsze zęby

Naturalny odcień zębów różni się u poszczególnych osób ‒ niektórzy mają białe szkliwo, inni ‒ lekko szare lub żółtawe. Mimo iż stomatolodzy zgodnie przyznają, że to właśnie lekko żółtawe zęby są najbardziej...

Wybielanie

Sposoby na białe zęby

Sposoby na białe zęby

Sposoby na białe zęby są liczne. Niektóre mogą być zastosowane bez wyjścia z domu, jednak najskuteczniejsze metody na białe zęby wymagają wizyty u specjalisty i należą do bardziej kosztownych.

Choroby jamy ustnej

Zęby zatrzymane

Zęby zatrzymane

Zęby zatrzymane to poważny problem, który może powodować wykrzywienie innych zębów oraz nieprawidłowy zgryz. Zęby zatrzymane to: zęby mądrości, górne trójki i jedynki oraz dolne zęby przedtrzonowe.

Higiena jamy ustnej

Palenie a zęby

Zęby palacza są w dużo gorszym stanie niż zęby osób niepalących. Pojawia się nie tylko osad na zębach, żółknięcia i przebarwienia zębów, ale także próchnica zębów, która grozi ich utratą.

Higiena jamy ustnej

Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby, by były mocne i zdrowe? Higiena jamy ustnej to podstawa, ale liczy się również racjonalna dieta i dobre nawyki. Na zdrowie zębów wpływa także palenie papierosów i zgrzytanie zębami.

Higiena jamy ustnej

Jak szczotkować zęby?

Jak szczotkować zęby? To pytanie powinien postawić sobie każdy, komu zależy na prawidłowej higienie jamy ustnej. Prawidłowa profilaktyka zębów to najlepsza ochrona przeciwpróchnicza.

Ciało i uroda w ciąży

Zęby w ciąży

Zęby w ciąży

O zęby w ciąży należy dbać równie mocno, a nawet bardziej niż przed nią. Dlaczego? Kamień nazębny, próchnica, choroby przyzębia pośrednio mogą przyczynić się do niskiej wagi noworodka. Również mogą odpowiadać za przedwczesne skurcze....

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500