Analiza pierwiastkowa włosa: jak poznać przyczyny swoich dolegliwości?

Badanie analizy pierwiastkowej włosów jest metodą diagnostyki przedobjawowej, umożliwiającą ocenę stanu odżywienia naszego organizmu aż na przestrzeni roku!

Za pomocą tego badania można ocenić poziom 24 biopierwiastków niezbędnych do życia oraz 5 pierwiastków toksycznych, szkodzących naszemu zdrowiu.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Do prawidłowego działania mechanizmów odpowiadających za funkcjonowanie naszego organizmu niezbędne są pierwiastki, a ich niedobory zaburzając choćby jeden z procesów mogą narobić wiele szkód niczym efekt domina.

Dlaczego więc warto zbadać pierwiastki we włosach? W związku z tym, że włosy i paznokcie nie pełnią najważniejszych funkcji w naszym organizmie, zostają odżywione na samym końcu. Składniki mineralne dopiero po spełnieniu swojej roli w poszczególnych tkankach przedostają się do nich.

Dlatego kumulujące się we włosach pierwiastki pokazują nam, co ostatnio działo się w naszym organizmie. Jednak co najważniejsze, o potencjalnych zagrożeniach powiedzą nam dużo wcześniej niż krew!

Za pomocą tradycyjnych badań dostępnych w przychodniach, np. badania krwi, można ocenić stan funkcjonowania organizmu w obecnej chwili i poznać już występujące problemy zdrowotne. W przeciwieństwie do takiej standardowej diagnostyki, analiza pierwiastkowa włosów umożliwia poznanie przyczyn, które spowodowały lub mogą spowodować wystąpienie problemów zdrowotnych w przyszłości. Ponadto wiedza płynąca z badania pomaga skutecznie zapobiegać ich występowaniu lub zmniejszać dolegliwości już na bardzo wczesnym etapie.

Na podstawie poziomu poszczególnych pierwiastków oraz proporcji między nimi można określić stopień zmineralizowania i odżywienia organizmu. Oceniając stan odżywienia organizmu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy specjalista jest w stanie precyzyjnie dobrać zmiany do wprowadzenia w diecie i stylu życia. Wbrew powszechnej opinii nie wystarczy duża ilość danego pierwiastka dostarczanego z dietą.

Procesy, przez jakie przechodzą one w naszym organizmie są skomplikowane oraz oddziałują wzajemnie na siebie. Ostateczny poziom minerałów warunkuje nie tylko ilość pochodząca ze spożytego jedzenia, ale także obecność innych składników, które sprzyjają lub ograniczają jego wchłanianie, transport oraz działanie.

Dlatego tak ważne jest zachowanie proporcji, w jakich znajdują się pierwiastki w naszym organizmie. Dzięki tym informacjom można określić jedną z ponad 3000 kombinacji metabolizmu, na którą składa się wiele cech takich jak tempo metabolizmu, szybkość trawienia pokarmu, a także bariera ochronna przed procesami starzenia.

Poznając procesy, jakie mają miejsce w naszym organizmie można określić przyczynę wielu pojawiających się, niespecyficznych dolegliwości. Interpretując odpowiednio wynik analizy pierwiastkowej włosa specjaliści mogą ocenić tendencje danego organizmu, do rozwinięcia w przyszłości takich chorób jak między innymi cukrzyca, niedoczynność tarczycy, osteoporoza, anemia, miażdżyca oraz wiele innych. Następnie dobierane są precyzyjne zmiany mające na celu odwrócenie złych tendencji na te, korzystne dla zdrowia oraz zapobieganie rozwinięciu choroby.

Przykład: Czujesz się osłabiony? Masz bladą skórę, a Twoje włosy wypadają? Zazwyczaj pierwszym, obecnie wykonywanym krokiem są badania krwi. Okazuje się, że masz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Przyjmujesz jego ogromne dawki, nie widzisz pozytywnych efektów, a do tego masz skutki uboczne i zaczynają doskwierać Ci problemy trawienne? Wykonanie analizy pierwiastkowej włosa może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ  poznasz przyczynę swoich dolegliwości i dowiesz się na co zadziałać, aby w końcu poczuć pozytywne efekty.

Jednym z rodzajów pierwiastków ocenianych w badaniu APW są pierwiastki toksyczne, takie jak rtęć, kadm, arsen, ołów oraz glin. Żyjąc w obecnych warunkach środowiska lub narażając się na pewne zagrożenia poprzez styl życia (np. przebywanie w dymie tytoniowym), sami stwarzamy sobie ryzyko nadmiernego poziomu metali ciężkich, który może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Przykładowo zwiększony poziom rtęci w naszym organizmie często powoduje problemy z układem nerwowym, które objawiają się bólami głowy, spadkiem koncentracji itp.

Innym przykładem badanych składników może być mangan, którego niedobór we włosach może świadczyć o tendencji do problemów z układem kostno-stawowym, zwiększając ryzyko urazów.

Kompleksowość badania APW umożliwia ocenę stanu odżywienia i tendencji zdrowotnych na przestrzeni dłuższego okresu czasu. Na podstawie wyników doświadczony specjalista może nam pomóc w dobraniu diety dopasowanej do potrzeb danego organizmu i wyeliminowaniu występujących do tej pory dolegliwości.

Tekst został opublikowany w ramach współpracy z firmą Nutricus.  

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Badania
Badania

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Czy twoje stopy są zdrowe? Dostrzeżenie wczesnych oznak problemów ze stopami może uchronić cię przed chorobami. Przeprowadź test stworzony przez Cherise Dyal, asystentkę profesora chirurgii ortopedycznej na Albert Einstein College of Medicine w Bronksie...

Badania

Co to jest ECPW? (WIDEO)

Co to jest ECPW? (WIDEO) Odtwórz wideo

ECPW, czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, to połączenie technik endoskopowych z badaniem rentgenowskim. Na czym polega to badanie (...) ? Przed badaniem ECPW pacjentowi podaje się leki...

Badania

Co to jest endoskopia? (WIDEO)

Co to jest endoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

może dokładnie obejrzeć ewentualne zmiany, ale nie tylko. W czasie endoskopii można pobrać próbki do dalszych, mikroskopowych badań, a także zatamować (...) były grube i sztywne, co wiązało się w dużym dyskomfortem dla pacjenta i większą...

Badania

Co to jest endoskop? (WIDEO)

Co to jest endoskop? (WIDEO) Odtwórz wideo

tego jest on wykorzystywany do pobierania próbek do dalszych badań ze zmienionych chorobowo miejsc, do tamowania krwawień i do innych drobnych (...) . Istnieją dwa główne rodzaje endoskopów: endoskopy giętkie, czyli fiberoskopy (wykorzystywane...

Badania

Badania, których nie powinniśmy się bać

Badania, których nie powinniśmy się bać

Kolonoskopia Bolesne i wstydliwe - takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas podczas kontroli lekarskiej (...) w podwyższonej grupie ryzyka (np. po 50. roku życia). Osoby niechętnie podchodzą...

Badania

EKG śródsercowe

EKG śródsercowe to badanie pozwalające na uzyskanie zapisu czynności elektrycznej mięśnia sercowego bezpośrednio z jam serca. Czynność (...) ta jest rejestrowana za pomocą specjalnego cewnika, będącego elektrodą wprowadzaną przez żyłę...

Badania

Biopsja serca

w laboratorium. Podczas badania cienka, elastyczna rurka jest umieszczana w naczyniach krwionośnych pachwiny, ramienia lub szyi, by dotrzeć do prawej lub lewej (...) części serca. Kiedyś badanie stosowane było tylko...

Badania

Biopsja tarczycy - wskazania, przebieg

Biopsja tarczycy - wskazania, przebieg

, że organizm pracuje w odpowiednim tempie. Biopsja tarczycy jest badaniem polegającym na pobraniu fragmentu narządu w celu przeprowadzenia na nim badania (...)  tarczycy - przebieg Przed biopsją tarczycy lekarz może...