Leczenie grypy

Grypa to infekcja wirusowa, która zwana jest przez naukowców ostatnią niekontrolowaną plagą ludzkości! Warto więc robić wszystko, aby uniknąć zakażenia. Gdy jednak do niego dojdzie, metod do walki, na szczęście jest wiele. Wśród nich znajdują się leki działające przyczynowo, tj. leki przeciwwirusowe, środki zwalczające objawy towarzyszące zakażeniu, a także metody polegające na wzmacnianiu sił witalnych organizmu.

Pamiętajmy, że leczenie zawsze powinien prowadzić lekarz, który po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia zastosuje najlepsze postępowanie!

Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Metody leczenia grypy

Wśród wszystkich dostępnych form leczenia infekcji grypowej, 4 z nich wyróżnia się szczególną skutecznością. Są to:

 • leczenie przyczynowe – polega na zażywaniu leków niszczących wirusy wywołujące grypę,
 • leczenie objawowe – polega na stosowaniu medykamentów mających na celu zmniejszenie lub zniesienie objawów towarzyszących grypie,
 • leczenie powikłań infekcji grypowej – jest to bardzo często specyficzne leczenie zależne od rodzaju powikłań, jakie wystąpiły,
 • liczne metody, często naturalne, które mają na celu wzmocnienie organizmu, zmniejszenie nasilenia objawów lub poprawę samopoczucia czy komfortu chorego.

Objawowe leczenie grypy

Domowe sposoby leczenia grypy i przeziębienia

Przeziębienie rozwija się bardzo wolno. Początkowo pojawiają się bóle gardła, kręgosłupa, mięśni oraz stawów. Dolegliwościom towarzyszy permanentny katar,...

Leki przeciwwirusowe sięgają przyczyn choroby – uniemożliwiają replikację wirusa. Ich głównym atutem jest fakt, iż zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa w organizmie, a także pośrednio zmniejszają nasilenie objawów. Aby były skuteczne, muszą zostać podane choremu w ciągu od 24 do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów grypy lub kontaktu z innym zakażonym. Powinny być stosowane jednak jedynie po uprzednim wykonaniu diagnostyki laboratoryjnej. Jest to konieczne w celu ograniczenia możliwości powstawania szczepów opornych na te leki. 
Leki na grypę to inhibitory neuraminidazy: oseltamiwir i zanamiwir. Obydwa działają tylko i wyłącznie w przypadku zakażenia wirusem grypy. Są jednak aktywne zarówno wobec wirusów grypy typu A jak i typu B. Leczenie kontynuuje się przez zazwyczaj przez 5 dni.


Dawkowanie:

 • zanamivir - dopuszczony do leczenia od 7 roku życia: 20 mg leku na dobę, tj. 2 inhalacje po 10 mg każda dwa razy dziennie co 12 godzin przez okres 5 dni. Jeśli stosujemy inne leki podawane w formie inhalacji (np. w astmie) powinny być podane przed zastosowaniem zanamiviru. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u osób z upośledzoną funkcją nerek lub wątroby, czy u osób w podeszłym wieku.
 • oseltamivir – dopuszczony do leczenia grypy od 1 roku życia, dawka zależna jest bezpośrednio od masy ciała. Lek występuje w postaci kapsułek i powinien być stosowany dwa razy na dobę przez 5 dni. Osoby, które nie są w stanie połknąć kapsułki, mogą otrzymać właściwą dawkę leku poprzez otworzenie kapsułki i wsypanie jej zawartości do małej objętości (np. 1 łyżeczka od herbaty) odpowiedniego słodkiego napoju, np. zagęszczonego mleka czy czekoladowego syropu, w celu zneutralizowania gorzkiego smaku. U osób z klirensem kreatyniny poniżej 30ml/min konieczne jest zmniejszenie dawki.

Leki te stosowane są jednak nie tylko w strategiach leczniczych, lecz także w profilaktyce, w tym również tej postekspozycyjnej. Pacjenci nieobciążeni chorobami przewlekłymi, u których stwierdza się objawy grypy, rokują szybki powrót do zdrowia po zastosowaniu właściwego leczenia. Objawy grypy mogą przebiegać jednak ciężej zarówno u pacjentów w grupie wysokiego jak i podwyższonego ryzyka. W większości wymagają oni skierowania na jak najszybszą hospitalizację. 


Używane jeszcze niedawno blokery kanału jonowego białka matriksowego M2 – amantadyna, i jej pochodna, czyli rimantadyna dzisiaj nie są już rekomendowane przez naukowców. A wszystko ze względu na często występujące niepożądane skutki uboczne, takie jak szybko pojawiająca się odporność oraz niebezpieczne powikłania ze strony między innymi układu nerwowego Należy podkreślić, iż zarówno amantadyna, jak i rimantadyna działają tylko w kierunku szczepów wirusa grypy typu A.

Przeciwdziałanie grypie

Na rynku szeroko dostępne są leki na grypę skierowane przeciwko wirusowi grypy, zarówno grypy jak i innych atakujących układ oddechowy ( np. adenowirusy, RSV, koronawirusy, rhinowirusy i enterowirusy). W większości na leki te nie jest wymagana recepta, ale mają one pewne wady. Wprawdzie łagodzą objawy choroby, ale nie zapobiegają jej wystąpieniu, a tym bardziej nie zwalczają wirusa grypy. Należy zawsze o tym pamiętać i nie traktować tych środków jako cudotwórczych w stosunku do choroby. Niestety, zapominają o tym niekiedy również producenci leków, którzy właśnie w ten sposób przedstawiają swoje produkty. Nie oznacza to jednak, że medykamenty leczenia objawowego to zbędna część przemysły farmaceutycznego. Absolutnie nie! Ważne jednak by nie stanowiły podstawy do samoleczenia, a by były zaordynowane przez lekarza.

Czym leczyć grypę - leczenie objawowe?

Działania wspomagające leczenie grypy

Jak wiadomo, grypa to dość powszechna choroba zakaźna. Dlatego też, bez względu na to, czy mamy do czynienia z epidemią, pandemią czy pojedynczym przypadkiem zakażenia do transmisji wirusa dochodzi w podobny sposób. Dlatego też, zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowo- wiosennym, powinno zwracać się szczególną uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Działania takie pozwalają na ograniczenie transmisji wirusa z człowieka na człowieka, zwłaszcza w kontaktach osobistych, miejscach publicznych, szpitalach, czy środkach komunikacji.

Wśród innych działań wspomagających:

 • zażywanie preparatów witaminowych ( w szczególności tych zawierających w swoim składzie witaminę C i E)
 • odpowiednie nawadnianie chorego,
 • odpoczynek w formie leżenia w łóżku,
 • stosowanie mieszanek ziołowych o działaniu np. wzmacniającym, przeciwbakteryjnym, napotnym czy też przeciwkaszlowym.

Jak leczyć grypę u dzieci?
 Jak więc walczyć z grypą? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje następujące metody leczenia grypy i ewentualną jej epidemią:

 • stosowanie szczepień ochronnych przed każdym sezonem epidemicznym,
 • izolację pacjentów zakażonych (zgodnie z zaleceniem lekarza pacjenci tacy powinni pozostać w łóżku przez kilka dni w warunkach domowych, albo gdy wymaga tego stan chorego w szpitalu),
 • stosowanie leczenia przeciwwirusowego,
 • terapia wspomagająca.
Redakcja abcZdrowie.pl, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Tomasiewicz K. (red.), Leczenie chorób infekcyjnych, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-77-7
 • Brydak LB. Diagnostyka i profilaktyka grypy niezbędna w praktyce lekarza rodzinnego. Standardy Medyczne, 2001, 12 (2), 16-29
 • Tylżanowska-Kisiel J. Przeziębienie i grypa, Helion, Gliwice 2007, ISBN 978-83-246-0977-2
 • Batura-Gabryel H. Infekcje układu oddechowego, Termedia, Poznań 2009, ISBN 978-83-89825-91-9

Grypa

Komentarze (5)
~Julita
~Julita 7 miesięcy temu

@~kasia: Ja też ostatnio dużo sie dobrego dowiedzialam o tych kropelkach od mam na wywiadówce. Zakupiłam te kropelki i czekam na dostawę z apteki internetowej. Coś naprawdę skutecznego w nich musi być skoro tyle osób je poleca na przeziębienie.

Odpowiedz
~kasia
~kasia 7 miesięcy temu

Moim zdaniem na przeziębienie i grypę są najlepsze domowe sposoby, szkoda kasy na kolorowe leki, które nie bardzo pomagają. Herbata z miodem i cytryną (ważne, żeby nie zalewać wrzątkiem), syrop z cebuli i cytryny, ja kupiłam sobie jeszcze kropelki L52, które są bezpieczne, naturalne i skuteczne nawet na zapalenie płuc. U mnie w 2-3 dni i kaszel i gardło już mnie nie boli.

Odpowiedz
~Sonia
~Sonia 7 miesięcy temu

ja się nie szczepię i nigdy nie chorowałam na grypę. No może złapała mnie ta wersja jelitowa.Wtedy było niewesoło ale na szczęście tylko dołem leciało. Trzeba było kupić probiotyk acidolac, żeby flora jelit wróciła do normy. Wymioty są zdecydowanie gorsze i tutaj trzeba zastosować mocniejsze leki.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie grypy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie grypy
Leczenie grypy

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę

krwionośne i dzięki temu chroni nas przed powstawaniem wysięków zapalnych. Zobacz także: Pierwsze objawy przypominają grypę. To wyjątkowo niebezpieczna (...) się na grypę? Czosnek Badania naukowe sugerują, że regularne...

Leczenie grypy

Skuteczne leczenie grypy

domowe metody stosowane przez wieki przez nasze babcie. Jak leczyć grypę? Leczenie grypy zawsze powinien prowadzić lekarz, który po osobistym zbadaniu (...) pacjenta i ocenie jego stanu zdrowia zastosuje...

Leczenie grypy

Cynk na przeziębienie

Indyjscy naukowcy z ośrodka Chandigarh podają wyniki badań, zgodnie z którymi syrop, tabletki lub pastylki na bazie cynku mogą pomóc w leczeniu przeziębienia. Badanie właściwości cynku Naukowcy dokonali analizy danych z 15 badań, w których udział...

Leczenie grypy

Grzaniec i rosół nieskuteczne w leczeniu przeziębienia

Do takich wniosków doszli badacze z Vanderbilt University Medical Center w Nashville. Specyfiki te poprawiają samopoczucie, jednak nie są w stanie zwalczyć przyczyny infekcji. Herbata z cytryną, rosół, a w przypadku osób dorosłych - grzaniec. To najczęściej...

Leczenie grypy

Zastosowanie leku na cholesterol w leczeniu grypy

- mogą zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy. Jest to pierwsze badanie, które wykryło tę zależność. Badania nad nową (...) metodą leczenia grypy Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące...

Leczenie grypy

Leki przeciwbólowe - leki narkotyczne, morfina, paracetamol

- rofekoksyb i celekoksyb. Tomasiewicz K. (red.), Leczenie chorób infekcyjnych, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-77-7, Prokopowicz D. Zakażenia (...) - obraz kliniczny, rozpoznanie, leczenie, Ekonomia i Środowisko,...

Leczenie grypy

Grypa a antybiotyk

Grypa a antybiotyk

nawet trzeba, zastosować wtedy leki antybiotyczne. Leczenie grypy antybiotykami Gdy pojawiają się typowe objawy grypy, bardzo często sięgamy po antybiotyki. Czy jednak ich działanie w leczeniu...

Leczenie grypy

Klimatyzacja sprzymierzeńcem… zarazków

Klimatyzacja sprzymierzeńcem… zarazków

Przeziębienie i grypa najczęściej kojarzą się z okresem zimowym, gdy warunki pogodowe zdecydowanie sprzyjają powstawaniu infekcji i przeziębień. Tymczasem o podobne problemy zdrowotne wcale nietrudno latem - w wielu przypadkach rozchorować...

Leczenie grypy

Domowe sposoby na przeziębienie - metody, leczenie kataru i kaszlu

Gdy na dworze zimno i pada śnieg, nietrudno o infekcje i wirusy. Nieraz zdarza ci się przemarznąć i wrócić do domu całkowicie zziębniętym, a wówczas łatwo o przeziębienie lub grypę. Kiedy należy udać się do lekarza, a kiedy można załagodzić...