Trwa ładowanie...

Afazja - charakterystyka, objawy, leczenie, komunikacja

Każdemu z nas na pewno zdarzyło się kiedyś „zapomnieć języka w buzi”. Po prostu nie mogliśmy się wysłowić – być może powodem tego był stres, lęk czy zaskoczenie. Nie jest to przyjemne uczucie. Czy jednak jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuację, że każdego dnia musielibyśmy borykać się z takimi problemami?

Zobacz film: "Jak uniknąć udaru mózgu?"

spis treści

1. Afazja - charakterystyka

Afazja jest zaburzeniem mowy i dotyczy osób, które już wcześniej opanowały czynność mówienia. Jest ona skutkiem urazu w obszarze ośrodkowego układu nerwowego. Afazja dotyka najczęściej osoby, które przeszły zawał mózgu, udar mózgu, wylew. Zaburzenie to może pojawić się na skutek guza mózgu lub po urazie, jaki nastąpił po jakimś wypadku, np. komunikacyjnym.

2. Afazja - objawy

Osoba, u której zdiagnozowano afazje ma problem z płynnym wysłowieniem się oraz zrozumieniem tego, co ktoś inny do niej mówi. Niektórzy nie mogą logicznie złożyć zdania, brakuje im słów, inni mówią bardzo niewyraźnie.

Ponadto przy afazji występują trudności z czytaniem i pisaniem. Osoba z afazją ma kłopoty z wykonywaniem tak prostych czynności, jak: wypełnianie formularzy, liczenie, rozumienie komunikatów w radiu i telewizji. Zdarza się, że nie może się nawet przedstawić.

Wymienione objawy afazji to nie wszystko. Zazwyczaj przy tym zaburzeniu występują inne dolegliwości.

Osoba z afazją może uskarżać się na kłopoty z jedzeniem. Przełykanie sprawia jej dużą trudność. Wszystko to przez nadwrażliwość bądź paraliż mięśni przełyku oraz mięśnia dwubrzuścowego. Nie powinniśmy być zdziwieni, że u pacjenta po urazie mózgu cienką strużką spływa czasem ślina z kącików ust – jest to spowodowane brakiem czucia w policzku bądź jego paraliżem.

Wraz z afazją u pacjenta po urazie mózgu występuje paraliż jednostronny ciała. Nierzadko pojawia się przy tym połowiczna utrata widzenia – osoba chora widzi tylko na to oko, które znajduje się po zdrowej stronie. Niestety afazja bardzo często łączy się z napadami padaczki. Są one bardzo męczące dla chorego, a także problematyczne dla osób z najbliższego otoczenia.

Kolejnym symptomem towarzyszącym afazji jest niekontrolowanie emocji. Osoba zaczyna częściej płakać i śmiać się.

Osoby cierpiące na afazję mają problem, aby w pewnych sytuacjach zahamować swoje reakcje. Oprócz tego chory na afazję ma problemy z zapamiętywaniem. Czasem nawet trudno mu sobie przypomnieć, jaki był temat rozmowy, w której aktualnie uczestniczy.

Osoba z afazją często ma problemy z wykonywaniem więcej niż jednej czynności naraz. Ponadto zdarza się, że nie jest w stanie wykonać prostych poleceń kogoś innego, przy czym intuicyjne ich wykonywanie nie sprawia już takich trudności.

Specjaliści wyodrębniają różne rodzaje afazji. Najbardziej znana jest klasyfikacja afazji Weisenburga i McBride. Podaje ona kilka rodzajów tego zaburzenia mowy: afazja głównie ekspresyjna, ruchowa, motoryczna; afazja głównie impresyjna, czuciowa, sensoryczna; afazja całkowita, totalna globalna; afazja mieszana (czuciowo-ruchowa); afazja amnestyczna, nominalna, nominacyjna, anomia.

3. Afazja - leczenie

Niestety terapia afazji zazwyczaj nie gwarantuje całkowitego powrotu do zdrowia. Należy przygotować się przy tym na to, że jest to proces długi i żmudny. Wymaga cierpliwości i wytrwałości nie tylko ze strony osoby chorej, ale również grona najbliższych. Leczenie afazji odbywa się najczęściej z pomocą logopedy.

Nie można precyzyjnie określić, ile może trwać terapia afazji ze specjalistą. Wiele zależy od zaangażowania pacjenta i postępu afazji.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami z problemem afazji. Istnieją grupy wsparcia, stowarzyszenia i fundacje, które udzielają pomocy pacjentom z afazją oraz osobom z ich najbliższego otoczenia.

4. Afazja - komunikacja

Dolegliwości związane z afazją znacznie utrudniają codzienne porozumiewanie. Dlatego też dobrze jest opracować sobie pewien system komunikacji z członkiem rodziny czy inną bliską osobą, u której występują zaburzenia mowy.

Jak zatem powinno przebiegać porozumiewanie się z osobą z afazją? Przede wszystkim powinniśmy mówić wyraźnie i powoli. Szybki potok słów z pewnością nie przyniesie dobrego efektu.

Ponadto pamiętajmy o tym, by wypowiadane komunikaty były krótkie. Akcentujmy najważniejsze słowa w naszych wypowiedziach, np. poprzez delikatne podniesie głosu. Bardzo istotne jest to, by w czasie rozmowy utrzymywać kontakt wzrokowy. Jeśli to możliwe, zadbajmy o komfortowe warunki rozmowy.

Usiądźmy, zrelaksujmy się, osobie cierpiącej na afazję z pewnością ułatwi to komunikację. Unikajmy głośnych zatłoczonych miejsc, jak np. ruchliwe ulice miast czy centra handlowe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie zapomnijmy przygotować się wcześniej do takiej rozmowy. Miejmy zawsze pod ręką notes i długopis.

Jeśli wystąpią jakieś trudności w komunikacji, to osoba z afazją będzie wtedy mogła odczytać komunikat lub napisać nam to, co chciałaby powiedzieć. Dobrym pomysłem jest przygotowanie albumu z rysunkami lub zdjęciami różnych przedmiotów. Dzięki temu pacjent z afazją będzie mógł szybko wskazać nam temat swojej wypowiedzi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.