Trwa ładowanie...

Bezpieczne stosowanie leków na przeziębienie i grypę

Avatar placeholder
29.01.2016 09:34
Bezpieczne stosowanie leków na przeziębienie i grypę
Bezpieczne stosowanie leków na przeziębienie i grypę

Najczęściej stosowanymi lekami bez receptypreparaty na przeziębienie i grypę. W sezonie grypowym często decydujemy się leczyć na własną rękę. Jak się okazuje, nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa stosowania leków przeciw przeziębieniu.

spis treści

1. Czytanie ulotek dołączonych do leków

Urząd Rejestracji Leków informuje, iż w 40% przypadków w wyborze leku kierujemy się wiedzą uzyskaną z reklam. Rzadziej konsultujemy swój wybór leku bez recepty z farmaceutą lub lekarzem. Niestety, nie zawsze też czytamy dołączoną do farmaceutyku ulotkę informacyjną, a jeżeli już po nią sięgamy, to nie czytamy jej dokładnie.

2. Zasada niełączenia tych samych składników

Leki o różnych nazwach bardzo często mają właściwie ten sam skład. Kupowanie w aptece kilku leków przeciw przeziębieniu i grypie nie ma większego sensu, a czasami może być nawet niebezpieczne, gdyż w rzeczywistości przyjmujemy zwielokrotnioną dawkę tej samej substancji.

3. Na co zwracać uwagę przy wyborze leków na przeziębienie?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Przy wyborze leków bez recepty należy zwracać uwagę na niekorzystne interakcje farmaceutyków, a także na przeciwwskazania do stosowania leków w różnych chorobach i dolegliwościach. Informacje te są zawsze dołączone w ulotce. Można o to również zapytać farmaceutę przy kupowaniu leku.

4. Sezon grypowy

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy częściej sięgamy po leki bez recepty na przeziębienie i grypę. Zazwyczaj szukamy środków na gorączkę, ból gardła i mięśni, kaszel i katar. Warto w naszych poszukiwaniach zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam dobrać bezpieczne i skuteczne zestawienie farmaceutyków, dobrane odpowiednio do naszych potrzeb.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Cynk na przeziębienie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.