Zakażenie wirusem grypy
Wysoka gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie, suchy kaszel – jeżeli zauważasz u siebie takie objawy, to najprawdopodobniej dopadł cię wirus grypy. W grupie najbardziej narażonych na zachorowanie są dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami.
1. Jak rozprzestrzenia się wirus grypy?
Grypę wywołuje złośliwy wirus, który często mutuje. Dlatego co roku pojawia się inny rodzaj tej choroby. Wirus grypy przenosi się droga kropelkową. Wystarczy, że w pobliżu znajdzie się osoba zarażona, by zarazki wniknęły do naszego organizmu. Pierwsze objawy grypy mogą się pokazać do 5 dni od zakażenia. Wirus szczególnie łatwo rozprzestrzenia się w miejscach zatłoczonych. Autobusy, sale kinowe, kawiarnie, dyskoteki to miejsca, których lepiej unikać gdy panuje epidemia. Choroba może się przenosić też poprzez dotyk. Jeżeli dotkniemy ręką miejsca, które wcześniej dotykała osoba chora, istnieje duże ryzyko, że sami się zarazimy. Dlatego, zaraz po przyjściu do domu, należy umyć ręce, by wirus grypy nie dostał się do naszych błon śluzowych.
2. Objawy grypy
Może przebiegać bezobjawowo. Najbardziej charakterystyczne objawy grypy to:
- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- uczucie rozbicia,
- bóle mięśni, stawów,
- ból głowy, karku, gardła.
Pojawia się łzawienie oczu oraz katar. Tym objawom towarzyszy suchy kaszel. Grypa często bywa mylona z przeziębieniem. Może to mieć poważne następstwa, jako że przeziębienie nie powoduje poważniejszych konsekwencji. Z kolei nieleczona lub nieodpowiednio leczona grypa może przerodzić się w poważniejszą i cięższą do wyleczenia chorobę.
3. Leczenie grypy
Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy grypy, udaj się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań, będzie on mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Zlekceważona grypa może doprowadzić do zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Leczenie grypy polega na likwidowaniu jej objawów. Rzadko przeprowadza się przyczynowe leczenie grypy, gdyż leki przeciwwirusowe mogą wywoływać wiele skutków ubocznych. Choremu dostarcza się dużą ilość płynów i obniża się gorączkę. Zalecana jest duża ilość snu. Niewskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna. Organizm musi zmobilizować wszystkie swoje siły na walce z chorobą. Poza tym choremu powinno podawać się lekkie posiłki, bogate w witaminę C i E, rutynę oraz wapń. Jeżeli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, do leczenie wykorzystuje się antybiotyki.
4. Szczepionka przeciw grypie
Wirus grypy jest niezwykle plastyczny i często powstają nowe szczepy wirusów. Dlatego też szczepionka przeciw grypie zmienia co roku swój skład antygenowy. Jej skuteczność ocenia się na 70 – 90%. Przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem, który oceni czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Szczepionka przeciw grypie powinna być powtarzana co roku, najlepiej przed sezonem największych zachorowań (najlepiej w czasie jesieni). Na zachorowania najbardziej narażone są osoby po 65. roku życia, dzieci i osoby cierpiące na choroby przewlekłe.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.