Przejdź na WP

Objawy tarczycy - bóle mięśni, zmiany na skórze, zmęczenie, wahania wagi

Według najnowszych badań, choroby tarczycy dotyczą już 20-30 proc. Polaków. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego problemu, bagatelizuje objawy chorób tarczycy lub po prostu nie wiąże ich z chorobą.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Nieleczenie chorób tarczycy prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej w organizmie, nieprawidłowej przemiany materii oraz niewłaściwego funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego i rozrodczego. Poznaj objawy, które mogą świadczyć o tym, że twoja tarczyca nie działa prawidłowo.

spis treści

1. Objawy tarczycy - charakterystyka

Zlokalizowany w szyi gruczoł kształtem przypomina motyla. Jego zadaniem jest produkcja hormonów, które mają regulować metabolizm i wpływać na prawidłowe działanie wszystkich tkanek.

Pięciokrotnie częściej choroby taczycy dotykają kobiet niż mężczyzn. Bez odpowiedniej terapii mogą prowadzić do problemów z układem rozrodczym.

Oto najczęściej występujące objawy chorób tarczycy, których obecność powinna skłonić do wizyty u lekarza.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy tarczycy - bóle mięśni, stawów, problemy ze ścięgnami

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą powodować takie objawy jak bóle mięśni i stawów, podobne do tych, które obserwujemy przy grypie. Pojawiają się też bóle w nadgarstkach, stawie skokowym i ramionach.

Jeśli często dokuczają ci bóle stóp, masz obolałe ramiona lub inne podobne objawy i ratujesz się domowymi masażami, jest bardzo prawdopodobne, że twoja tarczyca nie działa prawidłowo.

3. Objawy tarczycy - uczucie dyskomfortu w szyi

Jeśli ciężko ci przełknąć ślinę, czujesz, jakby ktoś zaciskał ci na szyi obręcz lub nie możesz nosić golfów, bo zaczęły cię dusić, te objawy wskazują na chorą tarczycę. Dodatkowymi objawami chorej tarczycy mogą być zmiana tonu głosu na bardziej ochrypły i widoczne gołym okiem zgrubienie na szyi.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało....

zobacz galerię

4. Objawy tarczycy - zmiany na skórze i wypadanie włosów

Włosy i skóra są szczególnie podatne na zmiany, jakie zachodzą w tarczycy. Głównym objawem, który powinien dać ci znać o chorej tarczycy, jest wypadanie włosów.

Przy niedoczynności tarczycy kosmyki stają się słabe, kruche, łamliwe i cienkie. Na skórze pojawiają się zgrubienia, staje się ona sucha, łuszcząca i nieprzyjemna w dotyku. Charakterystycznym objawem przy niedoczynności tarczycy jest także wypadanie włosków z zewnętrznej krawędzi brwi.

5. Objawy tarczycy - problemy jelitowe

Często pojawiające się zaparcia, które trwają kilka dni, są niebezpieczne i mogą być skutkiem zaburzonej gospodarki hormonalnej. To również objaw chorób tarczycy. Jeśli ich doświadczasz, prawdopodobnie twoim problemem jest niedoczynność tarczycy. Jeśli natomiast towarzyszą ci codzienne biegunki, możesz mieć do czynienia z nadczynnością.

6. Objawy tarczycy - zaburzenia miesiączkowania i problemy z płodnością

Częste (co 26 i mniej dni), długie (powyżej 3 dni) i bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem chorej tarczycy i być związane z niedoczynnością, a krótkie, skąpe i nieodczuwalne – z nadczynnością.

Pamiętaj, że wszystkie zaburzenia związane z miesięcznym cyklem mogą prowadzić do problemów z płodnością i przerodzić się w poważne dysfunkcje układu rozrodczego.

7. Objawy tarczycy - uwarunkowania genetyczne

Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki chorób tarczycy, bardzo prawdopodobne jest, że ty też możesz mieć powyższe objawy. Musisz wiedzieć, że gdy ktoś ze starszych członków twojej rodziny mówi o problemach z wolem, oznacza to właśnie tarczycę i jest to informacja o potencjalnym zagrożeniu dla ciebie.

Zwróć także uwagę czy twój brat, mama, tata, dziadkowie nie mają objawów chorób tarczycy, o których tutaj mowa. Jeśli je zauważysz, zachęć swoich bliskich do wykonania podstawowego badania TSH.

8. Objawy tarczycy - problemy z cholesterolem

Twój poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, mimo że przestrzegasz diety i regularnie uprawiasz sport? To kolejny objaw, który powinien sprawić, że zadbasz o tarczycę.

Kiedy zrobisz badania, z pewnością zostanie zdiagnozowana niedoczynność. Jeśli natomiast twój poziom cholesterolu jest nienaturalnie niski, jest to objaw nadczynności tarczycy.

Choroby tarczycy mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Choroby tarczycy mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn (Zdjęcie kobiet/Shutterstock)

9. Objawy tarczycy - depresja i lęk

Budzisz się rano wykończony, z wielkim trudem wstajesz z łóżka, wychodzisz do pracy, gdzie praktycznie cały dzień masz zły humor i chce ci się spać, a jedyne o czym marzysz, to powrót do łóżka? W dodatku towarzyszą ci napady lęku i wewnętrznego niepokoju. Znasz to? To też moga być objawy chorej tarczycy. Idź do endokrynologa.

10. Objawy tarczycy - wahania wagi

Możesz być na niskokalorycznej diecie, jeść niskotłuszczowe potrawy, regularnie ćwiczyć, a i tak waga stoi w miejscu albo, co gorsza, tyjesz. To może być objaw nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Przy chorobach z tarczycą możesz też co chwila jeść, w twojej diecie nie brakuje tłustego jedzenia, a ty nie tyjesz ani kilograma, a nawet chudniesz. Takie wahania wagi są powszechnym objawem chorób tarczycy.

Zobacz także

11. Objawy tarczycy - ciągłe zmęczenie

Sypiasz po 8-10 godzin dziennie, a gdy tylko się obudzisz, już jesteś zmęczony. Ten uciążliwy objaw związany z tarczycą może sprawić, że ucierpi twoje życie zawodowe, rodzinne i seksualne.

Jeśli stwierdzisz, że opisane wyżej objawy towarzyszą ci na co dzień, najwyższy czas, aby udać się do endokrynologa, który stwierdzi czy masz chorą tarczycę. Zdiagnozuje, z jaką chorobą  się zmagasz i zaproponuje prawidłowy sposób leczenia.

Pamiętaj, że problemy te mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego zbadaj się i zadbaj o swoje zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy