Trwa ładowanie...

Leczenie grypy

Leczenie grypy
Leczenie grypy (Zdjęcie autorstwa B Rosen / CC BY-ND 2.0)

Grypa to infekcja wirusowa, która zwana jest przez naukowców ostatnią niekontrolowaną plagą ludzkości! Warto więc robić wszystko, aby uniknąć zakażenia. Gdy jednak do niego dojdzie, metod do walki, na szczęście jest wiele. Wśród nich znajdują się leki działające przyczynowo, tj. leki przeciwwirusowe, środki zwalczające objawy towarzyszące zakażeniu, a także metody polegające na wzmacnianiu sił witalnych organizmu.

Pamiętajmy, że leczenie zawsze powinien prowadzić lekarz, który po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia zastosuje najlepsze postępowanie!

spis treści

1. Metody leczenia grypy

Wśród wszystkich dostępnych form leczenia infekcji grypowej, 4 z nich wyróżnia się szczególną skutecznością. Są to:

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"
  • leczenie przyczynowe – polega na zażywaniu leków niszczących wirusy wywołujące grypę,
  • leczenie objawowe – polega na stosowaniu medykamentów mających na celu zmniejszenie lub zniesienie objawów towarzyszących grypie,
  • leczenie powikłań infekcji grypowej – jest to bardzo często specyficzne leczenie zależne od rodzaju powikłań, jakie wystąpiły,
  • liczne metody, często naturalne, które mają na celu wzmocnienie organizmu, zmniejszenie nasilenia objawów lub poprawę samopoczucia czy komfortu chorego.

2. Objawowe leczenie grypy

Leki przeciwwirusowe sięgają przyczyn choroby – uniemożliwiają replikację wirusa. Ich głównym atutem jest fakt, iż zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa w organizmie, a także pośrednio zmniejszają nasilenie objawów. Aby były skuteczne, muszą zostać podane choremu w ciągu od 24 do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów grypy lub kontaktu z innym zakażonym. Powinny być stosowane jednak jedynie po uprzednim wykonaniu diagnostyki laboratoryjnej. Jest to konieczne w celu ograniczenia możliwości powstawania szczepów opornych na te leki. 
Leki na grypę to inhibitory neuraminidazy: oseltamiwir i zanamiwir. Obydwa działają tylko i wyłącznie w przypadku zakażenia wirusem grypy. Są jednak aktywne zarówno wobec wirusów grypy typu A jak i typu B. Leczenie kontynuuje się przez zazwyczaj przez 5 dni.


Dawkowanie:

  • zanamivir - dopuszczony do leczenia od 7 roku życia: 20 mg leku na dobę, tj. 2 inhalacje po 10 mg każda dwa razy dziennie co 12 godzin przez okres 5 dni. Jeśli stosujemy inne leki podawane w formie inhalacji (np. w astmie) powinny być podane przed zastosowaniem zanamiviru. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u osób z upośledzoną funkcją nerek lub wątroby, czy u osób w podeszłym wieku.
  • oseltamivir – dopuszczony do leczenia grypy od 1 roku życia, dawka zależna jest bezpośrednio od masy ciała. Lek występuje w postaci kapsułek i powinien być stosowany dwa razy na dobę przez 5 dni. Osoby, które nie są w stanie połknąć kapsułki, mogą otrzymać właściwą dawkę leku poprzez otworzenie kapsułki i wsypanie jej zawartości do małej objętości (np. 1 łyżeczka od herbaty) odpowiedniego słodkiego napoju, np. zagęszczonego mleka czy czekoladowego syropu, w celu zneutralizowania gorzkiego smaku. U osób z klirensem kreatyniny poniżej 30ml/min konieczne jest zmniejszenie dawki.

Leki te stosowane są jednak nie tylko w strategiach leczniczych, lecz także w profilaktyce, w tym również tej postekspozycyjnej. Pacjenci nieobciążeni chorobami przewlekłymi, u których stwierdza się objawy grypy, rokują szybki powrót do zdrowia po zastosowaniu właściwego leczenia. Objawy grypy mogą przebiegać jednak ciężej zarówno u pacjentów w grupie wysokiego jak i podwyższonego ryzyka. W większości wymagają oni skierowania na jak najszybszą hospitalizację. 


Używane jeszcze niedawno blokery kanału jonowego białka matriksowego M2 – amantadyna, i jej pochodna, czyli rimantadyna dzisiaj nie są już rekomendowane przez naukowców. A wszystko ze względu na często występujące niepożądane skutki uboczne, takie jak szybko pojawiająca się odporność oraz niebezpieczne powikłania ze strony między innymi układu nerwowego Należy podkreślić, iż zarówno amantadyna, jak i rimantadyna działają tylko w kierunku szczepów wirusa grypy typu A.

3. Przeciwdziałanie grypie

Na rynku szeroko dostępne są leki na grypę skierowane przeciwko wirusowi grypy, zarówno grypy jak i innych atakujących układ oddechowy ( np. adenowirusy, RSV, koronawirusy, rhinowirusy i enterowirusy). W większości na leki te nie jest wymagana recepta, ale mają one pewne wady. Wprawdzie łagodzą objawy choroby, ale nie zapobiegają jej wystąpieniu, a tym bardziej nie zwalczają wirusa grypy. Należy zawsze o tym pamiętać i nie traktować tych środków jako cudotwórczych w stosunku do choroby. Niestety, zapominają o tym niekiedy również producenci leków, którzy właśnie w ten sposób przedstawiają swoje produkty. Nie oznacza to jednak, że medykamenty leczenia objawowego to zbędna część przemysły farmaceutycznego. Absolutnie nie! Ważne jednak by nie stanowiły podstawy do samoleczenia, a by były zaordynowane przez lekarza.

Czym leczyć grypę - leczenie objawowe?

4. Działania wspomagające leczenie grypy

Jak wiadomo, grypa to dość powszechna choroba zakaźna. Dlatego też, bez względu na to, czy mamy do czynienia z epidemią, pandemią czy pojedynczym przypadkiem zakażenia do transmisji wirusa dochodzi w podobny sposób. Dlatego też, zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowo- wiosennym, powinno zwracać się szczególną uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Działania takie pozwalają na ograniczenie transmisji wirusa z człowieka na człowieka, zwłaszcza w kontaktach osobistych, miejscach publicznych, szpitalach, czy środkach komunikacji.

Wśród innych działań wspomagających:

  • zażywanie preparatów witaminowych ( w szczególności tych zawierających w swoim składzie witaminę C i E)
  • odpowiednie nawadnianie chorego,
  • odpoczynek w formie leżenia w łóżku,
  • stosowanie mieszanek ziołowych o działaniu np. wzmacniającym, przeciwbakteryjnym, napotnym czy też przeciwkaszlowym.

Jak leczyć grypę u dzieci?
 Jak więc walczyć z grypą? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje następujące metody leczenia grypy i ewentualną jej epidemią:

  • stosowanie szczepień ochronnych przed każdym sezonem epidemicznym,
  • izolację pacjentów zakażonych (zgodnie z zaleceniem lekarza pacjenci tacy powinni pozostać w łóżku przez kilka dni w warunkach domowych, albo gdy wymaga tego stan chorego w szpitalu),
  • stosowanie leczenia przeciwwirusowego,
  • terapia wspomagająca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Stosowanie leków na przeziębienie i grypę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze