Trwa ładowanie...

Żona Bruce'a Willisa nie mogła powstrzymać łez. Mówi, co jest najgorsze w opiece nad mężem

 Karolina Rozmus
15.08.2023 16:54
"Nie jestem dobra". Żona Bruce’a Willisa o trudach bycia opiekunem
"Nie jestem dobra". Żona Bruce’a Willisa o trudach bycia opiekunem (Getty Images)

Od czasu, gdy świat obiegła wieść o tym, że hollywoodzki aktor zmaga się z rodzajem demencji, jego bliscy przechodzą trudne chwile. W mediach społecznościowych dzielą się blaskami i cieniami życia u boku aktora, niekiedy mówiąc wprost, że nie jest łatwo. W najnowszym nagraniu Emma Heming Willis nie mogła powstrzymać łez.

spis treści

1. Żona Willisa o sprawowaniu opieki nad mężem

Modelka, która z Brucem Willisem doczekała się dwójki dzieci, opublikowała w mediach społecznościowych poruszające nagranie. W krótkim filmiku zaapelowała do wszystkich osób, które muszą opiekować się swoimi bliskimi z powodu ich choroby.

- Wiem, że wygląda na to, że żyję moim najlepszym życiem, ale każdego dnia muszę podejmować świadomy wysiłek, aby żyć jak najlepiej. Robię to dla siebie, robię to dla dwójki naszych dzieci i dla Bruce'a, który nie chciałby, żebym żyła w inny sposób – mówi 45-letnia modelka.

Zobacz film: "Wczesne objawy demencji. Jak je rozpoznać?"

- Więc nie chcę, żeby to źle zinterpretowano, że jestem dobra, bo nie jestem. Nie jestem dobra – podkreśla.

Emma Heming Willis nie stroni od publikowania rodzinnych zdjęć
Emma Heming Willis nie stroni od publikowania rodzinnych zdjęć (Instagram)

Dodała, że choć nie jest jej łatwo, to każdego dnia musi podejmować wysiłek, by trudy opieki nad chorym mężem nie przysłoniły jej samej.

"Moje przesłanie jest proste. Kiedy nie dbamy o siebie, nie jesteśmy dobrzy dla ludzi, których kochamy, dla których chcemy się pokazać i którymi chcemy się opiekować" – zwraca uwagę w opisie do nagrania opublikowanego na instagramowym profilu.

Po publikacji posta błyskawicznie pojawiły się głosy wsparcia od fanów Emmy, a wśród nich nie brakowało opiekunów osób chorych na demencję. Wielu z nich pisało, że żona Bruce’a Willisa porusza bardzo istotny, ale marginalizowany temat, a z problemem tym musi zmagać się każdy opiekun przewlekle chorej osoby.

"Kiedy spadają maski tlenowe w liniach lotniczych, każą ci najpierw założyć maskę. Nie możesz pomóc innym, jeśli najpierw nie zadbasz o siebie. Tak samo jest, gdy opiekujesz się ukochaną osobą" – napisał jeden z internautów.

2. Bruce Willis choruje na otępienie czołowo-skroniowe

68-letni aktor w 2022 r. wyznał, że kończy swoją karierę w związku z problemami zdrowotnymi. Z uwagi na pojawienie się afazji, czyli utraty zdolności komunikacji na wielu poziomach, np. czytania, pisania czy mówienia, nie był w stanie dłużej pracować jako aktor. Niedługo później lekarze odkryli przyczynę afazji – u Willisa zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe (ang. frontotemporal dementia, FTD).

Dawniej zwane chorobą Picka, FTD jest grupą zaburzeń neurodegeneracyjnych charakteryzujących się występowaniem zmian zwyrodnieniowych w płatach czołowych oraz przednich częściach płatów skroniowych. Jak w przypadku innych form demencji nie ma sposobu, by cofnąć lub zatrzymać uszkodzenia powstające w mózgu. Choroba prowadzi do stopniowej utraty samodzielności pacjenta, zmian osobowości i zachowania, problemów w komunikacji z otoczeniem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze