Trwa ładowanie...

Jakie są zagrożenia wynikające z infekcji A/H1N1?

Avatar placeholder
29.06.2015 07:51
Jakie są zagrożenia wynikające z infekcji A/H1N1?
Jakie są zagrożenia wynikające z infekcji A/H1N1?

Oznaczenie A/H1N1 odnosi się do wirusów grypy typu A, które mają typ 1 białka hemaglutyniny i typ 1 enzymu neuraminidazy, potrzebnego do infekowania komórek organizmu. Często, zwłaszcza w środkach masowego przekazu, utożsamia się szczep wirusa H1N1 z tzw. świńską grypą. Jest to błąd, gdyż zasadniczo świńska grypa jest pojęciem znacznie szerszym, a obejmująca szczepy wirusa (zazwyczaj typu A, ale także C) wywołujące grypę świń. Zalicza się do nich m.in. wirusa H1N1, który może też zarażać ludzi.

spis treści

1. Wirus grypy typu A

Wirus ten stał się znany po tym jak doszło do epidemii zachorowań w 2009 roku. Wbrew pozorom infekcja przez niego wywoływana cechuje się łagodnym przebiegiem i niską śmiertelnością, a objawami przypomina zwykłą sezonową grypę.

2. A/H1N1 - przebieg infekcji

Początkowe objawy przypominają zwykłą grypę i obejmują:

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Wydaje się, że w stosunku do "zwykłej" grypy częstsze są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czyli:

Zazwyczaj leczenie obejmuje podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, tylko 10% pacjentów wymaga przyjęcia do szpitala. Najczęściej są to pacjenci:

3. Powikłania a grypa - wirus A/H1N1

Szacuje się, że wśród hospitalizowanych pacjentów aż 25% trafiło następnie na oddział intensywnej terapii, 7% przypadków zakończyło się zejściem śmiertelnym. Przyczyną takiego stanu rzeczy była zazwyczaj niewydolność oddechowa, dokładniej tzw. zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), który wymaga sztucznej wentylacji i wiąże się z ciężkim stanem pacjenta.

Co ciekawe zauważono, że powikłania śmiertelne świńskiej grypy, chociaż rzadkie, zaskakująco często dotykały osoby młode w wieku około 30 lat, także kobiety w ciąży. Jak dotychczas nie wyjaśniono przyczyny tego zjawiska. Ponadto wydaje się, że podobny trend obecny był podczas wielkiej epidemii grypy w latach 1918-1919 (grypa "hiszpanka") wywołanej również przez wirusa H1N1, także dotykającego ludzi młodych. Wtedy łączna liczba ofiar oscylowała wokół 50 milionów, przy czym większość osób zmarła w wyniku pogrypowego, bakteryjnego zapalenia płuc (antybiotyki nie były wówczas jeszcze dostępne).

4. Inne powikłania

Obejmują one:

  • zapalenie płuc (zarówno krwotoczne grypowe zapalenie płuc, jak i to wywołane przez bakterie),
  • zapalenie mięśnia serca (i osierdzia),
  • encefalopatię w przebiegu zespołu Rey'a i zespołu Gullaina-Barre.

Z wymienionych powyżej największą rolę odgrywa bakteryjne zapalenie płuc, wywoływane zazwyczaj przez bakterie obecne w górnych drogach oddechowych, najczęściej:

  • Streptococcus Pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc),
  • Staphylococcus Aureus (gronkowiec złocisty).

Infekcja tymi drobnoustrojami rozwija się zazwyczaj do 5 doby od wystąpienia objawów grypy i cechuje się ciężkim przebiegiem. Z innych możliwych następstw warto także szczególną uwagę zwrócić na powikłania neurologiczne - zespół Rey'a i zespół Gullaina-Barre. Obydwie choroby dotyczą osób młodych i dzieci i są potencjalnie śmiertelne. W zespole Rey'a dochodzi do stłuszczenia wątroby, natomiast w zespole Guillaina-Barre do postępującego porażenia mięśni - czasem także z zajęciem mięśni oddechowych i koniecznością sztucznej wentylacji. Powikłania te chociaż możliwe, należą jednak do rzadkości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze