Trwa ładowanie...

Sygnał, że cholesterol zapycha tętnice. Od razu idź do kardiologa

 Katarzyna Prus
20.12.2022 20:37
Wysoki cholesterol widać na skórze w okolicach oczu
Wysoki cholesterol widać na skórze w okolicach oczu (Getty Images)

Choć nadmiar cholesterolu może nawet latami nie dawać żadnych objawów, pewne symptomy mogą się pojawić na skórze. Nie należy ich lekceważyć, bo w grę wchodzi większe ryzyko poważnych chorób, w tym udaru, zawału i miażdżycy. Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Problem z cholesterolem widać na skórze

Podwyższony cholesterol sprzyja śmiertelnie niebezpiecznym chorobom, w tym udarom, zawałom, ostremu zapaleniu trzustki. Jeśli więc zauważymy jakikolwiek niepokojący sygnał, warto od razu skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.

Do najczęstszych objawów wysokiego cholesterolu, które można zauważyć na skórze, należą kępki żółte (żółtaki), czyli podskórne złogi tłuszczu.

Zobacz film: "Masz wysoki cholesterol? Zobacz jak wpływa na twoje ciało"
Nadmiar cholesterolu widać na skórze
Nadmiar cholesterolu widać na skórze (Getty Images)

Grudkowate zmiany mogą się pojawiać m.in. na:

  • kostkach,
  • kolanach,
  • łokciach,
  • pośladkach,
  • wewnętrznej części jamy ustnej,
  • twarz, zwykle w kącikach oczu.

2. Zator cholesterolowy i siność siatkowata

Do niepokojących zmian należy też zator cholesterolowy. Kryształy cholesterolu przemieszczając się, mogą zatykać niewielkie naczynia krwionośne (skutkiem jest zablokowany przepływ krwi). Wówczas na skórze można zauważyć m.in. owrzodzenia, a także zmianę koloru (np. palców na niebieskie lub fioletowe).

Charakterystyczną zmianą jest również siność siatkowata. To sinoróżowa "mozaika" na skórze, która może być problemem dermatologicznym, ale też może się pojawiać przy zatorze cholesterolowym. Nie należy jej więc lekceważyć, zwłaszcza jeśli będzie się utrzymywać lub zacznie ciemnieć.

3. Cholesterol a łuszczyca

Podwyższony cholesterol może mieć też związek z łuszczycą. Choć nie zostalo to do końca zbadane, osoby, które zmagają się z tą chorobą powinny monitorować poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje reakcję zapalną w organizmie i może zwiększać ryzyko chorób serca. U chorych dochodzi do nadmiernego złuszczania się naskórka, co jest związane z szybkim tempem jego dojrzewania. Stary naskórek nie zdąży się oczyścić, więc na ciele zaczyna się tworzyć rodzaj "skorupy".

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze