Trwa ładowanie...

Choroby tarczycy - charakterystyczne, choć nietypowe objawy

Tarczyca to niewielki gruczoł, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę całego organizmu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zaburzenia jej pracy, obejmują one mnóstwo układów i narządów. Dotyczy to wszystkich chorób tarczycy. Według najnowszych badań choroby te dotyczą już 20-30% Polaków. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego problemu, bagatelizuje objawy chorób tarczycy lub po prostu nie wiąże ich z chorobą.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

spis treści

1. Czym są choroby tarczycy

Zlokalizowany w szyi gruczoł kształtem przypomina motyla. Jego zadaniem jest produkcja hormonów, które mają regulować metabolizm i wpływać na prawidłowe działanie wszystkich tkanek. Pięciokrotnie częściej choroby tarczycy dotykają kobiet niż mężczyzn. Bez odpowiedniej terapii mogą prowadzić do problemów z układem rozrodczym. Nieleczenie chorób tarczycy prowadzi też do zachwiania gospodarki hormonalnej w organizmie, nieprawidłowej przemiany materii oraz niewłaściwego funkcjonowania układu nerwowego i pokarmowego.

Wśród chorób tarczycy najczęściej występują: niedoczynność, nadczynność, zapalenie tarczycy typu Hashimoto, wole tarczycowe i guzki tarczycy, które mogą, ale nie muszą, doprowadzić do rozwoju nowotworu.

Większość zaburzeń związanych jest z nieprawidłowościami w wydzielaniu hormonów tarczycowych. Nadczynność tarczycy jest chorobą, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy. Jej objawy są dość dokuczliwe, może dodatkowo powodować wiele powikłań, z których najgroźniejszy to przełom tarczycowy.

Na hashimoto choruje coraz więcej kobiet. Które gwiazdy zmagają się z tą chorobą?
Na hashimoto choruje coraz więcej kobiet. Które gwiazdy zmagają się z tą chorobą? [7 zdjęć]

Przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczycowego, czyli choroba Hashimoto, staje się coraz bardziej...

zobacz galerię

1.1. Objawy i rodzaje chorób tarczycy

Nadczynność tarczycy, inaczej hipertyreoza (łac. hyperthyreosis lub hyperthyreoidismus) ma miejsce, gdy tarczyca wydziela nadmierną ilość hormonów: tyroksyny (T4), kalcytoniny i trijodotyroniny (T3).

Hormony te są bardzo istotne, gdyż wpływają na funkcjonowanie większości tkanek w ciele człowieka. Wpływają m.in. na produkcję ciepła i metabolizm.

Funkcjonowanie tarczycy jest kontrolowane przez przysadkę mózgową, która uwalnia TSH (hormon tyreotropowy) i pobudza tarczycę, aby wydzielała hormony T3 oraz T4.

O niedoczynności można mówić, kiedy hormonów jest zbyt mało. Objawy również są dość charakterystyczne i często zupełnie odwrotne od tych występujących przy nadczynności.

Choroba Hashimoto związana jest z niedoczynnością, jednak jest to choroba autoimmunologiczna, a więc jej przebieg jest nieco inny, choć objawy przypominają niedoczynność. W przypadku Hashimoto przeciwciała wykrywają stany zapalne w obrębie tarczycy i zaczynają atakować własne tkanki. Na skutek tego "tarczyca sama się zjada", prowadząc do wielu poważnych bądź nie dolegliwości.

1.2. Badania diagnostyczne

Aby zdiagnozować nadczynność tarczycy trzeba wykonać badanie poziomu hormonów T3, T4, TSH. Może być konieczne również wykonanie USG tarczycy, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić rozmiar guzków tarczycowych. Lekarz może też zlecić wykonanie biopsji, by stwierdzić, czy guzki te są złośliwe.

2. Charakterystyczne objawy chorób tarczycy

Jeśli z naszą tarczycą jest coś nie tak, najczęściej pojawiają się wahania wagi i zaburzenia nastroju. Mogą mieć różny przebieg, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z niedoczynnością, czy nadczynnością. Pojawia się także brak tolerancji na zimno lub ciepło, a także zaburzenia apetytu. W przebiegu chorób tarczycy mogą występować także objawy psychosomatyczne - w związku z tym osoby borykające się z chorobami tego gruczołu są o wiele bardziej narażone na zaburzenia psychonerwicowe, takie jak nerwica lub depresja.

Nieprawidłowa praca tarczycy może dawać objawy ze strony wielu narządów. Mogą pojawiać się zaburzenia trawienia, pracy serca, a także osłabienie siły mięśniowej i kłopoty neurologiczne - zawroty głowy, wrażliwość na światło, a także przewlekłe zmęczenie i zaburzenia koncentracji.

3. 10 objawów, które mogą świadczyć o chorobie tarczycy.

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą powodować takie objawy jak bóle mięśni i stawów, podobne do tych, które obserwujemy przy grypie. Pojawiają się też bóle w nadgarstkach, stawie skokowym i ramionach. Jeśli często dokuczają ci bóle stóp, masz obolałe ramiona lub inne podobne objawy i ratujesz się domowymi masażami, jest bardzo prawdopodobne, że twoja tarczyca nie działa prawidłowo.

Jeśli ciężko ci przełknąć ślinę, czujesz, jakby ktoś zaciskał ci na szyi obręcz lub nie możesz nosić golfów, bo zaczęły cię dusić, te objawy wskazują na chorą tarczycę. Dodatkowymi objawami chorej tarczycy mogą być zmiana tonu głosu na bardziej ochrypły i widoczne gołym okiem zgrubienie na szyi.

Włosy i skóra są szczególnie podatne na zmiany, jakie zachodzą w tarczycy. Głównym objawem, który powinien dać ci znać o chorej tarczycy, jest wypadanie włosów.

Przy niedoczynności tarczycy kosmyki stają się słabe, kruche, łamliwe i cienkie. Na skórze pojawiają się zgrubienia, staje się ona sucha, łuszcząca i nieprzyjemna w dotyku. Charakterystycznym objawem przy niedoczynności tarczycy jest także wypadanie włosków z zewnętrznej krawędzi brwi.

Często pojawiające się zaparcia, które trwają kilka dni, są niebezpieczne i mogą być skutkiem zaburzonej gospodarki hormonalnej. To również objaw chorób tarczycy. Jeśli ich doświadczasz, prawdopodobnie twoim problemem jest niedoczynność tarczycy. Jeśli natomiast towarzyszą ci codzienne biegunki, możesz mieć do czynienia z nadczynnością.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Częste (co 26 i mniej dni), długie (powyżej 3 dni) i bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem chorej tarczycy i być związane z niedoczynnością, a krótkie, skąpe i nieodczuwalne – z nadczynnością.

Pamiętaj, że wszystkie zaburzenia związane z miesięcznym cyklem mogą prowadzić do problemów z płodnością i przerodzić się w poważne dysfunkcje układu rozrodczego.

Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki chorób tarczycy, bardzo prawdopodobne jest, że ty też możesz mieć powyższe objawy. Musisz wiedzieć, że gdy ktoś ze starszych członków twojej rodziny mówi o problemach z wolem, oznacza to właśnie tarczycę i jest to informacja o potencjalnym zagrożeniu dla ciebie.

Zwróć także uwagę czy twój brat, mama, tata, dziadkowie nie mają objawów chorób tarczycy, o których tutaj mowa. Jeśli je zauważysz, zachęć swoich bliskich do wykonania podstawowego badania.

Twój poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, mimo że przestrzegasz diety i regularnie uprawiasz sport? To kolejny objaw, który powinien sprawić, że zadbasz o tarczycę.

Kiedy zrobisz badania, z pewnością zostanie zdiagnozowana niedoczynność. Jeśli natomiast twój poziom cholesterolu jest nienaturalnie niski, jest to objaw nadczynności tarczycy.

Budzisz się rano wykończony, z wielkim trudem wstajesz z łóżka, wychodzisz do pracy, gdzie praktycznie cały dzień masz zły humor i chce ci się spać, a jedyne o czym marzysz, to powrót do łóżka? W dodatku towarzyszą ci napady lęku i wewnętrznego niepokoju. Znasz to? To też mogą być objawy chorej tarczycy. Idź do endokrynologa.

Możesz być na niskokalorycznej diecie, jeść niskotłuszczowe potrawy, regularnie ćwiczyć, a i tak waga stoi w miejscu albo, co gorsza, tyjesz. To może być objaw nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Przy chorobach z tarczycą możesz też co chwila jeść, w twojej diecie nie brakuje tłustego jedzenia, a ty nie tyjesz ani kilograma, a nawet chudniesz. Takie wahania wagi są powszechnym objawem chorób tarczycy.

Sypiasz po 8-10 godzin dziennie, a gdy tylko się obudzisz, już jesteś zmęczony. Ten uciążliwy objaw związany z tarczycą może sprawić, że ucierpi twoje życie zawodowe, rodzinne i seksualne.

Jeśli stwierdzisz, że opisane wyżej objawy towarzyszą ci na co dzień, najwyższy czas, aby udać się do endokrynologa, który stwierdzi czy masz chorą tarczycę. Zdiagnozuje, z jaką chorobą się zmagasz i zaproponuje prawidłowy sposób leczenia.

Pamiętaj, że problemy te mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dlatego zbadaj się i zadbaj o swoje zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza