Świńska grypa - co ją wywołuje
Wielu ludzi obawia się wirusa świńskiej grypy. Jest to odmiana wirusa, który uległ zmutowaniu, i z tego powodu ludzki organizm nie umie się przed nim skutecznie bronić. Wirus nie jest leczony antybiotykami, ponieważ są one nieskuteczne wobec niego. Choroba może zakończyć się śmiercią człowieka. Metodą walki z wirusem może być szczepionka, lecz jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy została podana przed zainfekowaniem. Kiedy do zarażenia dojdzie, niewiele da się zrobić dla pacjenta.
Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
1. Choroba wywołana niebezpiecznym wirusem grypy typu A (H1N1)
Świńska grypa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa H1N1 , który prowadzi do infekcji układu oddechowego świń, powodując nieżyt nosa, utratę apetytu i inne objawy. Objawy H1N1 pojawiające się u świń są podobne do symptomów występujących u ludzi. Choroba może trwać około od 1 do 2 tygodni. Wirus świńskiej grypy został po raz pierwszy wykryty w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych przez hodowców i weterynarzy. Potem uległ rozprzestrzenieniu. Infekcja pojawiła się także u ludzi, którzy mieli codzienny kontakt z tymi zwierzętami. Niestety zwierzęta były zarażane następnie także przez ludzi. W większości przypadków te międzygatunkowe infekcje (przenoszone ze świń na człowieka i z człowieka na świnie) nie powodowały ogólnoświatowej epidemii, ani u zwierząt, ani u ludzi. Okazało się potem, że międzygatunkowe zarażanie się przyczynia się domutacji wirusa. Naukowcy uważają, że wirus grypy, który pojawił się w 2009 w Meksyku, powinien być określany jako nowy szczep H1N1. Głównie to on powoduje infekcje u ludzi. Do zakżenia dochodzi drogą kropelkową. Wirus wykazuje dwa antygeny (H1 i N1). Przypadki wystąpienia wirusa świńskiej grypy notowane były również w Europie.
2. Wirus świńskiej grypy przyczyną epidemii
Epidemią jest określane zjawisko szybkiego i rozległego rozprzestrzeniania się choroby. Dotyczy wielu ludzi w tym samym czasie. Wirus świńskiej grypy został rozprzestrzeniony w ciągu 3 miesięcy na obszar 74 państw, występował prawie na każdym kontynencie. Przypadki zachorowań na świńską grypę w Meksyku w 2009 roku także pasują do definicji epidemii. Ponieważ objawy grypy H1N1 są podobne do zwykłej grypy (gorączka, kaszel, nieżyt nosa, zmęczenie i ból głowy), wielu ludzi ma obawy. Dobra wiadomość jest taka, że możemy skutecznie przeciwdziałać szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby, zapoznając sie ze sposobami profilaktyki świńskiej grypy i przestrzegając ogólnych zasad higieny.
Komentarze