Trwa ładowanie...

Stallone o stanie zdrowia przyjaciela. "To niesamowicie przykre"

 Maciej Rugała
16.11.2022 16:40
Gwiazdor odniósł się do stanu zdrowia przyjaciela
Gwiazdor odniósł się do stanu zdrowia przyjaciela (Getty Images)

Sylvester Stallone odniósł się w ostatnim czasie do wieści o zdrowiu swojego kolegi. Bruce Willis od pewnego czasu cierpi na chorobę neurodegeneracyjną, która zmusiła go do odsunięcia się od kinowych produkcji.

spis treści

1. Przykre wieści z Hollywood

Bruce Willis w marcu bieżącego roku oświadczył, że zmaga się z afazją, która uniemożliwia mu pracę aktorską. Niedawno odniósł się do tego Sylvester Stallone, niegdyś rywal Willisa w wyścigu o ikonę kina akcji, obecnie jego serdeczny znajomy.

- Bruce przechodzi ostatnio przez bardzo, bardzo trudny czas. Dlatego też kontakt z nim jest dość mocno utrudniony. Dobija mnie to. To niesamowicie przykre – komentuje odtwórca kultowej roli Rocky’ego.

Zobacz film: "Czynnik, który zwiększa ryzyko choroby alzheimera"
Sylvester Stallone
Sylvester Stallone (Getty Images)

Willis obchodził w tym roku 67. urodziny. Zarówno jego rodzina, była żona Demi Moore, jak i przyjaciele, wyrazili głęboki smutek wieściami o chorobie i wycofaniu się z kariery. Już wcześniej jego córka podawała w mediach społecznościowych informację o problemach zdrowotnych ojca. Chociaż choroba człowieka, który znamiennie wpisał się w historię kina, jest bardzo przykra, może podnieść świadomość o chorobach układu nerwowego.

Bruce Willis
Bruce Willis (Getty Images)

Było tak, chociażby w przypadku Michaela J. Foxa, który wskutek choroby Parkinsona zmuszony był zakończyć karierę. Od tamtego czasu podjął wiele działań mających na celu uświadomienie opinii publicznej o tym, czym są tego typu dolegliwości.

2. Czym jest afazja?

Afazja to choroba neurodegeneracyjna tj. choroba, której główną przyczyną są zmiany zanikowe w tkance nerwowej. Ludzki mózg uczy się i rozwija za sprawą budowania nowych połączeń między neuronami. Jego sprawność zaś spada, jeśli te połączenia działają wolniej lub jest ich coraz mniej. To naturalne w przypadku zaawansowanego wieku. Zdarza się jednak, że niektóre zaburzenia przyśpieszają zanik tych połączeń.

Do tej grupy chorób neurodegeneracyjnych, obok afazji, należy także demencja, w której zaniki tkanki nerwowej są rozsiane, w przeciwieństwie do afazji (tam zaniki są skupione). Nie należy mylić afazji z demencją, bo objawy i postępowanie tych chorób znacząco się od siebie różnią. Demencja jest najczęściej powodowana chorobą Alzheimera, ale nie tylko.

Chorzy na afazję często tracą powoli zdolność składnej mowy, koncentracji, słuchania, czytania i przetwarzania informacji o mowie. Zmiany, jakie przechodzi chory na afazję, mogą być różne, gdyż zdarza się, że pacjent wszystko rozumie, ale nie umie się wysłowić (afazja Broki) lub na odwrót (afazja Wernickego).

Zmiany degeneracji mózgu bywają odwracalne, jednak zdarza się to zwykle, jeśli pacjent jest młodszy, a afazja była spowodowana np. obrażeniami odniesionymi w wypadku. W przypadku osób starszych rokowanie jest gorsze.

Nie znaczy to jednak, że osoby takie nie potrzebują uwagi, prób podjęcia kontaktu i aktywizacji, bo każdy bodziec stymuluje mózg do niepoddawania się postępowi choroby.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze