Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Badanie mowy

Avatar placeholder
14.01.2019 14:00
Badanie mowy
Badanie mowy

Badanie mowy przeprowadzane jest głównie przez logopedów, ale stanowi także ważny element badania neurologicznego. Zwykle pacjentami są dzieci, u których występuje opóźnienie rozwoju mowy, seplenienie czy jąkanie, ale do logopedów zgłaszają się również osoby dorosłe, które dopiero w późnym wieku decydują się na leczenie zaburzeń mowy, lub osoby, u których takie zaburzenia powstały w ciągu życia w wyniku przebytych urazów lub chorób (np. udary mózgu). Badanie takie poprzedzone jest zebraniem szczegółowego wywiadu dotyczącego początku i przebiegu rozwoju mowy oraz obecnego stopnia jej opanowania (np. czy mowa jest płynna, czy jest poprawna gramatycznie, czy jest zrozumiała przez innych). Badający pyta także o wywiad rodzinny, przebieg rozwoju w wieku niemowlęcym, przebyte choroby, urazy. W następnej kolejności ocenia się budowę aparatu mowy, czyli uzębienie, budowę warg, języka, podniebienia, migdałków. Później ocenia się prawidłowość artykulacji ‒ wymawianie sylab, wyrazów, głosek w zdaniach, a także zasób słów badanego oraz jego zdolność rozumienia, nazywania, powtarzania, czytania, pisania (ośrodkowy narząd mowy). Do prawidłowej oceny ważne są także dodatkowe badania, jak badanie neurologiczne, laryngologiczne czy psychologiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.