Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i obawy u kobiet. Nieregularne krwawienia często są związane z innymi dolegliwościami, np. uczuciem suchości pochwy, na które wpływają zaburzenia hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania można podzielić na: brak miesiączki, skąpe i rzadkie miesiączki oraz nadmierne krwawienie. Każda dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Spis treści:
 1. 1. Rodzaje i przyczyny zaburzeń miesiączkowania
  1. 1.1. Brak miesiączki (amenorrhoea)
  2. 1.2. Skąpe miesiączki (hypomenorrhoea)
  3. 1.3. Nadmierne krwawienia miesiączkowe (hypermenorrhoea)
 2. 2. Objawy i leczenie zaburzeń miesiączkowania

1. Rodzaje i przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Rodzaje zaburzeń miesiączkowania według WHO:

 1. Niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa.
 2. Zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka.
 3. Pierwotna niewydolność jajników.
 4. Wady lub uszkodzenia macicy.
 5. Guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej wydzielające prolaktynę.
 6. Zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowej z hiperprolaktynemią.
 7. Guzy pozapalne lub pourazowe okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.
Bóle ginekologiczne Odtwórz wideo
Bóle ginekologiczne Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany...


Prawidłowa miesiączka jest efektem złuszczania się i wydalania przez organizm fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy. Prawidłowa wydzielina to taka, w której nie znajdują się skrzepy ani jasna krew. W trakcie miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Dziewczynka zaczyna miesiączkować w wieku 12-13 lat, czasem zdarza się, że pierwszy okres dostaje w wieku 17 lat. Kiedy okres nie pojawi się po ukończeniu 17. roku życia, można podejrzewać takie czynniki:

 • zamknięta błona dziewicza, która blokuje wydostanie się wydzieliny na zewnątrz,
 • niedorozwój macicy lub pochwy,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nadmierny stres,
 • utrata masy ciała,
 • infekcje narządów płciowych.
 • zaburzenia hormonalne i niewydolność jajników,
 • zmiany w obrębie jamy macicy po zabiegach wyłyżeczkowania, stanach zapalnych czy operacjach,
 • choroby ogólnoustrojowe, np. nadczynność tarczycy,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub wkładek wewnątrzmacicznych.

Jeśli nadmierne krwawienia występują w młodym wieku, to odpowiada za nie niedojrzałość układu hormonalnego. Nadmierne krwawienia mogą pojawić się także w okresie przed menopauzą. Wtedy zaburzenia wynikają z zanikającej funkcji jajników. Często dodatkowym czynnikiem jest przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy oraz mięśniaki. Obfite i przedłużające się miesiączki odpowiadają za niedokrwistość.

1.1. Brak miesiączki (amenorrhoea)

Jeśli kobieta wcześniej miesiączkowała, ale przez jakiś czas nie miewa comiesięcznych krwawień, za brak okresu może odpowiadać ciąża – podejrzewana zwłaszcza przy rozpoczętym współżyciu płciowym, prowadzonym nawet z użyciem antykoncepcji. Za zatrzymanie miesiączki odpowiadają też takie czynniki, jak stres, napięcie emocjonalne, nagła utrata masy ciała, infekcje intymne, zmiana klimatu, przemęczenie, zażywanie niektórych leków. Przy braku miesiączki można również podejrzewać zrosty wewnątrzmaciczne i nieprawidłowości w budowie endometrium (błona śluzowa macicy), zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego, guzy jajnika lub nadnerczy, hiperprolaktynemię, cukrzycę, choroby tarczycy.

1.2. Skąpe miesiączki (hypomenorrhoea)

Skąpe miesiączki mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych, które z kolei często powodowane są przez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub wkładek wewnątrzmacicznych, a więc antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo, nieprawidłowości mogą wynikać z niewydolności jajników oraz zmian w obszarze macicy będących rezultatem infekcji, zabiegów operacyjnych, czy procedur, takich jak wyłyżeczkowanie jamy macicy. Niewydolność jajników może być przyczyną niedostatecznego wydzielania estrogenów mających wpływ na endometrium. Błona śluzowa macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy lub też dochodzi do jej przerośnięcia oraz niedostatecznego złuszczenia w trakcie miesiączki. Skąpe krwawienia miesiączkowe bardzo często występują w przypadku zespołu policystycznych jajników oraz w niepłodności. Ponadto, nie bez znaczenia są przebyte schorzenia ogólnoustrojowe, m.in. nadczynność tarczycy.

1.3. Nadmierne krwawienia miesiączkowe (hypermenorrhoea)

Zbyt obfite miesiączki są typowe dla młodych kobiet w okres dojrzewania, a także pań tuż przez rozpoczęciem menopauzy. W obu okresach życia kobiety występują zaburzenia hormonalne, z tym, że u dojrzewających dziewczyn nadmierne krwawienie ma zawiązek z niecałkowicie rozwiniętym układem hormonalnym. U kobiet wchodzących w okres menopauzy zaburzenia hormonalne są natomiast skutkiem zanikającej funkcji jajników i występowania tzw. cykli bezowulacyjnych. Poza tym, za obfite miesiączki mogą odpowiadać: przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy, mięśniaki i polipy macicy, choroby tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi, wkładki wewnątrzmaciczne, doustne antykoagulanty.

Obfita miesiączka charakteryzuje się nadmierną utratą krwi, czyli ponad 100 ml, przy czym długość cyklu miesiączkowego pozostaje niezmieniona. Na zwiększoną utratę krwi miesiączkowej wskazują: skrzepy, konieczność stosowania podwójnej ochrony wewnętrznej i zewnętrznej, brudzenie pościeli w nocy. Obfite i przedłużające się menstruacje mogą prowadzić do niedokrwistości, co skutkuje osłabieniem i sennością. Podczas badania ginekologicznego lekarz stara się wykluczyć możliwe przyczyny krwotocznych miesiączek. Na podstawie wywiadu rozważa choroby układowe, a w razie wskazań klinicznych zleca wykonanie morfologii krwi oraz badanie czynności tarczycy i układu krzepnięcia. Niekiedy w razie konieczności wykonywane są także USG przezpochwowe, histeroskopia czy biopsja błony śluzowej macicy.

2. Objawy i leczenie zaburzeń miesiączkowania

Do najbardziej popularnych objawów zaburzeń w miesiączkowaniu zalicza się:

 • plamienia między miesiączkami,
 • skrócenie okresu między miesiączkami (czasem wydłużenie tego okresu),
 • wystąpienie bardziej obfitych miesiączek niż dotychczas,
 • pojawienie się skrzepów krwi.

Powyższe objawy są często lekceważone przez kobiety. Tymczasem nawet małe zmiany w miesiączkowaniu mogą oznaczać nieprawidłowości w funkcjach jajników. Kobiety powinny być czujne na wszelkie zaburzenia miesiączkowania po 40. roku życia. Niekiedy zaburzenia pracy jajników współistnieją z chorobami tarczycy, nadnerczy, trzustki czy nerek.

W leczeniu zaburzeń miesiączkowania stosuje się przede wszystkim terapię hormonalną. Najczęściej podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, doustne środki antykoncepcyjne, które mogą pomóc w regulowaniu i zmniejszaniu obfitego krwawienia. Ostateczną metodą jest ablacja endometrium, czyli metoda leczenia nadmiernych krwawień macicznych niereagujących na leczenie hormonalne. Jednak zanim pacjentka zacznie przyjmować leki, powinna wykonać badanie krwi na oznaczenie krążących hormonów (tzw. badanie profilów hormonalnych). W przypadku nadmiernych lub zbyt częstych krwawień można przyjmować preparaty z wyciągiem z owoców niepokalanka pospolitego (Agnus castus). Jego substancje czynne obniżają poziom prolaktyny oraz znoszą zaburzenia wywołane przez hiperprolaktynemię, wpływają także na ciałko żółte.

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Skałba P. Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3166-9
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (4)

Wyloguj
~Aga
~Aga

Witam, mam 25 lat moim problemem jest brak miesiączki. Leczę się od 10 roku życia, miałam z początku nieregularne miesiączki. Teraz w ogóle nie miesiączkuje, chyba że biorę tabletki, brałam różne tabletki, dianę, cilest, luteinę. Miałam już chyba wszystkie możliwe badania, cytologia, krwi.
Czy to normalne, że nie miesiączkuje normalnie? Czy kobiety tak mają, że nie miesiączkują. Lek. ginekolog stwierdził że tak, jeśli chce mieć miesiączkę muszę brać tabletki. Boję się o swoje zdrowie i czy w przyszłości będę mogła mieć zdrowe dzieci.

Odpowiedz
~ida
~ida

@~Aga: to nie jest normalne, ja tez nie miesiaczkowalam normalnie do momentu kiedy nie spotkalam doswiadczonego lekarza, ktory najpierw zbadal mi hormony, pozniej ustabilizowal je tabletkami Cilest, a nastepnie dostalam METFORMINE ,po ktorej zaszlam w ciaze po tygodniu brania. a polscy lekarze mowili, ze nie ma szans

Odpowiedz
~ola
~ola

@~ida: Nie bardzo rozumiem dlaczego dostałaś ten lek ponieważ go głównie stosuje sie podczas cukrzycy.Czy lekarz powiedział Ci jakie on ma działanie w stosunku do Twojej choroby?

Odpowiedz
~Julia
~Julia

Witam mam 17 lat, nigdy nie współżyłam i przez ostatni rok(może wiecej) miałam regularne miesiączki, jednak po ostatnim okresie został wykryty u mnie torbiel jajnika. Teraz spóźnia mi się miesiączka. Nie wiem co robić

Odpowiedz

Porady ekspertów

Miesiączka kilka razy w tygodniu i upławy

Aga 23 lata. Mam miesiączkę kilka razy w miesiącu i upławy. Co to jest i skąd to się bierze....

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Nieregularne i bardzo skąpe mesiączki

Witam! Mam 18 lat, nigdy nie współżyłam. Nie mam regularnym miesiączek. Jednak na początku...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki, PMS i silne bóle menstruacyjne to zmora wielu kobiet. Najczęściej krwawienia są zbyt obfite przez pierwsze kilka lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych...

Zaburzenia miesiączkowania Zbyt częste miesiączki

Miesiączka powinna pojawiać się w mniej więcej regularnych odstępach czasu. Gdy cykle menstruacyjne są krótkie, a miesiączka występuje zbyt często, może to oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu wydzielania dokrewnego. Przebieg...

Zaburzenia miesiączkowania Skąpe miesiączki

(...) hormonalnej. Zaburzenia miesiączkowania tego typu pojawiają się u pań, które przyjmowały tabletki...

Zaburzenia miesiączkowania Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Zaburzenia miesiączkowania Przyczyny braku okresu

Brak okresu może być całkowicie naturalny, np. kiedy kobieta jest w ciąży, karmi piersią lub jest w okresie menopauzy. Może jednak być również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych, jak zaburzenia odżywiania czy choroby układu...

Zaburzenia miesiączkowania Rzadkie miesiączki

Rzadkie miesiączki, występujące co 35 dni i rzadziej, to z łaciny oligomenorrhoea. Taka nieregularna miesiączka może kobiecie poważnie utrudniać życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą ... ów anabolicznych. Miesiączka a odżywianie Niestety, zdarza się, że kobiety same sobie „fundują” zaburzenia miesiączkowania ... jajników policystycznych, dlatego jeśli pojawią się zaburzenia miesiączkowania, robi się badania krwi na poziom...

Zaburzenia snu
Problemy Zaburzenia snu

Zaburzenia snu zostały skategoryzowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów...

Okulistyka Zaburzenia widzenia

Zaburzenia pola widzenia mogą być objawem wielu chorób miejscowych, jak np. jaskra,...

Neurologia Zaburzenia czucia

Zaburzenia czucia mogą być różne, a wynika to z dysfunkcji receptorów czucia...

Neurologia Zaburzenia mowy

Zaburzenia mowy jest to grupa zaburzeń związana z różnymi trudnościami w zakresie mowy....

Depresja Zaburzenia depresyjne

Czym odznacza się zespół depresyjny? Jakie daje się wyróżnić rodzaje depresji? Jakie są charakterystyczne objawy zaburzeń depresyjnych? Dlaczego depresja nie jest jednorodną chorobą?

Rodzaje nerwicy Zaburzenia psychosomatyczne

Psychosomatyka. Co dokładnie oznacza? Połączenie psyche i soma ma określać całościowe, a więc...

Objawy nerwicy Zaburzenia nerwicowe

Nerwice to grupa wielu zaburzeń. W skład zaburzeń nerwicowych wchodzą m.in.: fobie, zespół lęku uogólnionego, PTSD, ataki paniki, zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia adaptacyjne, neurastenia. Jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

Zaburzenia świadomości
Objawy nerwicy Zaburzenia świadomości

Do ilościowych zaburzeń świadomości zalicza się przymglenie świadomości, somnolencję, sopor i śpiączkę. Wśród jakościowych zaburzeń świadomości wymienia się m.in. zespół majaczeniowy albo oneroidalny.

Zaburzenia odżywiania Zaburzenia w odżywianiu

Aby rozpoznać zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja, dostępna jest prosta...

Zaburzenia adaptacyjne
Nerwica i lęki Zaburzenia adaptacyjne

Zaburzenia adaptacyjne uznaje się za zaburzenia nerwicowe, które objawiają się w postaci lęku, depresji, smutku i stałego napięcia. Problemy emocjonalne powstają wskutek stresujących zmian życiowych.

Zaburzenia myślenia
Urojenia Zaburzenia myślenia

Zaburzenia myślenia najczęściej kojarzy się z urojeniami. Wyróżnia się formalne i jakościowe dysfunkcje w zakresie zdolności myślowych, np. inkoherencję, rezonerstwo albo myślenie magiczne.

Problemy z seksem Zaburzenia seksualne

Zaburzenia seksualne to często nieprzystające do ogólnie przyjętych norm, zachowania...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij