Bezpieczne stosowanie leków na przeziębienie i grypę
Najczęściej stosowanymi lekami bez recepty są preparaty na przeziębienie i grypę. W sezonie grypowym często decydujemy się leczyć na własną rękę. Jak się okazuje, nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa stosowania leków przeciw przeziębieniu.
1. Czytanie ulotek dołączonych do leków
Urząd Rejestracji Leków informuje, iż w 40% przypadków w wyborze leku kierujemy się wiedzą uzyskaną z reklam. Rzadziej konsultujemy swój wybór leku bez recepty z farmaceutą lub lekarzem. Niestety, nie zawsze też czytamy dołączoną do farmaceutyku ulotkę informacyjną, a jeżeli już po nią sięgamy, to nie czytamy jej dokładnie.
2. Zasada niełączenia tych samych składników
Leki o różnych nazwach bardzo często mają właściwie ten sam skład. Kupowanie w aptece kilku leków przeciw przeziębieniu i grypie nie ma większego sensu, a czasami może być nawet niebezpieczne, gdyż w rzeczywistości przyjmujemy zwielokrotnioną dawkę tej samej substancji.
3. Na co zwracać uwagę przy wyborze leków na przeziębienie?
Przy wyborze leków bez recepty należy zwracać uwagę na niekorzystne interakcje farmaceutyków, a także na przeciwwskazania do stosowania leków w różnych chorobach i dolegliwościach. Informacje te są zawsze dołączone w ulotce. Można o to również zapytać farmaceutę przy kupowaniu leku.
4. Sezon grypowy
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy częściej sięgamy po leki bez recepty na przeziębienie i grypę. Zazwyczaj szukamy środków na gorączkę, ból gardła i mięśni, kaszel i katar. Warto w naszych poszukiwaniach zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam dobrać bezpieczne i skuteczne zestawienie farmaceutyków, dobrane odpowiednio do naszych potrzeb.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.