Świńska grypa - co ją wywołuje
Wielu ludzi obawia się wirusa świńskiej grypy. Jest to odmiana wirusa, który uległ zmutowaniu, i z tego powodu ludzki organizm nie umie się przed nim skutecznie bronić. Wirus nie jest leczony antybiotykami, ponieważ są one nieskuteczne wobec niego. Choroba może zakończyć się śmiercią człowieka. Metodą walki z wirusem może być szczepionka, lecz jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy została podana przed zainfekowaniem. Kiedy do zarażenia dojdzie, niewiele da się zrobić dla pacjenta.
1. Choroba wywołana niebezpiecznym wirusem grypy typu A (H1N1)
Świńska grypa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa H1N1 , który prowadzi do infekcji układu oddechowego świń, powodując nieżyt nosa, utratę apetytu i inne objawy. Objawy H1N1 pojawiające się u świń są podobne do symptomów występujących u ludzi. Choroba może trwać około od 1 do 2 tygodni. Wirus świńskiej grypy został po raz pierwszy wykryty w 1930 roku w Stanach Zjednoczonych przez hodowców i weterynarzy. Potem uległ rozprzestrzenieniu. Infekcja pojawiła się także u ludzi, którzy mieli codzienny kontakt z tymi zwierzętami. Niestety zwierzęta były zarażane następnie także przez ludzi. W większości przypadków te międzygatunkowe infekcje (przenoszone ze świń na człowieka i z człowieka na świnie) nie powodowały ogólnoświatowej epidemii, ani u zwierząt, ani u ludzi. Okazało się potem, że międzygatunkowe zarażanie się przyczynia się domutacji wirusa. Naukowcy uważają, że wirus grypy, który pojawił się w 2009 w Meksyku, powinien być określany jako nowy szczep H1N1. Głównie to on powoduje infekcje u ludzi. Do zakżenia dochodzi drogą kropelkową. Wirus wykazuje dwa antygeny (H1 i N1). Przypadki wystąpienia wirusa świńskiej grypy notowane były również w Europie.
2. Wirus świńskiej grypy przyczyną epidemii
Epidemią jest określane zjawisko szybkiego i rozległego rozprzestrzeniania się choroby. Dotyczy wielu ludzi w tym samym czasie. Wirus świńskiej grypy został rozprzestrzeniony w ciągu 3 miesięcy na obszar 74 państw, występował prawie na każdym kontynencie. Przypadki zachorowań na świńską grypę w Meksyku w 2009 roku także pasują do definicji epidemii. Ponieważ objawy grypy H1N1 są podobne do zwykłej grypy (gorączka, kaszel, nieżyt nosa, zmęczenie i ból głowy), wielu ludzi ma obawy. Dobra wiadomość jest taka, że możemy skutecznie przeciwdziałać szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby, zapoznając sie ze sposobami profilaktyki świńskiej grypy i przestrzegając ogólnych zasad higieny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.