Trwa ładowanie...

Zawroty głowy i zmęczenie to pierwsze objawy. Reaguj natychmiast

 Karolina Rozmus
16.08.2023 14:42
Najbardziej odczuje skutki. Ten narząd wyjątkowo nie lubi upałów
Najbardziej odczuje skutki. Ten narząd wyjątkowo nie lubi upałów (Getty Images)

Upały nie sprzyjają szczególnie mózgowi oraz nerkom, ale najbardziej narażone na szwank jest serce. Odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe sprawiają, że serce mocniej bije i intensywniej pracuje. Wystarczy chwila nieuwagi, a widmo zawału serca staje się bardzo realne.

spis treści

1. Szczypta soli i waga pod kontrolą. Ważna rada

Wraz z pojawieniem się upałów wzrasta ryzyko odwodnienia i udaru cieplnego. Oba te zjawiska stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, szczególnie w kilku grupach.

- Grupą szczególnie narażoną na upały są seniorzy, bo z wiekiem zmniejsza się pragnienie. Generalnie osoby starsze mniej piją płynów niż osoby młode. Organizm młody z lekkim odwodnieniem sobie poradzi, ale u osoby starszej cierpiącej na wiele chorób, nawet niewielkiego stopnia odwodnienie może spowodować poważne problemy zdrowotne łącznie z omdleniami, utratami przytomności, urazami, pogorszeniem funkcji nerek, mózgu - tłumaczył w rozmowie z PAP prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Zobacz film: "Marek Posobkiewicz o tym, jak bezpiecznie przetrwać upały"
Odpowiednie nawodnienie kluczowe dla prawidłowej pracy serca
Odpowiednie nawodnienie kluczowe dla prawidłowej pracy serca (Pixabay)

Podwyższone ryzyko odwodnienia dotyczy niemowląt oraz małych dzieci, a także osób młodych i zdrowych, które w czasie upałów decydują się na intensywną aktywność sportową lub pracują fizycznie. Szczególną uwagę powinni zachować pacjenci z chorobami nerek, przewlekłymi schorzeniami dotykającymi układu nerwowego, a także chorobami serca. W przypadku pacjentów kardiologicznych upał i nawet niewielkie odwodnienie może być śmiertelnie niebezpieczne. Wszystko przez to, że serce musi szybciej tłoczyć krew, a równocześnie w upalne dni wzrasta zapotrzebowanie narządu na tlen. Brak wystarczającej ilości może skutkować niedokrwieniem, a nawet zawałem mięśnia sercowego.

Co ciekawe, jedno z niedawno przeprowadzonych badań prowadzonych przez badaczy z National Heart, Lung and Blood Institute ujawniło, że zbyt niski poziom nawodnienia organizmu podwyższa ryzyko rozwoju chorób serca i może prowadzić do jego niewydolności.

Jak zapobiec odwodnieniu? Sama woda może okazać się niewystarczająca.

- Nie zachęcamy do picia napojów słodzonych, gazowanych. Co ważne, w okresie upałów, gdy bardzo pocimy się, należy uzupełniać sód, bo poza wodą tracimy elektrolity. Gdy więc na zewnątrz jest temperatura powyżej 30 st. C, szczególnie seniorzy powinni spożywać odrobinę soli. O ile jej nadmierne spożycie generalnie jest dla zdrowia niekorzystne, a Polacy z tego powodu żyją krócej, o tyle komunikat o zmniejszeniu jej spożycia jest kierowany przede wszystkim do osób młodych i w wieku średnim, bo w ten sposób możemy zapobiec występowaniu nadciśnienia tętniczego odpowiadającego za zawały serca i udary mózgu - mówi ekspert.

Uwaga również na zbyt duże spożycie wody, ponieważ u osób z niewydolnością serca może prowadzić do zaostrzenia objawów choroby - dla tej grupy chorych przewodnienie może być równie niebezpieczne, co odwodnienie. Pierwszym sygnałem alarmowym mogą być wówczas obrzęki kończyn dolnych i zwiększony obwód pasa.

2. Objawy odwodnienia. Na to zwróć uwagę

Eksperci z Mayo Clinic wskazują, że uczucie pragnienia nie zawsze jest wiarygodnym wskaźnikiem naszego zapotrzebowania na płyny. By nie przegapić odwodnienia, warto zachować czujność na takie objawy jak:

  • rzadsze oddawanie moczu,
  • ciemny kolor moczu,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • dezorientacja.

Eksperci Mayo Clinic zwracają uwagę, że w przypadku dzieci te symptomy mogą być inne - np. brak łez podczas płaczu, zapadnięte ciemiączko u niemowląt czy apatia i suchość w jamie ustnej.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze