Trwa ładowanie...

Zmarł po przedawkowaniu popularnej witaminy. "Należy szczególnie uważać"

 Paula Jakubasik
08.04.2024 12:32
Zmarł po przedawkowaniu. Przyczyną witamina D
Zmarł po przedawkowaniu. Przyczyną witamina D (Getty Images)

Zdaniem lekarzy nawet 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D, składnika niezbędnego do właściwego funkcjonowania organizmu. Suplementacja jest wskazana zarówno dla dzieci od pierwszych dni życia, jak i osób dorosłych. Okazuje się jednak, że witamina słońca w nadmiarze może powodować poważne problemy, a nawet doprowadzić do śmierci. Jakie dawki są bezpieczne?

spis treści

1. Śmiertelna witamina

89-letni David Mitchener trafił do szpitala z powodu zbyt wysokiego stężenia wapnia w organizmie. W pobranej próbce krwi oznaczano również poziom witaminy D, który wyniósł aż 380 nmol/l.

Lekarze byli w szoku, ponieważ toksyczne stężenie witaminy słońca zaczyna się od 250 nmol/l, a organizm alarmuje, że coś jest nie w porządku już przy znacznie niższych wartościach (powyżej 125 nmol/l).

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Niestety, pomimo udzielonej pomocy medycznej mężczyzna zmarł, a sekcja zwłok ujawniła, że cierpiał na chorobę niedokrwienną serca, zastoinową niewydolność serca oraz ostrą niewydolność nerek.

Dochodzenie wykazało, że David Mitchener przyjmował różne preparaty z witaminą D przez co najmniej dziewięć ostatnich miesięcy.

- Wiele osób sięga po witaminy bez obaw. Jednak na witaminę D należy szczególnie uważać, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i może być magazynowana w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. To oznacza, że organizm ma problem z pozbyciem się jej nadmiaru - wyjaśnia dr Joanne Slavin, profesor Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu w Minnesocie.

2. Bezpieczna suplementacja

Historia Davida Mitchenera udowadnia, że bezmyślne zażywanie suplementów może być katastrofalne w skutkach. Pierwszym krokiem powinno być oznaczenie stężenia witaminy D we krwi. Dopiero po otrzymaniu wyników okaże się, czy cierpimy na niedobór i warto rozpocząć suplementację.

Wówczas należy zastosować się do obecnych zaleceń lekarskich:

  • 1-6 miesięcy życia - 400 j.m./dobę,
  • 6-12 miesięcy życia - 400-600 j.m./dobę,
  • 1-3 lata - 600 j.m./dobę,
  • 4-10 lat - 600-1000 j.m./dobę,
  • 11-18 lat i dorośli do 65. roku życia - 1000-2000 j.m./dobę,
  • 65-75 lat - 1000-2000 j.m./dobę,
  • seniorzy po 75. roku życia - 2000-4000 j.m./dobę.

Jest to bezpieczny sposób dawkowania, który skutecznie wyrówna ewentualne niedobory. Warto jednak regularnie monitorować stężenie witaminy D, by wiedzieć, w którym momencie należy zrobić przerwę w suplementacji.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze