Torbiel gruczołu przedsionkowego większego (Bartholina)

Torbiel gruczołu przedsionkowego większego (Bartholina) to niewielka grudka, którą można wyczuć na wargach sromowych większych. Gruczoły Bartholina mają odprowadzać śluzową wydzielinę przez przewody wyprowadzające na ścianki boczne przedsionka pochwy. Dzięki temu podczas podniecenia wejście do pochwy jest wilgotne. Gdy powstają torbiele, wówczas wydzielina nie może wyjść poza gruczoł, przez co gromadzi się w tym miejscu ropa. Tak powstają ropnie.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny torbieli gruczołu przedsionkowego
  2. 2. Leczenie torbieli Bartholina

1. Przyczyny torbieli gruczołu przedsionkowego

Najczęstszą przyczyną powstania torbieli gruczołu przedsionkowego większego jest infekcja bakteryjna. Choroba może być wywołana rzeżączką. Torbiele pojawić się mogą u każdej kobiety, w każdym wieku, jednak najczęściej występują u kobiet, które regularnie uprawiają seks oraz u przyszłych matek.

Torbiele raczej nie dają żadnych objawów, nie powodują bolesności ani świądu. Nie stanowią zmian zapalnych. Zdarza się, że niewielkie torbiele wchłaniają się i znikają samoistnie. Torbiele o większych rozmiarach muszą być usuwane operacyjnie.

Ropnie z kolei należą do zmian zapalnych. Powstają, gdy w obrębie torbieli dochodzi do infekcji bakteryjnych spowodowanych paciorkowcami, gronkowcami lub ziarenkowcami. Zmiany te dają następujące objawy: ból, obrzęk, podwyższoną temperaturę ciała. Ból sromu pojawia się zazwyczaj, gdy kobieta chce usiąść bądź zmienia pozycję siedzenia. Znane są przypadki, gdy ropień pęka, wówczas dolegliwości bólowe ustępują.

2. Leczenie torbieli Bartholina

Diagnozę rozpoczyna się od przeprowadzenia badania lekarskiego. Jeśli lekarz stwierdzi, że zmiany mają niepokojącą postać, wówczas może zlecić dodatkowe badania mikrobiologiczne.

W przypadku, gdy ropień gruczołu Bartholina nie przebił się samoistnie, konieczna jest interwencja lekarska. Lekarz nakłuwa zmianę, dając tym samym ujście wydzielinie. Zabieg przynosi ulgę chorej kobiecie, bowiem wszystkie nieprzyjemne objawy znikają. W leczeniu ropni stosuje się także antybiotykoterapię, która trwa niezbyt długo. Jest ona wskazana u kobiet, u których stwierdzono, że przyczyną powstania ropnia były gonokoki. Antybiotyki zapobiegają także wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Mimo wyleczenia, choroba może często powracać. W przypadku, gdy następują kolejne powroty schorzenia, wykonuje się marsupializację. Zabieg jest krótki – trwa do 15 minut, wykonuje się go przy ogólnym znieczuleniu. Operacja umożliwia usunięcie śluzu znajdującego się w gruczole. Drenaż śluzu wykonuje się za pomocą małego tamponu, który zostaje usunięty następnego dnia. Zdarzają się jednak przypadki, że po operacji tworzą się krwiaki. W zwalczaniu dolegliwości pooperacyjnych stosuje się środki przeciwbólowe, które zmniejszają ból. Kobieta po operacji bardzo szybko wraca do zdrowia. Już po 2 dniach może wrócić do domu. Torbiele również podlegają leczeniu operacyjnemu. Zabieg ten nazywa się wyłuszczeniem.

Dotychczas nie stwierdzono, by istniała jakakolwiek profilaktyka, która zapobiegałaby wystąpieniu torbieli. Kobietom zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny, stosowanie preparatów z wyciągiem z liści szałwii lekarskiej (szałwia lekarska wykazuje działanie odkażające) oraz płynów do higieny intymnej zawierających w składzie kwas mlekowy.

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (4)

Wyloguj
~ewa
~ewa

witam mam problem mam przy pochwie 4 torbiele bralam antybiotyki i nic mi nie pomaga one rosna bola i czasem pekaja a na drugi dzien znowu sie pojawiaja z obydwuch stron prosze o pomoc do kogo mam sie zglosic o pomoc ogulnie mam je od roku a ma dopiero 29 lat

Odpowiedz
~Pozytywne nastawienie
~Pozytywne nastawienie

@~ewa: Powinnaś się zgłosic do lekarza ginekologa , myślę , że inny lekarz Ci nie pomoże :) Ja też mam torbielkę Bartholina i 17 będę miała zabieg usunięcia , długo czekałam bo ponad rok ale czas zrobić z tym porządek mimo, że jeszcze nie mam jakichś okropnych bóli ale nie ma co czekać na bóle ... Tobie radzę to samo ... mi lekarz powiedział, że ostatnio miał pacjętkę z torbielą ,która tak długo czekała że do niego przyszła poprostu na czworaka bo już z bólu nie mogła chodzić :( Nie czekaj ... idź do lekarza, On Ci pomoże :)

Odpowiedz
~Julka
~Julka

Witam. Mam ten sam problem właśnie jestem w trakcie leczenia antybiotykami i dostałam skierowanie na zabieg. Mam jedną torbiel która była wielkości śliwki i strasznie bolała. Teraz jest mniejsza ale już nie boli jak chodzę tylko jak siedzę.

Proponuję jak najszybciej idz po skierowanie na zabieg bo ból może być naprawdę nieznośny.

Odpowiedz
~martyna
~martyna

Miałam operacyjnie usuniety torbiel bartoliego , znieczulenie od pasa w dół i dwa tygodnie leżenia oraz szwy rozpuszczalne, cały zabieg nie boli, jednak jak schodzi narkoza to pierwszy dzień boli , nie mogłam zrobić potrzeb fizj. ani chodzić ani siedzieć ale co się dziwić w końcu miałam usunięty cały tobrbiel Dziś mija dwa tygodnie i jestem zadowolona z zabiegu i mam nadzięję, że nigdy więcej nie będe mieć problemów z torbielami.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Ból piersi przy dotyku

Witam, mam 22 lata. Od niedługiego czasu przy dotyku pobolewają mnie piersi, lewa pierś bardziej....

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Wybrzuszenie przy wardze sromowej

Witam! Mam 39 lat. Dzisiaj zauważyłam, że przy prawej wardze sromowej, w samej pachwinie mam...

lek. Magdalena Szymańska Porady udziela lek. Magdalena Szymańska lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
pokaż 5 następnych

Artykuły Torbiel gruczołu przedsionkowego większego (Bartholina)

Gruczolak gruczołu krokowego
Urologia i nefrologia Gruczolak gruczołu krokowego

  Gruczolak gruczołu krokowego (stercza, prostaty), inaczej łagodna hiperplazja gruczołu...

Urologia i nefrologia Rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego (ang. prostate cancer), zwany też rakiem stercza, a potocznie rakiem...

Zabiegi Nacięcie gruczołu łzowego

Gruczoł łzowy pełni bardzo ważną funkcję – produkując łzy oczyszcza i nawilża gałkę oczną....

Diagnostyka chorób prostaty USG gruczołu krokowego

Badanie ultrasonograficzne, w skrócie USG, jest metodą dosyć często stosowaną w diagnostyce...

Choroby gruczołu krokowego
Przerost prostaty Choroby gruczołu krokowego

Choroby gruczołu krokowego są dosyć częste u starszych mężczyzn. Zaliczamy do nich przerost prostaty, zapalenie prostaty oraz rak stercza. Wszystkie związane są z zaburzeniem oddawania moczu.

Torbiel jajnika
Ginekologia Torbiel jajnika

Torbiel (cysta) to zamknięta jama wypełniona płynem. Jest to najczęściej spotykany rodzaj łagodnego...

Torbiel na nerce
Torbielowatość nerek Torbiel na nerce

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – oczyszczają go z toksyn. Filtrowanie...

Onkologia Torbiel skórzasta

Torbiel skórzasta to najczęściej spotykana postać potworniaka dojrzałego – łagodnego...

Torbiel galaretowata
Onkologia Torbiel galaretowata

Torbiel galaretowata, zwana również ganglionem, to zbiornik wypełniony galaretowatym...

Torbiel nasieniowa
Onkologia Torbiel nasieniowa

Torbiel nasieniowa (spermatocele) jest zmianą w obrębie najądrza, która powstaje, gdy...

Torbiel pilonidalna
Onkologia Torbiel pilonidalna

Torbiel pilonidalna to inaczej torbiel włosowa kości ogonowej. Taka torbiel pojawia się w okolicach...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij