Trwa ładowanie...

Objawy grypowe u dzieci

Objawy grypowe u dzieci
Objawy grypowe u dzieci

Każda choroba dziecka jest dużym utrapieniem dla rodziców. Grypa u dzieci jest jedną z często występujących chorób. Pojawia się częściej u dzieci niż u dorosłych, głównie z powodu niewiedzy dziecka o prawidłowych zasadach higieny. Objawy grypy mogą być mylone z objawami zwykłego przeziębienia. Warto, więc by rodzice poznali je dokładnie, by móc odróżnić grypę od przeziębienia, gdyż grypa u dzieci może się przyczynić do wystawienia groźnych powikłań.

spis treści

1. Objawy grypy

NIEBEZPIECZNY WIRUS

Katar? Kaszel? Ból gardła? To nie musi być grypa. Dowiedz się, jak chronić dziecko przed zarażeniem niebezpiecznym wirusem RSV i co zrobić, kiedy maluch zachoruje.

2. Przeziębienie czy grypa

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

To często stawiane przez rodziców pytanie, gdyż obie choroby mają podobny początek. Zaczynają się od infekcji górnych dróg oddechowych. Wspólne objawy to kaszel, ból głowy, zatkany nos, zmęczenie i bóle mięśni. Inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia to uporczywy katar, ból gardła i kichanie. Gorączka u dziecka podczas przeziębienia jest zdecydowanie niższa.

3. Leczenie

Przeziębieniu nie możemy zapobiegać, lecz grypie tak. Można się zaszczepić. Wielu pediatrów zaleca szczepienie dzieci od 6 miesiąca życia do 18. Na przeziębienie i grypę nie ma lekarstwa. Możemy jednak ulżyć choremu i złagodzić objawy grypy i przeziębienia. Można leczyć się domowymi sposobami i lekami bez recepty, zgodnie z zaleceniami na ulotce. Lekarz zazwyczaj nie przepisuje antybiotyków na te dolegliwości, ponieważ nie są one skuteczne wobec wirusów. Czasami może to zrobić, jeśli występuje ryzyko infekcji bakteryjnej.

Mity na temat grypy - galeria
Mity na temat grypy - galeria

Temat grypy, jej profilaktyki i leczenia, powoduje wiele kontrowersji.

zobacz galerię

4. Sposoby na męczące objawy grypy i zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby na rodzeństwo

  • Jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem, niech usiądzie.
  • Oczyść nos dziecka, używając gruszki. Na zatkany nos pomogą kropelki.
  • Nawilżacz powietrza ułatwi oddychanie dziecku.
  • Podawaj dziecku dużo płynów, by się nie odwodniło.
  • Przypominaj dziecku o myciu rąk, by nie roznosić wirusów.
  • Naucz dziecko, aby kaszlało w zewnętrzną stronę dłoni.
  • Nie pal przy dziecku.
  • Pamiętaj o częstej zmianie chusteczek.
  • Unikaj zatłoczonych przychodni lekarskich.
  • Oducz dziecko częstego dotykania okolic ust i nosa.
  • Częściej czyść klamki, łazienkę i zabawki środkiem antybakteryjnym.

5. Wzywanie lekarza do dziecka chorego na grypę

Powikłania grypy są niebezpieczne nawet dla dorosłego. Mogą to być zapalenie oskrzeli lub zatok, oraz inne bakteryjne zapalenia, które muszą być leczone antybiotykami przepisanymi przez lekarza. Jeśli dziecko ma trudności w oddychaniu, odczuwa bóle w klatce piersiowej, jest zdezorientowane, gorączka nie ustępuje, zgłoś się natychmiast do lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Objawy grypy u niemowlęcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze