USG dopochwowe

W ginekologii i położnictwie USG jest podstawową metodą diagnostyczną. Wprowadzenie ultrasonograficznej sondy dopochwowej znacznie poprawiło jakość badania i umożliwiło precyzyjną ocenę małych struktur, np. jajnika, błony śluzowej macicy. Obecnie uważa się, że USG dopochwowe powinno stanowić nieodłączny element badania ginekologicznego, ponieważ tylko w ten sposób można w pełni ocenić poszczególne elementy układu rozrodczego. Ten sposób obrazowania jest również niezastąpiony we wczesnym okresie ciąży.

Spis treści:
 1. 1. Działanie USG i wykorzystanie w ginekologii
 2. 2. Kiedy należy wykonać USG przezpochwowe?
 3. 3. USG dopochwowe u dziewic, przygotowania do USG i przebieg badania
 4. 4. USG przezpochwowe w ciąży

1. Działanie USG i wykorzystanie w ginekologii

Ultrasonografia wykorzystuje do obrazowania narządów wewnętrznych fale ultradźwiękowe. Do badania używa się natężeń nieszkodliwych dla człowieka. Fale są wytwarzane przez przetwornik pizoelektryczny i przesyłane w głąb badanej części ciała. Jeżeli na swojej drodze fale napotkają jakąś przeszkodę (granicę między narządami, przerwę w tkankach, zwapnienia, jamy wypełnione płynem, pęcherzyki powietrza, ciało obce) zostają odbite. Pozostałe ultradźwięki przechodzą dalej. Tak zwane fale odbitego echa są odbierane przez ten sam przetwornik. Następnie otrzymane informacje są przetwarzane przez aparaturę i wyświetlane na monitorze. Tak powstały obraz (w postaci ciemnych i jasnych punktów), odzwierciedlający układ narządów i tkanek wewnętrznych, jest oceniany przez lekarza przeprowadzającego badanie.


Przy wykorzystaniu Dopplera można ocenić również przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ma to duże znaczenie w odróżnianiu zmian złośliwych od łagodnych oraz w czasie ciąży przy ocenie płodu i łożyska. USG przezpochwowe to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej. W porównaniu z USG przez powłoki brzuszne jest o wiele dokładniejsze i nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego. Przy pomocy sondy dopochwowej ocenia się budowę i położenie macicy. Dzięki temu można wykryć wady anatomiczne, mięśniaki i inne nieprawidłowe guzy. Potem mierzy się grubość endometrium (błona śluzowa macicy). Jeżeli jest zbyt grube (zwłaszcza u pań po menopauzie) konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku raka.

 Ważnym elementem badania jest ocena jajników. Sprawdza się ich wielkość, położenie i budowę wewnętrzną, ocenia się ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych. To dobra metoda w wykrywaniu nieprawidłowych tworów w postaci guzów i torbieli. Od razu stara się ustalić, czy mają charakter łagodny, czy złośliwy (rak). Jest to też podstawą w rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników. Za każdym razem sprawdza się również budowę szyjki macicy. Nie jest to jednak dobra metoda do wykrywania nieprawidłowości w tym obszarze. W ten sposób da się uwidocznić jedynie zaawansowany proces nowotworowy.

2. Kiedy należy wykonać USG przezpochwowe?

USG dopochwowe powinno być wykonywane podczas każdego badania ginekologicznego. Jeżeli gabinet naszego lekarza nie jest wyposażony w aparat USG, powinien nas kierować na to badanie co najmniej raz na rok lub dwa lata.

W ciąży badanie USG głowicą dopochwową wskazane jest w jej wczesnych stadiach (5 - 10 tydzień), jeżeli dzieje się coś niepokojącego. Pierwsze planowe USG między 11., a 14. tygodniem można przeprowadzić głowicą dopochwową lub brzuszną.

Ponadto USG transwaginalne wykonuje się:

 • przy nieprawidłowych krwawieniach z dróg rodnych;
 • w diagnostyce bólów podbrzusza;
 • przy dolegliwościach związanych z miesiączką;
 • przy zaburzeniach miesiączkowania (w tym braku miesiączki);
 • aby ustalić przyczynę niepłodności (jako jeden z pierwszych elementów diagnostyki);
 • przy podejrzeniu zmian w obrębie jajników (zespół policystycznych jajników, torbiele);
 • w celu oceny cyklu miesiączkowego (owulacja);
 • przy podejrzeniu wad budowy narządu rodnego.

3. USG dopochwowe u dziewic, przygotowania do USG i przebieg badania

Aby nie uszkodzić błony dziewiczej przed rozpoczęciem współżycia raczej unika się badania za pomocą głowicy dopochwowej. W takim przypadku wskazane jest USG przez powłoki brzuszne lub przez odbyt. Jeżeli jednak podczas badania ginekologicznego możliwe jest użycie małego wziernika, czasami udaje dobrać się odpowiednio małą głowicę i wykonać USG przez pochwę. Przed wykonaniem USG lekarz zazwyczaj pyta, czy ginekolog prowadzi badanie przez pochwę, czy odbyt i w zależności od tego wybiera technikę.

Do USG dopochwowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed wejściem do gabinetu trzeba tylko obliczyć kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia). Należy też pamiętać, aby przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy (dotyczy to również kobiet w ciąży).

USG ginekologiczne można wykonać w każdym dniu cyklu, również podczas krwawienia miesiączkowego. Bardzo ważne jest także, aby zabrać ze sobą opisy i zdjęcia z poprzednich badań narządu rodnego (USG, tomografia, rezonans, badanie histopatologiczne) lub płodu (USG, badania prenatalne) oraz wypisy ze szpitala, jeżeli były wykonywane jakieś zabiegi w obrębie narządów płciowych.

Do badania należy się rozebrać od pasa w dół. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na plecach. Sonda jest podłużna i ma grubość około 1 - 2 cm. Nakłada się na nią jednorazową osłonkę zwilżoną żelem (przypomina prezerwatywę). Następnie lekarz wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę zarodka/płodu. Badanie nie jest bolesne, ale może się wiązać z pewnym dyskomfortem. Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na koniec otrzymuje się wynik zawierający słowny opis badania oraz dokumentację w postaci zdjęć lub filmu.

4. USG przezpochwowe w ciąży

Odgrywa dużą rolę w pierwszym trymestrze. W bardziej zaawansowanych ciążach wykonuje się USG przez powłoki brzuszne.

 • 5 - 10 tydzień ciąży - w tym czasie używa się wyłącznie sondy dopochwowej. USG jest wskazane tylko w przypadku podejrzenia nieprawidłowego przebiegu ciąży. Wykonuje się je, gdy istnieje ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej. Wskazywać na to mogą bóle podbrzusza i krwawienie z dróg rodnych.
 • 11 - 14 tydzień ciąży - to czas na pierwsze USG w ciąży. Jest niezwykle istotne dla oceny rozwoju płodu i wykrycia ewentualnych cech wskazujących na wady genetyczne (np. zespół Downa) oraz ciężkich wad uniemożliwiających kontynuację ciąży (bezmózgowie). Należy też określić dokładny wiek ciążowy (tydzień i dzień).

Badanie można wykonać za pomocą sondy dopochwowej lub brzusznej. Przy badaniu przez pochwę nie musi być wypełniony pęcherz moczowy. Za pomocą USG dopochwowego diagnozuje się również to, czy szyjka macicy jest w stanie utrzymać ciążę do terminu porodu, czyli niewydolność cieśniowo-szyjkową. Badanie jest całkowicie bezpieczne, dlatego może być wielokrotnie powtarzane u kobiet w każdym wieku oraz w czasie ciąży.

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Pruszyński B. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4325-9
 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Co może oznaczać brak zarodka w obrazie usg?

Mam 28 lat i jestem w mojej pierwszej ciąży. Ostatnią miesiączkę miałam 5.08.10. 17.10 byłam...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Proszę o interpretację wyników USG

Proszę o interpretację wyników usg przezpochwowego: TRZON MIEDNICY: przodozgięcie, przodopochylenie....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły USG dopochwowe

Wskazania do USG dopochwowego
USG dopochwowe Wskazania do USG dopochwowego

(...) jakość obrazów i ich rozdzielczość. USG dopochwowe Badanie USG dopochwowe pozwala uwidocznić wiele bardzo subtelnych ... normalnymi krwawieniami menstruacyjnymi), amenorrhoea (brak miesiączki), krwawienia we wczesnej ciąży i wiele innych. USG dopochwowe w ciąży We wczesnej ciąży wykonuje się wyłącznie badanie USG dopochwowe. Badanie takie powinno dać odpowiedź na następujące pytania ... . USG dopochwowe jako ginekologiczne badanie diagnostyczne USG dopochwowe jest jedną z podstawowych metod...

Antykoncepcja mechaniczna Błony dopochwowe

Zanim antykoncepcja dla kobiet zaczęła się kojarzyć wyłącznie z antykoncepcją hormonalną, do...

Antykoncepcja hormonalna Krążki dopochwowe

Antykoncepcja hormonalna cieszy się dużą popularnością, cechuje ją bowiem wysoka skuteczność....

USG
Badania USG

Ultrasonografia, czyli popularnie używany skrót USG, to badanie, dzięki któremu...

Trójwymiarowe USGOdtwórz wideo
Badania w ciąży Trójwymiarowe USG

USG w ciąży to rodzaj badania diagnostycznego, dzięki któremu można wykryć wiele nieprawidłowości...

USG bioder
Badania USG bioder

USG bioder, zwane jest też ultrasonografią stawów biodrowych lub USG bioderek. U niemowląt...

USG miednicy
Badania USG miednicy

Badanie USG układu rozrodczego wykonywane zarówno w ginekologii, jak i w położnictwie...

Badania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Pozwala na określenie kształtów,...

USG piersi
Rak piersi USG piersi

W związku z rosnącą samoświadomością kobiet badanie ultrasonograficzne piersi (USG piersi,...

USG przezciemiączkowe
Badania USG przezciemiączkowe

USG to obecnie jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jest to badanie proste, niedrogie,...

USG połówkowe
Badania w ciąży USG połówkowe

Badanie USG połówkowe to termin, który odnosi się do badania przeprowadzanego...

Badania USG moszny

Badanie ultrasonograficzne worka mosznowego (USG moszny) jest to badanie pozwalające określić...

Badania USG ślinianek

Badanie USG ślinianek jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku powiększenia lub...

Badania USG żył

Najczęstszym powodem wykonywania USG żył (tzw. Doppler żył) jest podejrzenie niewydolności...

Badania USG jąder

USG jąder jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą diagnostyki nieprawidłowości w wielkości i budowie...

USG doppler
Badania dopplerowskie USG doppler

USG doppler to badanie przy użyciu ultradźwięków, które pomaga ocenić, jak jest...

Przebieg badania USG brzucha
USG jamy brzusznej Przebieg badania USG brzucha

Badanie USG brzucha jest całkowicie bezbolesne i łatwo dostępne. To badanie diagnostyczne,...

USG jamy brzusznej
Badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to inaczej ultrasonografia jamy brzusznej. Badanie wykonuje się, by określić...

Badania USG pęcherza moczowego

USG pęcherza moczowego to badanie obrazowe, które ma na celu uzyskanie wyraźnego obrazu...

Badania USG mięśni i ścięgien

USG mięśni i ścięgien to badanie wykonywane za pomocą sondy ultrasonografu, umożliwia ono ocenę...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij