Trwa ładowanie...

Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

Coraz więcej osób skarży się na problemy z alergiami. Zdaniem naukowców winę za to ponosi globalne ocieplenie. Jak to możliwe?

1. Globalne ocieplenie - wpływ na alergie sezonowe

Jordan Kanygin z Aerobiology Research Laboratories ostrzega, że alergie sezonowe, które z roku na rok dokuczają coraz większej liczbie osób, mogą się nasilać i zwiększać swój zasięg w populacji. Badania na ten temat opublikowano w "The Lancet Planetary Health".

W badaniu wzięto pod uwagę poziom pyłków z ostatnich 20 lat oraz statystyki zachorowań z powodu alergii. Obecnie, zgodnie z danymi Statistics Canada, aż 27 proc. obywateli kanadyjskich cierpi na alergie, z czego 40 proc. cierpi z powodu uczuleń na pyłki. Naukowcy ostrzegają, że ten stan będzie ulegał nasileniu i że w przyszłości będzie tylko gorzej.

Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

Wszystkiemu winne jest globalne ocieplenie. Naukowcy powiązali je ze wzrostem poziomu pyłków w powietrzu. Zjawisko obserwowane jest zwłaszcza na terenie dużych miast. Skutkiem są coraz silniejsze objawy alergii wziewnych. Skarży się na nie też coraz więcej osób. Wiele z nich nie może sobie poradzić z dokuczliwymi problemami, takimi jak katar sienny czy łzawienie oczu. Muszą stale zażywać leki, wziewki, krople.

Daniel Coates, dyrektor marketingu w Aerobiology Research Laboratories, zauważył, że wszystkiemu winne są dłuższe niż dotychczas okresy wegetacji roślin. Paradoksalnie problem w większym nasileniu dotyczy dużych miast, niż wsi.

Za ten stan winne są również osoby nasadzające drzewa. Dobierane są takie egzemplarze, które nie owocują ani nie kwitną, gdyż z pozoru zapewnia to większą czystość. W rzeczywistości są to drzewa z męskimi czyli bardziej pylącymi kwiatostanami.

Tylko kompleksowa praca badaczy i zwykłych obywateli, prowadząca do bardziej ekologicznego trybu życia, może spowolnić proces degradacji środowiska i postępujący efekt cieplarniany. W przeciwnym razie choroby na tle alergicznym będą coraz bardziej uciążliwe dla większości społeczeństw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

123RF Na alergie na pyłki skarży się coraz więcej osób
123RF Na alergie na pyłki skarży się coraz więcej osób
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza