2 z 8Badania profilaktyczne
Na badania kontrolne najczęściej stawiamy się z dwóch powodów. Pierwszym z nich są okresowe testy, bez których żaden pracodawca nie przyjmie nas na stanowisko. Drugim powodem jest odczuwanie bólu danego narządu.
Istnieją jednak takie organy, które nie dają wyraźnych sygnałów ostrzegawczych. Jednym z nich jest właśnie wątroba. Zakażeni wirusem HCV, czyli tym który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C, najczęściej nie odczuwają ostrej fazy wirusowej.
Choroba ta natychmiast przechodzi do stanu przewlekłego. W konsekwencji dochodzi do martwicy oraz niewydolności wątroby. Wtedy ostatnią szansą dla pacjenta jest przeszczep.
Nie ignorujmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Mogą to być: zmęczenie, apatia, stany depresyjne, zmiany skórne czy bóle mięśni i stawów. Badania kontrolne mogą w tym wypadku uratować nam życie.
Badania sprawdzające stan wątroby to: badanie poziomu bilirubiny oraz enzymów wątrobowych AspAT, AlAT oraz badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV i antygenu Hbs.
Przeczytaj także: Jeden z najsilniejszych leków przeciwbólowych będzie można kupić bez recepty