Trwa ładowanie...

Aktorka Kristin Chenoweth miała wypadek na planie, który sprawił, że odczuwała chroniczny ból. Próbowała to ukryć

Avatar placeholder
26.12.2019 11:15
Aktorka Kristin Chenoweth miała wypadek na planie, który sprawił, że odczuwała chroniczny ból. Próbowała to ukryć
Aktorka Kristin Chenoweth miała wypadek na planie, który sprawił, że odczuwała chroniczny ból. Próbowała to ukryć (Facebook)

Legenda amerykańskich scen Broadwayu, Kristin Chenoweth, przyznała niedawno, że kilka lat temu przydarzył jej się wypadek na planie filmowym. Jego efektem był chroniczny ból, który jednak próbowała ukryć. Bała się, że zostanie odrzucona przez branżę.

1. Wypadek sprzed kilku lat

W 2012 roku, w trakcie kręcenia jednego z odcinków serialu "Żona idealna”, Kristin przydarzył się wypadek. Kawałek scenografii spadł na aktorkę. Obrażenia były poważne. Uszkodzona czaszka, połamany nos, zęby i złamania żeber.

Od tamtej pory Chenoweth żyje z chronicznym bólem. Do tej pory nie mówiła o tym otwarcie, bojąc się, że branża ją odrzuci.

Dziś 51-latka ma nadzieję, że jej wyznanie pomoże walczyć ze stygmatyzacją osób dotkniętych chronicznym bólem.

Zobacz film: "Ból pleców może być objawem raka"
Aktorka ma nadzieję, że jej historia pomoże innym
Aktorka ma nadzieję, że jej historia pomoże innym

2. Ból, który nie mija

Nie ma jednej definicji obejmującej to, czym w zasadzie jest chroniczny ból. Jest tak dlatego, że ból odczuwany jest przez każdego inaczej. Przyjmuje się jednak, że o bólu chronicznym mówimy, kiedy trwa przynajmniej trzy miesiące bez przerwy.

Zazwyczaj człowiek odczuwa ból, kiedy receptory bólowe zlokalizowane w miejscu zranienia wysyłają sygnał do mózgu, że doszło do uszkodzenia ciała. Ten ból mija, kiedy przyczyna bólu zostaje usunięta – rana się zagoi lub naciągnięty mięsień wróci do sprawności.

Kristin jest laureatką nagrody Tony
Kristin jest laureatką nagrody Tony

Ból przewlekły charakteryzuje się tym, że nie mija, nawet gdy ciało zostało przywrócone do stanu sprzed kontuzji. Amerykańscy naukowcy z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacują, że nawet dwadzieścia proc. dorosłych amerykanów może odczuwać chroniczny ból. To ponad 50 milionów osób.

3. Nie pokazywać, że boli

Aktorka, mimo sporego doświadczenia, bała się, że producenci nie będą chcieli angażować kogoś, kto zmaga się z takim problemem. Dlatego ukrywała fakt, że cierpi.

Jak sama mówi, musiała również odnaleźć balans między swoim życiem zawodowym a dbaniem o własne zdrowie. Przede wszystkim, postanowiła większą uwagę przywiązywać do swoich codziennych nawyków. Oznacza to więcej snu. Dzięki temu organizm jest wypoczęty i lepiej znosi walkę z bólem. Niestety, aktorka przyjmuje również coraz mniej propozycji zawodowych. Chodzi o to, by niepotrzebnie nie przeciążać organizmu.

Dzisiaj aktorka nie występuje już tak często
Dzisiaj aktorka nie występuje już tak często

Aktorka ostatnio dołączyła do kampanii "This is pain". Inicjatywa ma zwiększać świadomość społeczną dotyczącą funkcjonowania ludzi z przewlekłym bólem. Ma pomagać również pacjentom w dostępie do leków i odpowiedniej terapii, a także wspierać takie osoby w przypadku nierównego traktowania ze strony pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze