Trwa ładowanie...

Waleriana – działanie, zastosowanie, skutki uboczne, leki

Avatar placeholder
15.02.2022 11:48
Zdjęcie przedstawia kwiat waleriany
Zdjęcie przedstawia kwiat waleriany (pl.123rf.com)

Waleriana to popularne ziele, na które warto zwrócić uwagę. Właściwości lecznicze tej rośliny, mają wpływ na łatwiejsze radzenie sobie ze stresem i bezsennością.

spis treści

1. Jak działa waleriana?

Waleriana zwana kozłkiem lekarskim to zioło, które rośnie w Europie, w części Azji, a także w Ameryce Północnej. Roślina charakteryzuje się drobnymi różowymi lub biało fioletowymi kwiatami o słodkim zapachu, a kwitnie głównie latem, w czerwcu.

Ta odmiana waleriany nazywana jest kozłkiem lekarskim i stosowana jest w ziołolecznictwie. Istnieje również inny rodzaj rośliny zwany walerianą niecierpkiem. Pełni on jedynie funkcję ozdobną, gdyż słynie z pięknego ubarwienia swoich płatków.

Zobacz film: "Nie możesz spać? Spróbuj tych ziół"

Właściwości waleriany znane były już czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Wówczas roślina zasłynęła z działania uspokajającego, a także stosowana była w leczeniu bezsenności. Wszystko, dlatego że kozłek lekarski wpływa bezpośrednio na nasz mózg i układ nerwowy.

Waleriana nadal jest naturalnym środkiem kojącym nerwy, niepokój i lęki. Nie zaburza jednak koncentracji, nie rozleniwia oraz, co najważniejsze – nie uzależnia.

2. Zastosowanie waleriany

Najpopularniejszym zastosowaniem waleriany jest użycie jej jako suplement ułatwiający zasypianie. To ziele jest zdecydowanie lepszą i naturalniejszą alternatywą dla popularnych tabletek na sen. Badania pokazują, że korzeń waleriany może skrócić czas zasypiania z 20 do 15 minut. Kozłek lekarski wpływa na jakość snu już w jego trakcie, ponieważ nie zakłóca jego zdrowego cyklu.

Nie każdy reaguje na działanie waleriany, gdyż jest ona skuteczna tylko w przypadku 10-15% populacji. Jeśli chcemy sprawdzić, czy mieścimy się w tej mniejszości, musimy przetestować walerianę i przekonać się, czy działa właśnie na nas. W tym celu należy przyjmować ją przez kilka dni, a nawet przez cztery tygodnie. Jest to konieczne, by efekt zaczął być zauważalny.

Zioła waleriany sprawdzają się także w przypadku napięcia mięśni. Dzięki kozłkowi lekarskiemu zostają one rozluźnione. Działanie rośliny jest szybkie i skuteczne.

Aktywne składniki, które sprawiają, że korzeń waleriany jest skuteczny w leczeniu stresu i lęku, pomagają także regulować ciśnienie krwi. Kiedy jest za wysokie, ryzyko udaru i zawału rośnie. Waleriana naturalnie je obniża i utrzymuje na właściwym poziomie, co ma wielki wpływ na nasze zdrowie.

Leki z walerianą polecane są kobietom zmagającym się z menopauzą. Stosowane przez jakiś czas, są w stanie zmniejszyć nasilenie i częstotliwość uderzeń gorąca w tym okresie.

Kozłka lekarskiego nie powinny natomiast stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby mające problemy z alergią.

Co ciekawe waleriana wpływa także na zwierzęta a szczególnie na koty, które wprost ją uwielbiają. „Kocia trawa” działa na te zwierzaki niczym afrodyzjak sprawiający im przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, że waleriana dla kotów może być podawana tylko w małej ilości. Inaczej u pupilów mogą wystąpić problemy ze zdrowiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Skutki uboczne kozłka lekarskiego

Choć kozłek lekarski uważany jest za bezpieczne ziele, to u niektórych osób, które je stosują mogą wystąpić skutki uboczne. Należą do nich: ból i zawroty głowy, problemy z żołądkiem, uczucie senności w ciągu dnia, otępienie umysłowe, nadpobudliwość oraz suchość w jamie ustnej. Po zażyciu waleriany nie powinno się także prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

4. Tabletki z walerianą

Produkty lecznicze zawierające korzeń kozłka lekarskiego, można nabyć przede wszystkim w sklepach zielarskich i aptekach. Są sprzedawane pod różną postacią m.in. kropel z walerianą, sproszkowanego zioła i tabletek z walerianą. Pamiętajmy jednak, aby kozłek lekarski stosować krótkoterminowo i w umiarkowanej ilości. Najlepiej by optymalny czas przyjmowania waleriany wynosił około miesiąca. Po tym czasie wskazana jest dwutygodniowa przerwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze