Anoreksja a ciąża

Problem anoreksji i ciąży może dotyczyć kilku sytuacji: gdy chora kobieta chce mieć dziecko lub gdy jest wyleczona i zachodzi w ciążę, a także gdy dotychczas, wydawałoby się, zdrowa kobieta, będąc w ciąży, zaczyna się chorobliwie odchudzać. Na tych powiązaniach anoreksji, ciąży i na tym, czym jest pregoreksja, postaramy się skupić w tym temacie.

Anoreksja a niepłodność

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że anoreksja doprowadza często do niepłodności. Organizm, który nie otrzymuje potrzebnej do życia energii, próbuje zaoszczędzić ją na wszystkich przeprowadzanych procesach, także na normalnie zachodzących przemianach hormonalnych. W ten sposób zatrzymane zostaje pobudzenie jajników do cyklicznych zmian i prawidłowe wydzielanie hormonów płciowych. Skutkiem tego jest zatrzymanie miesiączki, owulacji, a co za tym idzie – niepłodność. Ocenia się, że zmiany takie zachodzą, gdy indeks masy ciała BMI jest niższy niż 17,5. Stąd też wynika, że rzadko zdarza się, by kobieta chora na anoreksję zaszła w ciążę, ponieważ zazwyczaj jest niepłodna.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Anorektyczka w ciąży

Przybranie na wadze, wzrost BMI to jedne z ważnych kroków. Zmiany w organizmie, jakie wywołała choroba, długotrwała głodówka to kolejny problem do pokonania.Często sam wzrost masy ciała nie wystarczy, by organizm i jego funkcje wróciły do normy. Gdy kobieta wyzdrowieje, może udać się jej zajść w ciążę, ale nie zawsze uda się tę ciążę utrzymać. Często dochodzi do poronienia, ciąży obumarłej lub porodu przedwczesnego. Jednak nie wiadomo nigdy, w jaki sposób kobieta poradzi sobie ze zmieniającym się jej ciałem i czy będzie potrafiła wziąć odpowiedzialność także za rozwijające się dziecko. Niektórym kobietom wydaje się, że ciąża odciągnie ich uwagę od choroby. Jest to ogromne wyzwanie także dla kobiety, która podejrzewa, że jest wyleczona z anoreksji, nawet jeśli jej waga od jakiegoś czasu pozostawała w normie. Ciężar płodu, łożyska, powiększającej się macicy i piersi, tkanki tłuszczowej to zazwyczaj średnio 11 kg masy ciała więcej, których przybywa w bardzo krótkim czasie.Wiele kobiet pozornie wyleczonych z anoreksji ma tendencję do mniejszego przybywania na wadze niż normalne zdrowe ciężarne. Kolejny problem pojawia się zaraz po porodzie, gdy kobieta musi zrozumieć, że nie od razu jej ciało wróci do dawnego wyglądu. Cały ten proces jest ogromnym wyzwaniem dla kobiety chorującej wcześniej na anoreksję. Stąd, nierzadko zdarza się, że mimo poczucia wyleczenia w trakcie ciąży objawy anoreksji powracają.

Kobieta nie radzi sobie z szybko zmieniającym się jej ciałem, rosnącym obwodem brzucha, piersi i bioder. Zaczyna mniej jeść, czasem nawet wymiotować, stosować środki moczopędne i przeczyszczające. To ogromne zagrożenie dla dziecka, ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka o małej masie. Skutkuje to także na dalszym rozwoju dziecka: depresją, zaburzeniami psychicznymi, gorszym rozwojem umysłowym. Te same zachowania dotyczą okresu po porodzie, gdy kobieta chce szybko wrócić do dawnej sylwetki i wagi ciała sprzed ciąży. Nadmiernie ćwiczy i głoduje. Czasem po urodzeniu dziecka matka może nadmiernie koncentrować się na jego wadze i sylwetce, przekazując niewłaściwe nawyki żywieniowe i wpływając na jego sposób zachowania.

Pregoreksja

Trochę nakładającym się na tę sytuację problemem jest pregoreksja.Określa się nią zaburzenia odżywiania charakteryzujące się lękiem przed przytyciem i nadmiernym, chorobliwym odchudzaniem się, które występują u kobiet w trakcie ciąży. Winą za to zjawisko obarcza się media i lansowanie postaci szczupłych aktorek, modelek, które nawet w trakcie ciąży zachowały nienaganną figurę. To także „moda” i „tworzenie podziwu” dla kobiet, które w bardzo krótkim czasie po porodzie wróciły do dawnej sylwetki i aktywności zawodowej. Kobiety zamiast dbać o to, by ich dieta w trakcie ciąży była zdrowa i zawierała odpowiednio dużo energii, myślą o tym, by nadmiernie nie przytyć, i to staje się ich nadrzędnym celem.

Ale czy to jest tylko kwestia mody? Wydaje się, że nie. Wiadomo, że dziewczyna/kobieta chora na anoreksję nie akceptuje swojego ciała oraz tego, że jest kobietą. Próbuje czasem w ten sposób temu zaprzeczać, zapobiec zmieniającym się kształtom jej ciała, zaokrąglającym się biodrom, rosnącym piersiom, występującej miesiączce. Anorektyczki często po prostu nie chcą być kobietami. Podobnie może być w przypadku pregoreksji. Kobiety te nie akceptują swojej roli jako kobiety, tego, że są w ciąży, że mogą tak wyglądać. Próbują w ten sposób to negować. A zatem to bardziej zaburzenie psychiczne niż tylko podążanie za modą.

Czynniki ryzyka pregoreksji

Kto może zachorować na pregoreksję? Odpowiedzieć można w ten sposób, że zachorować może kobieta, która nie miała wcześniej objawów zaburzeń odżywiania. To prawda. Jednak biorąc pod uwagę wspomniane przyczyny choroby, czy można powiedzieć, że jest ona zdrowa? Wydaje się, że nie, lecz jedynie ciąża obudziła w niej istniejące już wcześniej pogardzenie własną kobiecością i własnym ciałem. Niektórzy lekarze uważają, że jest to objaw anoreksji i dotyczy chorych na anoreksję, nawet jeśli wcześniej waga kobiety utrzymywała się w granicach normy. Przejawy pregoreksji zdecydowanie częściej obserwuje się u kobiet, które wcześniej chorowały na anoreksję lub bulimię.

Ciąża to szczególny czas dla kobiety i każda z nich powinna stanąć przed szansą doświadczenia tego stanu. Jednak trzeba podejść do tego z odpowiedzialnością nie tylko za siebie, lecz także za rozwijające się dziecko. Najlepiej, by kobieta cierpiąca na anoreksję przed zajściem w ciążę była całkowicie wyleczona i mogła odpowiednio się do tego przygotować. Właściwa opieka w trakcie trwania ciąży i bliska osoba, której może zaufać i która udzieli jej pomocy zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie, może być bardzo potrzebnym i właściwym dla niej oparciem. Czasem warto skonsultować się ze swoim lekarzem, terapeutą i porozmawiać o ewentualnych obawach.

Komentarze (2)
~Bianka
~Bianka 3 miesiące temu

@~chmurka: Bardzo przykro to czytać. Powinnaś kochana skonsultować się z lekrzem psychiatra lub z psychologiem. Poczytaj opinie o takich osobach w swoim mieście, którzy specjalizują się w zaburzeniach odżywiania. Trzymam kciuki za Ciebie i mam nadzieję, że przestaniesz się zadreczać sylwetką i skupisz się na radości życia, bo ono tak szybko mija i szkoda je tracic na obsesyjne utrzymywanie niskiej wagi. Napewno jesteś wartościową osobą bez względu na to czy ważysz 48 czy 68 kilo. Pzyczyny zatrzymania okresu moga być rózne powinnaś zgłosić się do gienkologa. Ale Twój opis odchudzania jest niepokojący :(

Odpowiedz
~chmurka
~chmurka ponad rok temu

Witam. Od 3 miesięcy nie miesiączkuje. Od ponad pół roku liczę kalorie, zjadam wybrane przez siebie produkty, moja dieta zawiera około 1300-1500 kcal. Głównie nabiał i węglowodany. Ważę 48 kg przy wzroście 167. Wydaje mi się, że wyglądam normalnie, przeciętnie, a czasem nawet czuje, ze mogłabym jeszcze schudnąć. Nie potrafię jeść regularnie, zwykle jem późne śniadanie i przekąskę, a dopiero wieczorem konkretne porcje żywności, nie potrafię inaczej. Boje się przytyć bo wtedy czuje się grubsza i nie atrakcyjna. Ćwiczę 3-4 godziny w tygodniu. Boje się tym brakiem okresu, chciałabym żeby wrócił, bez wzrostu wagi. I chciałabym zobaczyć swoje prawdziwe odbicie w lustrze, bo sa dni ze widze gdzie mam za dużo i mogłabym jeszcze schudnąć :(

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anoreksja a ciąża
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Anoreksja a ciąża
Anoreksja

8 faktów na temat anoreksji

8 faktów na temat anoreksji

Anoreksja - co o niej wiesz? Anoreksja jest to zaburzenie odżywiania, któremu towarzyszy intensywny strach przed przybraniem na wadze. Nie każdy (...) jednak jest świadomy, że ta choroba może zagrażać życiu. Oto 8 faktów...

Czy w ciąży mogę...?

Odświeżacz powietrza a ciąża

Odświeżacz powietrza a ciąża

W czasie ciąży nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza i innych środków w aerozolu. Zawierają one lotne związki organiczne i sztuczne środki zapachowe, które mogą być szkodliwe dla płodu.

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Anoreksja

Czy Rachael Farrokh pokonała anoreksję?

Czy Rachael Farrokh pokonała anoreksję?

internautów z prośbą o pomoc - anoreksja ją zabijała - musiała zdobyć pieniądze na leczenie. W tym celu nagrała film, który obejrzały miliony ludzi. Mnóstwo (...) Clemente w Kalifornii a później w Portugalii. Prawdziwy...

Czy w ciąży mogę...?

Inhalator

Inhalator

Inhalatory do astmy w czasie ciąży mają tę właściwość, że przyjmowany z nich lek trafia do płodu w mniejszej ilości, a same są bezpieczniejsze od tabletek.

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Inne objawy ciąży

Inne objawy ciąży

W czasie ciąży może się okazać, że ulubiony zapach (np. kwiatów) staje się nie do zniesienia, a inne zapachy, które kobieta tolerowała wcześniej, teraz powodują mdłości i wymioty.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Czy w ciąży mogę...?

Leczenie zębów a ciąża

Leczenie zębów a ciąża

Kobiety w ciąży, które chcą mieć piękne i zdrowe zęby, nie powinny unikać wizyt kontrolnych. Zabiegi stomatologiczne nie zaszkodzą dziecku.