Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Anoreksja

Obsesja na punkcie własnego ciała

Początkowo zaburzenia w postrzeganiu własnej wagi niczym nie przypominają problemu. Przecież każdy z nas mniej lub bardziej interesuje się swoim wyglądem...

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to poważna choroba, charakteryzująca się umyślną utratą masy ciała, która jest indukowana i utrwalana przez pacjenta. Objawy anoreksji do pewnego momentu zwykle pozostają niezauważone przez otoczenie. Dopiero znaczna utrata wagi wskazuje bliskim chorej, że mają do czynienia z zaburzeniami łaknienia. W tym momencie rodzina próbuje znaleźć przyczyny anoreksji, jednak często są one bardzo złożone i głęboko zakorzenione. Leczenie anoreksji wymaga pomocy psychiatry, gdyż w rzeczywistości jest to choroba psychiczna, która prowadzi do zaburzenia postrzegania samego siebie.


1. Co to jest anoreksja?

Najbardziej charakterystycznym objawem anoreksji jest uporczywe dążenie do zmniejszenia masy ciała. Osoby chore nie zaprzestają się odchudzać nawet wtedy, kiedy ich organizm jest wyniszczony. Największa zapadalność na jadłowstręt psychiczny przypada wśród dziewcząt pomiędzy 13 a 25 rokiem życia. Coraz częściej zapadają na tę chorobę również chłopcy.

Na czym polega anoreksja? Zaburzenie to ma podłoże psychopatologiczne, polegające na obawie przed tyciem, zmianą kształtu ciała. Najczęściej anoreksja zaczyna się od odchudzania, które często jest sprowokowane niewinną uwagą na temat zmiany sylwetki, związanej z okresem dojrzewania. Osoba cierpiąca na jadłowstręt psychicznyodchudza się dalej, mimo osiągnięcia zaplanowanej wagi. Żadna waga nie jest dostatecznie niska, ponieważ chorzy nie akceptują swojego wyglądu.

Dieta anorektyczek staje się coraz bardziej restrykcyjna. Często pozostają w niej jedynie warzywa, owoce. Każdy posiłek jest skrupulatnie odmierzony, a zawartość kaloryczna uprzednio sprawdzona. Aby zwiększyć efektywność diety, osoba chora dodatkowo stosuje intensywne ćwiczenia fizyczne. Z czasem ma coraz mniej sił, ale nadal żyje w przeświadczeniu, że jest zdrowa i silna. Często choroba daje osobom poczucie władzy, często po raz pierwszy w życiu.

2. Przyczyny anoreksji

Mimo wielu lat obserwacji i badań jednoznaczne przyczyny anoreksji nie zostały do końca poznane. Wyróżnia się natomiast 4 kategorie czynnków, które predysponują do wystąpienia anoreksji:
I. czynniki psychologiczne:
- depresja, obsesje i kompulsje, lęk,
- niska samoocena, tendencja do pomniejszania własnych osiągnięć,
- zaburzony obraz własnego ciała,
- zaburzenia osobowości,
- trauma psychologiczna lub fizyczna,
- perfekcjonizm, poczucie odpowiedzialności,
- wysokie ambicje i potrzeba sukcesu,

II. czynniki genetyczne:
- niekorzystne czynniki działające w okresie ciąży i okołoporodowym,
- zaburzenia okresu karmienia we wczesnym dzieciństwie,
- choroby przewodu pokarmowego,

III. predyspozycje rodzinne:
- specyficzny model rodziny (silne więzy wewnętrzne, sztywność),
- relacje rodzinne utrudniające osiągnięcie autonomii w okresie dojrzewania (nadopiekuńczość, problemy z komunikacją między członkami rodziny),
- przecenianie oczekiwań społecznych,
- występowanie zaburzeń odżywiania, alkoholizmu,

IV. czynniki kulturowe:
- kulturowa presja wywierana na kobiety dotycząca odchudzania i stosowania diety, piętnowanie otyłości,
- ideał szczupłej sylwetki symbolem sukcesu,
- niezadowolenie i silna koncentracja na własnym wyglądzie.

Często proces chorobowy jest wyzwalany w wyniku silnych przeżyć emocjonalnych, jak: śmierć w rodzinie, rozwód rodziców, zmiana szkoły. Choć anoreksja jest przede wszystkim chorobą nastolatek, to wyraźnie rośnie częstość jej występowania u kobiet powyżej 40 roku życia. Do niedawna w ogóle nie rozpoznawano anoreksji w tym wieku przedziale wiekowym. Okazuje się jednak, że jest to kwestia bardziej poważna niż się wydawało.

Przyczyn wzrostu zachorowań na anoreksję w dojrzałym wieku upatruje się w wielu źródłach. Uważa się, że obecnie dorosłe kobiety, pochodzące z czasów wyżu demograficznego, wychowywane były w przekonaniu, że człowiek zawsze musi wyglądać atrakcyjnie. Co raz więcej jest też „dojrzałych” idoli, aktorów w popularnych serialach, gwiazdach muzyki, które wyglądają tak samo jak w czasach swojej młodości, tworząc dalej mit o potrzebie urody i szczupłości. Rosnące wymagania względem kobiet po 40 roku życia, przedłużanie aktywności zawodowej, a często w połączeniu z rosnącą liczba rozwodów, stwarzają warunki do ciągłego dbania o swoje ciało i atrakcyjność fizyczną. Często jest to także sposób na ucieczkę od problemów.

Jaki jest problem w przypadku anoreksji w starszym wieku? Dużo trudniej uzyskać odpowiednią pomoc i leczenie. Przez cały czas skupiano się na leczeniu nastolatków, tworzono dla nich specjalne oddziały, terapie. Nie ma takich miejsc dla chorych na anoreksję w starszym wieku i trudniej jest też znaleźć specjalistów, którzy gotowi są pomóc w takiej terapii. Anoreksja przebiega wtedy dużo groźniej, szybciej dochodzi do powikłań narządowych oraz zgubnych skutków wychudzenia.

3. Wpływ anoreksji na zdrowie

Jadłowstręt psychiczny to poważna choroba charakteryzująca się wysoką śmiertelnością. Przy niebezpiecznie niskiej wadze dochodzi do znaczącego osłabienia organizmu. Niedobór witamin i składników odżywczych zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Anorektyczki często odczuwają przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji. W ośrodkowym układzie nerwowym następuje zanik kory mózgowej, powodując zaburzenia neuropsychologiczne oraz napady padaczkowe. W wyniku zaniku tkanki tłuszczowej oraz znacznego obniżenia poziomu metabolizmu następuje zachwianie procesów termoregulacji, chorzy odczuwają zimno. W znacznym wyniszczeniu organizmu dochodzi do zaburzeń hormonalnych - brak miesiączki, ulega zmniejszeniu wielkość jajników oraz macicy, co stanowi główną przycznę bezpłodności. Do objawów ze strony układu pokarmowego można zaliczyć: bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, zaparcia, zapalenie błony śluzowej żołądka. W wyniku niedożywienia układ krążenia nie funkcjonuje prawidłowo. W przebiegu anoreksji występują zaburzenia rytmu serca, krążenia krwi, omdlenia, a także zanik mięśnia sercowego. Na skórze pojawia się meszek (lanugo), a w kącikach ust zajady, włosy wypadają, paznokcie stają się kruche i łamliwe.

4. Kryteria rozpoznawania anoreksji

Objawy anoreksji mogą być różnorodne, co wiąże się z trudnościami w zdiagnozowaniu choroby. Jak podkreślają specjaliści, jest to choroba nie tylko ciała, ale i duszy. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne określiło jasne kryteria służące rozpoznaniu anoreksji (wg DSM-IV). Kryteria te ułatwiają diagnostykę i są pomocne w szybkim wdrażaniu efektywnych terapii.

Podstawowe kryteria rozpoznawania anoreksji to:

  • silny lęk przed przybraniem na wadze i otyłością mimo stwierdzonej, utrzymującej się niedowagi,
  • odmowa utrzymania właściwej wagi dla danego wieku oraz wzrostu (np. utrata wagi, która prowadzi do utrzymania ciężaru ciała na poziomie poniżej 85% oczekiwanej wagi lub brak prawidłowego przyrostu wagi w okresie wzrostu, który skutkuje utrzymaniem ciężaru ciała poniżej 85% należnej wagi),
  • brak miesiączki u kobiet miesiączkujących (brak co najmniej trzech cykli menstruacyjnych) – przyjmuje się, że brak miesiączki nastąpił, jeśli powrót cyklu następuje dopiero po zastosowaniu hormonów takich jak estrogen,
  • zaburzenie percepcji własnego ciała (jego wagi i kształtu) – nadmierny wpływ wymiarów i wagi na samoocenę, a także bagatelizowanie zbyt niskiej masy ciała.

Dodatkowym kryterium rozpoznawania anoreksji proponowanym przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób (ICD-10) jest wskaźnik masy ciała BMI niższy niż 17,5.

Warto pamiętać, że oprócz kryteriów podstawowych należy brać pod uwagę inne wyznaczniki anoreksji. Jest to bowiem choroba złożona, która może mieć mniej widoczne objawy. Wiele chorych osób umiejętnie maskuje utratę wagi. W takiej sytuacji sygnałem alarmowym dla otoczenia mogą być symptomy towarzyszące anoreksji: depresja, niepłodność oraz zatrzymanie miesiączki. Nierzadko utrata masy ciała jest z początku odbierana przez lekarzy na przykład jako objaw choroby nowotworowej. Specjaliści są zgodni, że jadłowstręt psychiczny powinien być rozpoznawany już przez lekarzy rodzinnych oraz lekarzy pierwszego kontaktu.

5. Leczenie anoreksji

Jeśli choroba jest wykryta odpowiednio wcześnie, jej leczenie ma szanse powodzenia. Aby nie doszło do nawrotu anoreksji, pacjentka powinna do końca życia regularnie poddawać się kontroli lekarskiej i unikać kontaktów z osobami, które miały na nią negatywny wpływ. Są to na przykład poznane przez internet osoby ze społeczności anorektyków. Jeślileczenie anoreksji zostało stosunkowo wcześnie rozpoczęte, celem jest doprowadzenie organizmu do właściwego stanu niezagrażającego życiu pacjentki. Czasami jednak jest na to za późno. Wówczas lekarze mogą jedynie uśmierzyć ból i przedłużyć życie chorej. Jak wygląda leczenie, gdy są szanse na jego powodzenie?

  • Najczęściej zaczyna się od odizolowania chorej od toksycznego środowiska. Niekiedy konieczne jest odseparowanie od rodziny. Anorektyczka powinna zmienić szkołę lub pracę i poszukać sobie nowych znajomych.
  • Następnie zaczyna się długotrwałą psychoterapię. W międzyczasie chora ma za zadanie przyswoić sobie zasady racjonalnego odżywiania.

Potrzeba wiele czasu, by wyjść z anoreksji, a bez pomocy specjalistów jest to niemożliwe. Często zdarza się, że po zaobserwowaniu choroby rodzina anorektyczki chce ją “wyleczyć”, zmuszając do jedzenia. Członkowie rodziny kontrolują chorą, co powoduje efekt odwrotny do zamierzonego.Anorektyczka chowa jedzenie lub spożywa je, a później zmusza się do wymiotów, stając się na ten czas bulimiczką.

Prowokowanie wymiotów lub spożywanie dużych ilości środków przeczyszczających budzi frustrację i może wywołać załamanie nerwowe. Chora, która jeszcze niedawno miała kontrolę nad swoim ciałem, a ciągłe odchudzanie postrzegała jako dążenie do perfekcji i coś czystego, zaczyna brzydzić się samej siebie. Odczuwa wstręt do swojego ciała, przez co może wpaść w głęboką depresję. Aby pomóc, bliscy powinni zrozumieć, że wmuszanie jedzenia nie pomoże. Anoreksja to choroba psychiczna, a jej leczenie wymaga udziału psychoterapeuty.

Objawy anoreksji bywają z początku zlekceważone przez otoczenie. Jednak, gdy waga chorej dramatycznie spada, problem staje się na tyle wyraźny, że nie sposób go przeoczyć. Wówczas w wielu przypadkach, rodzinie anorektyczki wydaje się, że uda jej się wyleczyć ją domowym sposobem. Nic bardziej mylnego. Chora powinna jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza i rozpocząć psychoterapię. Wówczas jej szanse na życie są znacznie większe.

Komentarze (19)
~zwrocuwage
~zwrocuwage

Szukałam aktualnego wątku na temat anoreksji, długo byłam i chyba nadal jestem anorektyczką. Jest to dla mnie ważny temat i chciałam poznać opinie ludzi i lekarzy ale przede wszystkim historię osób, które na to chorowały, kiedy leżałam w szpitalu potrafiłam godzinami rozmawiać z innymi osobami z tym problemem jak to u nich było i jak było u mnie z tą chorobą. Ale teraz już minął rok odkąd trafiłam na oddział nikt o tym nie pisze i nikt nie rozmawia teraz kiedy jestem w liceum spotkałam się ze stwierdzeniem: "jeśli myślisz, że jesteś anorektyczką to jesteś w błędzie" nie żebym się z tym jakoś odnosiła bo to nie jest powód do dumy, po prostu potrzebowałam o tym powiedzieć zaufanej osobie, tak naprawdę nigdy z nikim o tym nie rozmawiałam bo ludzie się tego boją. PROSZĘ powiedzcie mi czy jest jakiś sposób aby w szkole zaczęli udzielać takich wykładów typu jak niebezpieczna jest ta choroba i też że takich osób nie należy się bać, ciągle mówią nam o alkoholizmie i narkotykach i nikt już tego nawet nie słucha bo od podstawówki miałam około pięćdziesięciu takich wykładów.

Odpowiedz
~misia
~misia

@~zwrocuwage: może zaproponuj dyrektorce albo przy następnym budżecie partycypacyjnym ( chyba tak się pisało xd )

Odpowiedz
~xxxx
~xxxx

Jestem anorektyczka wiem o tym ale mieszkam i nikt o tym nie wie nie szukam pomocy chce umzec i sie zaglodzic

Odpowiedz
~kate
~kate

Ja mam 31 lat i zaczęła się odchudzac jestem po porodzie 7 miesięcy marzę zeby mieć anoreksję zrzucilam juz 30 kg od porodu nie Mam z kim porozmawiać o tym jest mi ciężko bardzo ..Daze do anoreksji bo nie chce słuchać tekstów męża jak mnie wyzywa od loch itd .jest to przykre

Odpowiedz
~syśka90
~syśka90

@~zwrocuwage: Kochana , oczywiście , że teraz są specjalne programy na ten temat. Moja koleżanka opowiada, o różnych chorobach związanych z zaburzeniami odżywiania, oraz własnego ciała. Także trzeba tylko poszukać:) Zazwyczaj takie zajęcia prowadzą dietetycy. Jeżeli nie ma takich wykładów w Twoim mieście sama możesz zaaranżować takie z pomocą własnie dietetyka:) pozdrawiam:)

Odpowiedz
~syśka90
~syśka90

@~kate: Jeżeli Twój mąż właśnie w taki sposób sie do Ciebie zwraca, nie jest Ciebie wart. Również kiedyś mój , obecnie narzeczony powiedział że mam za dużo ciałka, ja odebrałam to w bardzo zły sposób. Wpadłam po jakimś czasie właśnie w anoreksje..nikomu tego nie życze... Bardzo cierpiałam straciłam sporo znajomych ponieważ, nie chcą mnie zranić woleli unikać mojej osoby, nie mogli patrzeć jak katowałam swoje ciało. Doszłam do wagi 35kg przy wroscie 162cm. Z pomocą mojego mężczyzny , gdy spojrzał na mnie, widział moją męczarnie, wyszłam z tego ,lecz to zawsze zostanie w głowie.. niestety to jest choroba na całe życie , najgorsze jest to , że moja młodsza siostra powoli zaczyna brnąć w to samo:( nie wiem jak jej pomóc , chociaż sama to przeżyłam , wiem jakie mysli ma sie w głowie. Człowiek jest wtedy bardzo upartym. Pozdrawiam i jeżeli chcesz schudnąć to nie przez anoreksje. Zdrowe odżywianie to podstawa i oczywiście ruch:) Wiem co pisze sama jestem tego przykładem, oraz jestem dietetykiem:)

Odpowiedz
~minimanimo
~minimanimo

Anoreksja jest chorobą, której można uniknąć, jeśli rodzice poświęcają dziecko odpowiednio duzo uwagi. Trzeba umiec zauwazyc pierwsze objawy choroby (tutaj są wypunktowane: http://medyczny-blog.blogspot.com/2015/06/anoreksja-pierwsze-objawy-anoreksji.html ) i w porę zareagować.

Odpowiedz
~Calusek
~Calusek

Dziewczyny 3lata temu mialam poczatki anoreksji bylo zle leciala mi krew z nosa nie mialam sily walczyc bo w domu mialam koszmar a nie zycie odeszlam od meza powoli wracalo zycie do mnie a teraz od nowa sie zaczyna od 3dni nie jem nic tylko kawa i papieros urodzilam 7mies temu dziecko i zostalam oklamana przez rodzine moj obecny maz nie pomaga mi w zyciu mam znow nerwy i problemy i zaczal sie znow glodowka niechce umierac i zyc w anoreksji ale to jest silniejsze odemnie

Odpowiedz
~eksanabu
~eksanabu

@~Calusek: Myśl przede wszystkim o swoim malenstwie, musisz dla niego żyć i być silna, z tego co piszesz to mozesz liczyć tylko na siebie, jeżeli masz możliwość to poszukaj pomocy u specjalisty. Ja bylam w podobnej sytuacji, wiec wiem cos na ten temat. Nie poddawaj sie i jedz dziewczyno bo jedzenie jest potrzebne zeby żyć a żyć musisz bo masz dla kogo! Pozdrawiam i trzymam kciuki za twoja wygrana!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anoreksja - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Anoreksja
Anoreksja

Anoreksja bulimiczna

Anoreksja bulimiczna to choroba o podłożu psychicznym. Jest to jakby połączenie anoreksji i bulimii. Epizody tych obu chorób ... oraz psychoterapii. Choroba ta jest trudna do leczenia, a cały ten proces trwa bardzo długo. Co to jest anoreksja bulimiczna? Anoreksja ... w domu, samotności. Bardzo często anoreksja jest wynikiem dążenia do idealnej sylwetki, które spowodowane jest zakłamaniem w show ... , bowiem u takich osób pojawia się ogromne poczucie winy. Anoreksja bulimiczna czasami może przebiegać niepełnoobjawowo. To, co...

Anoreksja

Anoreksja u dzieci

Anoreksja u dzieci

(...) do poważnych, niekiedy zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Coraz bardziej powszechnym zaburzeniem u dzieci jest anoreksja. Polega ... kobiet. Skąd bierze się anoreksja u dzieci? Lekarze nie są do końca pewni, co powoduje zaburzenia odżywiania. Wiele wskazuje ... dotknięte anoreksją panicznie boją się nadwagi nawet wtedy, gdy są przeraźliwie chudzi. Specjaliści są zgodni, że za stosunek ... dotknięta anoreksją nierzadko wykazuje duże zainteresowanie jedzeniem. Chętnie czyta książki kucharskie i lubi...

Anoreksja

Obsesja na punkcie wagi

(...) wykreowany, to dlatego w przypadku anoreksji czy bulimii mówi się o zaburzeniach psychicznych. Anoreksja i bulimia Anoreksja ... wymiotów w celu usunięcia treści pokarmowej z żołądka. To trudny do zdiagnozowania problem. O ile anoreksja jest widoczna niemalże ... zaburzeń odżywiania, jak anoreksja i bulimia. Dlatego należy nie tylko rozsądnie podchodzić do własnego wyglądu, ale też...

Anoreksja

Anoreksja a depresja

Anoreksja (anorexia nervosa - jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie odżywiania, charakteryzujące się: utrzymaniem wagi ciała ... przez osobę. Zazwyczaj wiąże się z lękiem przed utratą zgrabnej sylwetki. Spis treści Jak wygląda anoreksja? Dążenie ... podkreślić. Czasami odnosi się wrażenie, że anoreksja umożliwia koncentrację wcześniej istniejącego w rodzinie napięcia na osobie ... atrakcyjności i uwolnienia się z więzów. Anoreksja bywa też wyrazem napięć między rodzicami, grożących rozpadem rodziny i...

Anoreksja

Uważaj na Pro-Ana!

Pośród groźnej dla życia anoreksji wykształcił się też „ruch", który popiera "anorektyczny" styl życia. Piszemy o tym, nie po to by zachęcać do udziału w nim, ale po to by pokazać sposób myślenia chorych osób. Spis treści Czym jest anoreksja? Chorych osób - bo nie ma wątpliwości, że co i jak myślą jest przejawem choroby. To również pokazanie jakim zagrożeniem jest „pro ... swoisty „Dekalog" dla osób żyjących z anoreksją. Dekalog anorektyczki Jeśli nie jesteś szczupła, to znaczy, że nie...

Anoreksja

Co to jest anoreksja?

(...) przybiera formy obsesji, a chudnięcie - idei nadwartościowej, w której celem jest co raz niższa waga ciała. Anoreksja sieje ... , że anoreksja, spośród wszystkich chorób psychicznych, ma największe ryzyko zgonu. Nieleczona, doprowadza do śmierci u ponad 10%...

Anoreksja

Choroba anoreksja

Anoreksja, chociaż istnieje od setek lat, a pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już w X wieku, stała się prawdziwym zagrożeniem dzisiejszych czasów. Panujący na Zachodzie model, według którego szczupłe jest piękne, wpływa na postrzeganie chudych kobiet jako zadbanych, atrakcyjnych i niezależnych. Badania dowodzą, że kobiety o smukłej sylwetce uważa się za lepiej radzące sobie w życiu niż osoby otyłe. Spis treści Kult rozmiaru 0 Chudość kojarzy się z dbaniem o linię i wyrzeczeniami,...

Anoreksja

Czy to już anoreksja? Wskazówki dla rodziców

Czy to już anoreksja? Wskazówki dla rodziców

(...) zaburzenia odżywiania? Anoreksja, inaczej zwana jadłowstrętem psychicznym, najczęściej pojawia się w okresie dorastania. Choroba ... , z anoreksją mamy do czynienia, gdy masa ciała pacjenta jest niższa o co najmniej 15% od oczekiwanej. Należy pamiętać, że spadek wagi ... odchudzające i przeczyszczające - nie zwlekajmy, lecz zgłośmy się na konsultację do specjalisty. Trzeba bowiem pamiętać, że...

Anoreksja

8 faktów na temat anoreksji

8 faktów na temat anoreksji

Anoreksja - co o niej wiesz? Zaburzenia jedzenia takie jak anoreksja uważane są za wynik osobistych wyborów. Jednak ludzie nie wiedzą, że takie zaburzenia mogą zagrażać życiu. Oto kilka faktów na temat anoreksji.Anoreksja = głodzenie się Anoreksja nervosa ... własnego ciała.Anoreksja jest powszechniejsza wśród nastolatek Anoreksja zazwyczaj dotyczy młodych ludzi: nastolatków i młodszych ... ; lepszym poczuciem własnej wartości.Anoreksja może być śmiertelna 1 na 10 przypadków anoreksji kończy się śmiercią...

Anoreksja

Czy Rachael Farrokh pokonała anoreksję?

Czy Rachael Farrokh pokonała anoreksję?

Przejmujący apel Kiedy po raz pierwszy świat o niej usłyszał, ważyła niecałe 20 kg przy wzroście 174 cm. Wówczas zwróciła się do wszystkich internautów z prośbą o pomoc - anoreksja ją zabijała - musiała zdobyć pieniądze na leczenie. W tym celu nagrała film, który obejrzały miliony ludzi. Mnóstwo z nich postanowiło jej pomóc. Dzięki temu 37-letnia Rachael Farrokh zebrała ... wyłącznie kwestia ciała, ale również umysłu".Na dobrej drodze Walcząca z anoreksją Rachael otrzymała mnóstwo miłości i...