Trwa ładowanie...

Antyrakowe działanie olejku mentolowego

Avatar placeholder
18.12.2018 16:24
Antyrakowe działanie olejku mentolowego
Antyrakowe działanie olejku mentolowego (Źródło: Shutterstock)

Mięta pieprzowa to wszechstronne ziele od dawna znane ze swych właściwości leczniczych. Naukowcy, którzy przeprowadzili badania na Uniwersytecie w New Delhi dodali właśnie do tej listy działanie antynowotworowe.

Liście mięty pieprzowej zawierają olejek eteryczny, garbniki, a także korzystnie wpływające na zdrowie flawonoidy, do których należą: luteolina, rutyna, hesperydyna oraz kwasy fenolowe.

W lecznictwie mięta wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego wykorzystywana jest do leczenia wzdęć, zaparć oraz zaburzeń trawienia. Wspomaga procesy trawienia, gdyż mentol zawarty w roślinie zwiększa wydzielanie żółci.

Wcześniejsze badania potwierdziły przeciwbakteryjne właściwości mięty, skuteczne zwłaszcza w zatruciach pokarmowych, których przyczyną jest Salmonella, E. coli oraz gronkowiec złocisty. Olejek mentolowy zmniejsza również napięciowy ból głowy. To właśnie w olejku mentolowym, jak odkryli naukowcy z New Delhi, tkwi przeciwrakowa moc rośliny.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Dieta antyrakowa – fakty i mity
Dieta antyrakowa – fakty i mity [5 zdjęć]

Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi

zobacz galerię

Badania opublikowane w „OMICS: A Journal of Integrative Biology” sugerują, że substancja ta znajduje zastosowanie zwłaszcza w walce z rakiem jelita grubego. Jak pokazały testy, nie tylko zabija komórki nowotworu bez naruszenia struktury zaatakowanego narządu, ale również powstrzymuje jego rozprzestrzenianie się na inne organy.

Eksperci w swojej publikacji dodają, że pozyskiwanie olejku nie generuje dużych kosztów i powinno zostać wzięte pod uwagę podczas opracowywania nowych leków na raka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze