Jak rozpoznać objawy grypy?

Dreszcze, wysoka gorączka, ból mięśni, osłabienie... wymieniać można dalej. Jednak skąd wziąć pewność, że są to objawy grypy. Równie dobrze może to być zwykłe przeziębienie lub dużo poważniejsze zapalenie płuc lub oskrzeli. Właściwa diagnoza pozwoli nam zastosować właściwą kurację.

Polecane wideo:

1. Jakie są objawy grypy?

Objawy grypy nie są charakterystyczne tylko dla tej jednej choroby. Jednak gdy występują jednocześnie, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że dopadła nas grypa.

 • Dreszcze – w przypadku grypy pojawiają się nagle i gwałtownie się nasilają,
 • Gorączka – szybko wzrasta powyżej 38 stopni,
 • Ból mięśni, suchy kaszel – zawsze towarzyszą grypie,
 • Katar – w czasie grypy nie jest bardzo dokuczliwy,
 • Bóle głowy, duże osłabienie – to nieodłączne elementy grypy,
 • Grypa jest chorobą, która może trwać dłużej niż 7 dni.

2. Grypa a inne choroby

 • Grypa a przeziębienie

Podczas przeziębienia pojawia się dokuczliwy katar. Gorączka nie przekracza 37, 8 stopni, dreszcze pojawiają się stopniowo. Rzadko występują bóle mięśni i głowy, suchy kaszel i osłabienie. Przeziębienie można wyleczyć przed upływem tygodnia.

W obu przypadkach występuje wysoka gorączka, ból gardła i mięśni oraz uczucie rozbicia. W odróżnieniu od grypy, anginę dodatkowo charakteryzuje nieznośny ból migdałków.

 • Grypa a zapalenie płuc

Początkowe objawy są takie same dla obu chorób - gorączka, bóle mięśni, ogólne osłabienie. Z czasem podczas zapalenia płuc pojawiają się bóle w klatce piersiowej i uczucie duszności. Kaszel początkowo suchy, zmienia się w wilgotny.

Obie choroby są wywołane przez wirusy. Gorączka, bóle mięśni i gardła, dreszcze, uczucie rozbicia, katar – są to objawy zarówno grypy, jak i zapalenia oskrzeli. Element odróżniający choroby to wilgotny kaszel pojawiający się przy zapaleniu.

Ból gardła, gorączka, katar – początki obu chorób wyglądają podobnie. Jednak chorując na sepsę odczujemy nagłe pogorszenie się samopoczucia i niepokojąco duży wzrost temperatury. Charakterystyczne będą przyspieszone tętno i oddech, wymioty i ciemnoczerwone wybroczyny na ciele. Sepsa jest bardzo groźną chorobą. W przypadku zauważenia objawów sepsy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

tabletki.

~Asiorek093 • ostatni post 4 godziny temu

1
Artykuły Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby
Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

bakterie i alergeny, zanim dotrą do dróg oddechowych i spowodują symptomy. Wydzielina z nosa i flegma nasycone są silnymi przeciwwirusowymi (...) i choroby, do jakiej mogą prowadzić.Całkiem dużo śluzu Nos i zatoki produkują...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Drgawki gorączkowe

. O wiele rzadziej mogą być przejawem poważniejszej choroby, takiej jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (...) jest to jedyny taki epizod podczas danej choroby przebiegającej...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Nie warto powstrzymywać kichania

W jaki sposób wykształcił się odruch kichania, w czym nam pomaga i dlaczego nie warto go powstrzymywać? Odpowiedzi na te pytania udziela internista, Paweł Grzesiowski.

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Ból gardła

za pomocą leczenia domowego. Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć leczenia choroby, możemy tylko łagodzić jej objawy. Leczenie objawowe obejmuje tabletki (...) zwalczyć go domowymi środkami. Niektóre choroby...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

miskę z wodą. Również rośliny doniczkowe pomagają nawilżyć suche powietrze.Nie pal papierosów W czasie choroby gardła, bezwzględnie nie pal papierosów (...) zapalnie błonę śluzową. Tabletki mają wiele smaków, dlatego każdy może wybrać...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Czy kichanie może zabić?

Paweł Grzesiowski, internista, mówi o tym, w jaki sposób kichamy i czy ten odruch może być dla nas niebezpieczny. Zdradza też ciekawostki odnośnie tego, czemu drapiąc się w danym miejscu, możemy kichać.

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Objawy i powikłania grypy

zgonów z powodu grypy waha się od 70 do 6000. Warto zatem znać jej objawy. Grypa jako podstępna choroba Zachorowania (...) Objawy grypy...

#dziejesienazywo – Zdrowie

Jak rozpoznać, że jesteśmy za bardzo zestresowani?

Ból głowy, bóle mięśniowe, złe samopoczucie - to tylko niektóre objawy, jakie daje nam organizm, kiedy jesteśmy za bardzo zestresowani. Niestety (...) , jak rozpoznać zbyt wysoki poziom stresu i kiedy powiedzieć sobie...