Trwa ładowanie...

Trzymał tu choinki. "Kupujący przynosili je do domów, a wraz z nimi pluskwy"

 Maciej Rugała
19.12.2022 13:39
Niektóre stawonogi mogą znajdować się na świątecznej choince
Niektóre stawonogi mogą znajdować się na świątecznej choince (Getty Images)

Wiele osób nie wyobraża sobie bez choinki świąt. Jednak tak samo sztuczna, jak i naturalna choinka, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy. Dodatkowo, naturalna choinka może być siedliskiem szkodników roślin oraz pasożytów ludzi i zwierząt. Jak uniknąć przyniesienia ich do domu?

spis treści

1. Świąteczne choinki mogą być siedliskiem pasożytów

Kiedy materiały syntetyczne były jeszcze "poprzedniej generacji", wiele osób zastanawiało się, czy sztuczna choinka jest szkodliwa. Ponadto, co jeśli jest podgrzewana światełkami? Przez te wątpliwości Polacy częściej sięgają po choinki naturalne. Mają niepodrabialny zapach i wnoszą atmosferę natury do domu w okresie świąt. Jednak naturalna choinka może przynieść ze sobą nieproszonych gości, którzy wyrządzą krzywdę naszemu domowi.

Intruzi choinkowi to między innymi pluskwy, wszy, pająki, ćmy, korniki, mszyce, pareczniki i roztocza. W niektórych przypadkach możemy znaleźć także osy i modliszki. W naszej strefie klimatycznej pająk może najczęściej tylko wystraszyć dzieci i sprawić kłopot powodowany uciążliwym sprzątaniem sieci w rogach pokojów lub zakamarkach. Poza tym może być dość pomocny w pozbyciu się innych stawonogów.

Zobacz film: "Przepis na maść świerkową"

Gorzej jest z roztoczami, ćmami, parecznikami i kornikami. Te dwa ostatnie są szkodnikami drewna. Chociaż zaimpregnowane, twarde drewno meblowe może być dla nich mało apetyczne, to wciąż mogą wyrządzić w naszym domu szkody, a pozbycie się ich nie należy do najłatwiejszych. Niektóre ćmy z kolei gustują w suchych produktach żywnościowych, a inne ich gatunki – w ubraniach, co też może wyrządzić szkody zawartości naszej szafy. Roztocza są wszędobylskie i całkowite pozbycie się ich z przestrzeni domowej to niemożliwa misja, ale warto regularnie odkurzać cały dom, aby ograniczać ich populację. Ich obecność naraża na alergie.

2. Pasażerowie na gapę - pasożyty zewnętrzne

Najbardziej przykrą jest jednak wizyta wszy i pluskiew. Zanosząc wszy do domu, możemy narazić się na uciążliwe dolegliwości, a także pewne straty moralne, jeśli zaniesiemy pasożyta do domu, szkoły lub miejsca pracy. Pluskwy są również bardzo małe i ciężko się ich pozbyć, jeśli zadomowią się np. w sypialni.

- Pan, który legalnie sprzedawał choinki, przechowywał je u siebie w stodole, obok której był kurnik. W tym kurniku były pluskwy, które pasożytowały na kurczakach. Te pluskwy wycofywały się z kurnika do stodoły i wchodziły na choinki. Później kupujący choinki przynosili te drzewka do domów, a wraz z nimi pluskwy. Pluskwy na choinkach zdarzają się rzadko, ale się jednak zdarzają - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Co może nas przed nimi uchronić?

Przede wszystkim zakup drzewek od znanych i sprawdzonych dostawców oraz dokładne oglądanie choinek. Pomoże także wyniesienie drzewka, jeśli zauważymy na nim dużą ilość pajęczyn, bruzdy na gałęziach lub inne oznaki, że stawonogi upodobały je sobie na budowę kokonu. Choinki nie można też wstawiać od razu do domu. Należy ją trochę jeszcze przemrozić na dworze, czasem wstrząsnąć. Można też użyć możliwie nieszkodliwego dla człowieka, naturalnego środka odstraszającego owady. Nie stawiaj choinki obok innych roślin - nieproszeni goście przemigrują na inne rośliny (zwłaszcza mszyce i roztocza), przez co trudniej będzie się ich pozbyć.

3. Czy w choinkach są kleszcze?

Chociaż już pluskwy i wszy są groźnymi pasożytami, to zdecydowanie groźniejsze są kleszcze. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych i borelioza to coś, co wywołuje dreszcze strachu u wielu ludzi, którzy o tych chorobach słyszeli. Czy na choince mogą być kleszcze?

- Kleszcze na choince? Nie. To w mojej karierze nigdy się nie zdarzyło. Kleszcze nie lubią tego zapachu. To jest zapach terpentyny, żywicy. Kleszcze w ogóle nie lubią drzew iglastych. W lesie, w którym są tylko takie drzewa, w lesie z podszytem iglastym, kleszcze występują bardzo rzadko. O to, że znajdziemy je na choince, nie należy się martwić - uspokaja ekspert.

Dla sprzedawcy ważny jest zysk. Nierozsądnie jest uważać, że każdy handlarz drzewami iglastymi w pierwszej kolejności kieruje się długotrwałym zadowoleniem i bezpieczeństwem klienta. Dlatego warto dokładnie obejrzeć choinkę i zastanowić się, od kogo tak naprawdę ją kupujemy.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze