Trwa ładowanie...

Bajkalina – właściwości i zastosowanie

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 22:37
Bajkalina jest suplementem diety, dostępnym bez recepty.
Bajkalina jest suplementem diety, dostępnym bez recepty. (123RF)

Bajkalina (tarczyca bajkalska) to roślina znana od wieków, o której jednak nie każdy słyszał. W krajach azjatyckich stosuje się ją w leczeniu chorób wirusowych, alergii i astmy. Czy bajkalina w tabletkach działa? Jakie zastosowanie ma bajkalina w kosmetyce?

spis treści

1. Bajkalina – co to jest?

Bajkalina powszechnie występuje w północnej części Chin, Mongolii, Japonii i wschodniej Syberii. Jest rośliną wieloletnią, a najcenniejsza jej częścią z punktu widzenia farmakoterapii jest korzeń. Bajkalina osiąga nawet 60 cm wysokości. Jej kwiaty są bardzo charakterystyczne, mają niebieską bądź niebiesko-fioletową barwę, za co odpowiadają cenne flawony. Ze względu na ich budowę, określa się je czasem mianem ‘lwiej paszczy’.

Najczęściej tarczyca bajkalska rośnie w klimacie górskim, chłodnym. Można ją spotkać w pobliżu rzek. Wysycha pod wpływem silnego nasłonecznienia, odnawia się po opadach deszczu. Rośnie nawet w bardzo niskich temperaturach. W Polsce bajkalina w stanie naturalnym rośnie wyłącznie w ogrodach botanicznych.

Zobacz film: "Nie każdy suplement diety to ściema. Szukaj jednego składnika"

Medycyna Wschodu od pokoleń wykorzystuje bajkalinę w leczeniu wielu schorzeń. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Wspomaga terapię astmy, alergii i stanów zapalnych układu pokarmowego. Substancje obecne w roślinie stymulują układ odpornościowy, mają też właściwości przeciwnowotworowe, za co odpowiadają wspomniane flawony.

2. Bajkalina – właściwości

Bajkalina stosowana była również w leczeniu chorób wątroby. Wspomagała też jej regenerację. Pomaga pokonać objawy grypy i przeziębienia. Obniża poziom cholesterolu we krwi, a tym samym chroni naczynia krwionośne przed powstawaniem blaszek miażdżycowych. Ogranicza też ilość prozapalnych cytokin.

Obecne w bajkalinie składniki pomagają też utrzymać w zdrowiu jamę ustną. Roślinę tę stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób dziąseł oraz w stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej.

Poleca się ją również stosować profilaktycznie, by zapobiec chorobom przyzębia, o czym szczególnie pamiętać powinny osoby noszące aparaty ortodontyczne i protezy.

Sugeruje się ponadto, że nalewka z korzenia tarczycy działa uspokajająco, a jej skuteczność jest wyższa niż w przypadku przyjmowania waleriany.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,

zobacz galerię

3. Bajkalina w kosmetyce

Krem z bajkaliną staje się coraz popularniejszy. Jego stosowanie zaleca się w leczeniu stanów zapalnych skóry. Pomaga też w łagodzeniu objawów trądziku oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Obecne w roślinie składniki działają niczym naturalny filtr, chroniąc przed promieniowaniem UVA i UVB.

4. Bajkalina – jak stosować?

Dawkowanie bajkaliny uzależnione jest od postaci preparatu. Dostępny jest odwar z ziela tarczycy, suszony korzeń tarczycy oraz palone liście tarczycy.

W Polsce bajkalinę kupić można w kapsułkach. Koszt miesięcznej kuracji to ok. 70-80 zł.

Tarczycę bajkalską uważa się za roślinę bezpieczną, niemniej stosowana w zbyt dużych dawkach wykazuje skutki uboczne, np. uczucie senności.

Bajkalina jest suplementem diety, dostępnym bez recepty. Mimo wszystko przed jej stosowaniem warto porozmawiać z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze