Martwy ząb – czym jest, objawy, leczenie
Martwy ząb to stan, w którym ząb jest niezdalny do pracy. Najczęściej chodzi o to, iż miazga zęba jest martwa, w związku z czym ząb nie jest w stanie prawidłowo i należycie funkcjonować. Czy martwy ząb należy usunąć, czy leczenie martwego zęba boli? I dlaczego dochodzi do martwicy zęba?
1. Czym jest martwy ząb?
Bardzo ważna w budowie całego zęba jest miazga zęba. Jest ona niewidoczna w jamie ustnej, jednak pełni wiele istotnych funkcji. Dostarcza tlen oraz substancje odżywcze wszystkim zębom, bez niej zęby nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Do zarażenie miazgi dochodzi wtedy, jeżeli zęby są zarażone bardzo mocno próchnicą, bakterie z łatwością przedostają się nawet do najdalszych miejsc w zębie. Dochodząc do miazgi zeba powodują jej obumarcie.
2. Nieleczona martwica zęba
Martwy ząb często nie daje żadnych oznak, jednak po pewnym czasie może zacząć boleć albo być wrażliwy na ciepło i zimno. W takim wypadku należy zgłosić się do dentysty natychmiastowo, ponieważ nieleczona martwica zęba może powodować ropienie dziąseł, które jest jednym z najbardziej bolących i trudnych do wyleczenia schorzeń.
Oczywiście oprócz standardowych objawów jakim jest ból zęba, może wystąpić ból szczęki, gorączka, a także złe samopoczucie. Ból może występować samoistnie, nawet w nocy i z czasem uodparnia się na doraźne środki uśmierzające ból.
3. Leczenie martwego zęba
Martwy ząb, który nie jest leczony zaczyna przybierać ciemną, nieestetyczną barwę, ponieważ komórki w zębie zaczynają obumierać. Oczywiście taki ząb można wybielić, jednak najpierw trzeba usunąć martwy materiał zębowy. Na ząb nakładany jest specjalny opatrunek, który należy utrzymywać przez kilka dni.
Martwy ząb należy leczyć, tak jak każda inną chorobę. Najpowszechniejsze jest leczenie kanałowe, które polega na wyczyszczeniu korzeni zębów, a także usunięciu martwej miazgi. Jeżeli martwy materiał zostanie usunięty, należy wprowadzić w jego miejsce specjalne wypełniacze. W następnej kolejności odbudowuje się koronę zęba, która jest dobrym rozwiązaniem chroniącym przed wyrwaniem zęba.
Aby nie doprowadzić do martwicy zęba, należy przestrzegać prawidłowych zasad higieny jamy ustnej. Tylko i wyłącznie dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie zapobiec wielu chorobom. Zęby należy szczotkować po każdym posiłku, aby pozbyć się resztek pokarmów. Nitkowanie zębów też jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ można pozbyć się brudu z najdalszych zakamarków. Zęby należy myć pastą bez fluoru, najlepiej stworzoną z naturalnych składników.
Oprócz higieny jamy ustnej, niezbędna jest odpowiednia dieta. Należy wykluczyć z niej słodycz i produkty zawierające cukier. Słodkie przekąski warto zastąpić warzywami, a słodzone napoje niegazowaną wodą.
Musisz to wiedzieć
Ważne są też wizyty u lekarza, raz na pół roku powinniśmy wybrać się na kontrolę, dzięki niej mamy możliwość uniknięcia albo wcześniejszego podjęcia leczenia choroby zębów lub dziąseł.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.