Trwa ładowanie...

Badanie pokrewieństwa

Avatar placeholder
13.12.2018 14:05
Badanie pokrewieństwa
Badanie pokrewieństwa

Test na ustalenie ojcostwa można wykonać tylko za zgodą obojga rodziców (partnerów). W przeciwnym wypadku badanie będzie nielegalne, a osoba, która wykonała je w tajemnicy może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

spis treści

1. Ustalenie ojcostwa - badania genetyczne

Zanim zaczęto wykonywać badania genetyczne na ustalenie ojcostwa, używano analiz grup krwi (wiązały się ze sporym ryzykiem błędu). Obecnie pewność testu na ojcostwo zależy od ilości poddawanych badaniu markerów DNA (jest to właściwość, która służy do określenia genotypu) oraz rozkładu częstości poszczególnych alleli (jedna z wersji genu w określonym miejscu chromosomu) danego markera w populacji. Przeważnie, aby wykonać badanie DNA używa się 16 markerów (15 dostarcza informacji o pokrewieństwie, a 1 o płci osoby badanej). Żeby można było wykluczyć ojcostwo, muszą wystąpić co najmniej 3 markery, w których cechy dziecka i domniemanego rodzica nie będą się pokrywać.

2. Kiedy wykonuje się testy DNA na ustalenie ojcostwa?

Poza oczywistym celem badania, jakim jest ustalenie ojcostwa, test DNA wykonuje się także, aby uzyskać alimenty oraz pomoc w przypadku diagnostyki chorób genetycznych występujących w rodzinie.

3. Ustalenie ojcostwa - materiał do badania

Zobacz film: "Badania w RZS"

Materiał genetyczny jest niemalże identyczny w każdej komórce ciała, dlatego istnieje spora dowolność w jego wyborze. Renomowane ośrodki akademickie wymagają do badania próbki krwi, jednakże badanie na ustalenie ojcostwa można przeprowadzić także wykorzystując inne materiały, takie jak: ślina, włos, przeżuta guma, szczoteczka do zębów itp.

4. Ustalenie ojcostwa - domowe testy na ojcostwo

W Polsce coraz częściej wykonuje się, tzw. domowe testy na ojcostwo. Materiały potrzebne do wykonania do badania można zakupić w aptece lub przez Internet. W opakowaniu testu można znaleźć specjalne patyczki do pobierania śliny, sterylne rękawiczki oraz koperty zabezpieczające badanie DNA. Do każdego testu dołączona jest dokładna instrukcja, jak należy postępować, żeby dokładnie wykonać badanie na ojcostwom, które pozwala w 100% wykluczyć natomiast w 99,99999% ustalić ojcostwo.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze