Przejdź na WP

Powikłania po grypie - grupy ryzyka, rodzaje, zapalenie płuc, zespół Guillaina-Barrego, Zespół Ray'a

Powikłania po grypie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. A niestety grypa często jest mylona z popularnym przeziębieniem. Zasadnicza różnica polega na intensywności objawów oraz na różnych czynnikach etiologicznych leżących u podstawy choroby. Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Jej przebieg jest z reguły ostry, zmuszający do położenia się do łóżka. Główne objawy to wysoka gorączka sięgająca nawet 40 st. C, dreszcze (wynikające z gorączki), ból głowy, mięśni, stawów. Wszystko to, z kolei jest przyczyną uogólnionego uczucia rozbicia, wyczerpania oraz braku apetytu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

 


1. Powikłania po grypie - wirusy grypy

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób....

zobacz galerię

Wirusami wywołującymi grypę są wirusy grypy A, B i C, natomiast za przeziębieniem kryją się różne wirusy RSV, paragrypy czy adenowirusy. Zasadnicza różnica wynika również, z komplikacji – powikłań, które mogą wyniknąć w przebiegu przechodzenia wymienionych chorób. W pierwszym przypadku są one zdecydowanie groźniejsze.

2. Powikłania po grypie - grupy ryzyka

Na groźne powikłania po grypie narażone są szczególne grupy pacjentów. Są to:

3. Powikłania po grypie - rodzaje

Do najważniejszych i najczęstszych powikłań po grypie należą:

 • wtórne bakteryjne zapalenie płuc
 • pierwotne grypowe zapalenie płuc,
 • angina,
 • zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej,
 • zapalenie mięśni,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie osierdzia,
 • zespół Guillaina- Barrego,
 • zespół Reye`a.

4. Powikłania po grypie - wtórne bakteryjne zapalenie płuc

Wtórne bakteryjne zapalenie płuc występuje w wyniku nadkażenia bakteryjnego. Najczęstszymi patogenami są

 • streptococcus pneumoniae,
 • staphylococcus aureus,
 • haemophilus influenzae.

Powikłania po grypie w postaci wtórnego baketryjnego zapalenia płuc pojawia się najczęściej w okresie ustępowania objawów grypy oraz w czasie rekonwalescencji.

Główne objawy to ponowna gorączka, duszność, kaszel, osłabienie. W diagnostyce oprócz badania lekarskiego ważną rolę odgrywa zdjęcie RTG klatki piersiowej. Leczenie w wielu przypadkach musi odbywać się w warunkach szpitalnych, a polega przede wszystkim na intensywnej antybiotykoterapii oraz rehabilitacji oddechowej.

5. Powikłania po grypie - zapalenie płuc

Zapalenie płuc pojawia się jako powikłanie po grypie w grupach zwiększonego ryzyka, wymienionych wyżej, lecz może zdarzyć się także u osób wcześniej zdrowych. Wirus w przypadku grypowego zapalenia płuc dostaje się do dolnych dróg oddechowych i uszkadza śródbłonek pęcherzyków płucnych. Objawia się to gorączką, kaszlem, nieżytem nosa, bólem mięśni oraz dusznością. W tym przypadku, w diagnostyce również może przydatne być zdjęcie RTG klatki piersiowej, jednakże zmiany w nim występujące różnią się od zmian w bakteryjnym zapaleniu płuc.

Leczenie w przypadku grypowego zapalenia płuc jest głównie objawowe, co oznacza, że podawane są głównie leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny itd. Jeżeli diagnoza postawiona jest odpowiednio wcześniej, to znaczy w ciągu 48 h od pierwszych objawów, to można włączyć również leczenie swoiste to znaczy przeciwwirusowe – głównie inhibitory neuraminidazy oraz amantydynę i rymantydynę.

6. Powikłania po grypie - zespół Guillaina-Barrego

Zespół Guillaina-Barrego, nazywany także ostra zapalną poliradikuloneuropatią demielinizacyjną jest chorobą nerwów obwodowych o nieustalonej do końca przyczynie. Ponad połowa pacjentów dotkniętych tą chorobą podaje w okresie poprzedzającym przebyte choroby zakaźne, w tym infekcje układu oddechowego, jak np. grypa.

Istotą Zespołu Guillaina-Barrego jest proces autoimmunologiczny skierowany głównie przeciwko osłonce mielinowej nerwów. Pierwszymi objawami powikłania po grypie są parestezje (wrażenie mrowienia, drętwienia, zmian temperatury) stóp, bóle korzeniowe, niedowłady o charakterze „wstępującym” to znaczy zaczynające się od stóp, poprzez mięśnie tułowia po kończyny górne i twarz. U około połowy chorych występuje obustronny, niedowład mięśni twarzy.

W ciężkich przypadkach występują nawet zaburzenia oddychania wymagające sztucznej wentylacji. Objawy te pojawiają się w przeciągu kilku dni, do kilku tygodni i utrzymują się, aż do okresu zdrowienia trwającego wiele miesięcy. Leczenie polega między innymi na plazamaferezie, czyli wymianie osocza oraz podawaniu immunoglobulin (nie łączy się tych dwóch sposobów leczenia). Nie stosuje się także glikokortykosteroidów, często używanych w chorobach o podobnym charakterze. U części chorych choroba przechodzi w formę przewlekłą, powodując inwalidztwo (5-15% umiera).

7. Powikłania po grypie - Zespół Ray'a

Zespół Ray'a jest chorobą polegającą na tłuszczowym zwyrodnieniu wątroby wraz z towarzyszącą encefalopatią. Choroba ta występuje u dzieci głównie w przedziale wiekowym 4-12 lat. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca jasny, jednakże wykazano wyraźny związek pomiędzy jej występowaniem, a podawaniem aspiryny w przebiegu chorób wirusowych, takich jak grypa – z tego też powodu dzieciom nie powinno się podawać kwasu acetylosalicylowego (aspiryna).

8. Powikłania po grypie - zaostrzenie przebiegu chorób przewlekłych

Choroby infekcyjne, takie jak grypa mogą spowodować zaostrzenie chorób przewlekłych takich cukrzyca, astma, POCHP. Takie powikłania po grypie mogą spowodować konieczność zwiększenia dawek stosowanych leków np. insuliny czy nawet hospitalizację.

Następny artykuł: Najczęstsze powikłania grypy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy