Trwa ładowanie...

Leczenie i profilaktyka grypy

Avatar placeholder
12.02.2020 22:00
Leczenie i profilaktyka grypy
Leczenie i profilaktyka grypy

Leczenie grypy można z powodzeniem przeprowadzić w warunkach domowych. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Swoiste leczenie przyczynowe grypy, tzn. skierowane wyłącznie przeciwko wirusowi, właściwie nie istnieje. Warto więc robić wszystko, by uniknąć zakażenia. Profilaktyka w przypadku grypy jest niezmiernie ważna. Gdy jednak dojdzie do zarażenia wirusem, należy stosować leczenie objawowe. Polega ono na usuwaniu skutków działania wirusa i wzmacnianiu sił witalnych organizmu.

spis treści

1. Profilaktyka grypy

  • Szczepienie

Badania epidemiologiczne pozwalają przewidzieć to, jaki typ wirusa rozwinie się w kolejnym roku oraz umożliwiają stworzenie wzorcowej szczepionki, chroniącej przed nim organizm. Informacje takie zdobywane są i przekazywane firmom farmaceutycznym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Kolejnym etapem jest wyprodukowanie szczepionek, których liczna sięga nawet kilku milionów. Jak działa taka szczepionka? W jej składzie znajdują się nieaktywne wirusy lub ich elementy, które nie powielają się, a stymulują układ immunologiczny człowieka do późniejszego rozpoznania i pokonania zakażenia wywołanego przez prawdziwy wirus.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • Unikanie dużych skupisk ludzi

Taki rodzaj profilaktyki grypy jest szczególnie istotny w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań. Wirus dostaje się do powietrza za sprawą osób kaszlących, kichających, a nawet zwyczajnie mówiących. Dlatego też samo przebywanie w zatłoczonych miejscach znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia.

  • Odpowiedni strój

Jesienią i wczesną wiosną, mimo że świeci słońce, powietrze jest jeszcze zimne. Łatwo wówczas o przemarznięcie i wychłodzenie organizmu. Jednak zbyt ciepłe ubranie też nie jest właściwe, bo powoduje zbyt mocne pocenie się. Wystarczy tylko lekkie przewianie, by dopadła nas grypa.

  • Witamina C i rutyna

Obecna w wielu owocach i warzywach i doskonała w profilaktyce grypy. Witamina C utrudnia przenikanie wirusa przez błony śluzowe do wnętrza komórek. W okresie „grypowym” należy ją spożywać w nieco zwiększonych ilościach, ponieważ wzmacnia odporność organizmu. Do witaminy C najlepiej dorzucić trochę rutyny - można ją znaleźć w suplementach diety dostępnych w każdej aptece.

  • Herbata z miodem

Kiedy wrócisz do domu przemarznięty i przemoczony, a woda „chlupie” ci w butach, szybko zmień ubranie, weź ciepłą kąpiel i napij się gorącej herbaty z miodem. Można ją także wzbogacić sokiem z cytryny lub malin. Taka herbata nie tylko wybornie smakuje, ale też ma walory lecznicze. To również świetny sposób domowego leczenia grypy.

Skuteczna profilaktyka grypy musi być prowadzona systematycznie. Rutyna w działaniach zapobiegających grypie jest jak najbardziej wskazana.

2. Leczenie grypy

Kiedy dopadnie cię grypa, nie musisz od razu biec do lekarza, chyba że twój stan jest naprawdę ciężki, a objawy grypy silne i utrzymujące się przez dłuższy czas. Na początku jednak warto spróbować leczenia domowego grypy. Niezbędne leki na grypę można kupić bez recepty w pobliskiej aptece.

  • Zostań w domu

Pozostając w domu, łatwiej jest walczyć z wirusem. Poza tym nie narażasz na infekcję inne osoby – przyjaciół, znajomych, współpracowników czy też zwykłych przechodniów.

  • Leż w łóżku

Dzięki odpoczynkowi w łóżku unikasz niepotrzebnych stresów i wysiłku. Leczenie grypy to także odpowiednia dawka snu. W trakcie spania organizm szybciej regeneruje siły. Wstając z łóżka, należy pamiętać o nałożeniu na rozgrzane ciało swetra lub ciepłego szlafroka, by uniknąć gwałtownych zmian temperatury.

  • Nawadniaj organizm

W czasie gorączki organizm traci dużo wody przez niewidzialne parowanie. Zwiększona utrata wody może spowodować odwodnienie. Dlatego należy pamiętać o spożywaniu dodatkowej ilości płynów.

  • Stosuj zimne okłady

Kiedy gorączka nie daje ci spokoju, ulgę mogą przynieść chłodne okłady na czoło.

2.1. Leki na grypę

  • aspiryna – działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dzięki niej nie będziesz odczuwać bólu w kościach, gorączka obniży się, a twoje ogólne samopoczucie ulegnie poprawie. Aspiryna posiada dodatkowo działanie przeciwkrzepliwe;
  • paracetamol – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie ma właściwości przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych. Wchodzi w skład wielu preparatów złożonych. Dodawane są do niego środki o działaniu przeciwkaszlowym bądź udrażniającym nos i zatoki;
  • leki wspomagające – należą do nich m.in.: witamina C, preparaty wapnia, tabletki o działaniu antyseptycznym na jamę ustną;
  • antybiotyki – nie działają na wirusy. Używamy ich wyłącznie w przypadku zalecenia lekarza. Antybiotyki stosuje się do zwalczania powikłań grypowych, takich jak bakteryjne zapalenie gardła.

W przypadku przedłużających się objawów chorobowych, długotrwałej i wysokiej gorączki, skontaktuj się z lekarzem. On rozwieje wszystkie niejasności i ewentualnie wdroży właściwe leczenie. Grypa jest dość banalną chorobą, ale może być niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leki na grypę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze