Przejdź na WP

Balet dla dzieci

Balet dla dzieci pojawia się w ofercie wielu przedszkoli i domów kultury. Taniec klasyczny jest rodzajem aktywności, która przynosi każdemu dziecku wiele korzyści. Balet rozwija poczucie rytmiki i wrażliwości estetycznej, uczy partnerstwa i bycia w relacji z drugą osobą lub grupą. Nauka baletu dla dzieci może rozpocząć się już w wieku 4-5 lat. Zajęcia dla najmłodszych obejmują naukę podstaw tańca klasycznego, dzięki czemu od pierwszych lat życia wyrabiana jest w dziecku wrażliwość na sztukę.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Korzyści z nauki baletu

Zajęcia baletowe dla dzieci to podstawowe ćwiczenia taneczne wzbogacone o zabawy, wpływające na równowagę, postawę, zgrabną sylwetkę i wzmocnienie ciała. Taniec klasyczny rozwija koordynację ruchową, ale też wspomaga leczenie wad postawy i płaskostopia podłużnego. Balet kształtuje, usprawnia i wzmacnia śródstopie. Balet dla dzieci, jak każdy inny rodzaj tańca, uczy płynności ruchów, zręczności, wdzięku, wpływa na poprawienie koncentracji i samodyscypliny oraz zachęca do inwencji twórczej. Dzieciom „dynamicznym” pozwala na rozładowanie nadmiaru energii, a tym zamkniętym w sobie na pokonanie własnej nieśmiałości. Balet uwrażliwia na muzykę, wprowadza w świat piękna.

2. Nauka baletu dla dzieci

Nauka baletu rozpoczyna się od ćwiczeń ruchowych wyrabiających nienaganną sylwetkę i sposób chodzenia. Gdy dziecko opanuje już sztukę chodzenia, przychodzi czas na ćwiczenia baletowe. Polegają na dokładnym rozciąganiu wszystkich partii ciała z naciskiem na mięśnie nóg. Następnie dziecko uczy się wykonania szpagatu, gwiazd i mostków, po czym przychodzi czas na typowe ćwiczenia przy drążku oraz skoki i piruety. Nie ma przeciwwskazań, aby zapisać dziecko na zajęcia baletowe. Z pewnością warto to zrobić jak najwcześniej – nawet w czwartym roku jego życia. Zajęcia dla dzieci prowadzone są zwykle przez doświadczonych tancerzy, którzy mają dobry kontakt z maluchami i potrafią zabawić nawet najbardziej znudzone dziecko.

3. Szkoła baletowa

W Polsce istnieje około pięciu szkół baletowych, które kształcą dzieci w tym kierunku. Państwowe Ogólnokształcące Szkoły Baletowe przyjmują dzieci po ukończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej. Nabór do szkoły baletowej składa się z kilku etapów, w trakcie których oceniana jest budowa, predyspozycje i umiejętności dziecka. Rekrutacja obejmuje szereg badań, m.in. badanie stóp, ruchów tułowia i kończyn oraz przydatności estetycznej (dynamika, poczucie rytmu, aparycja). Kryteria naboru są bowiem bardzo restrykcyjne, a chętnych jest wiele, więc należy liczyć się z możliwością porażki.

4. Strój do baletu dla dzieci

Nauka baletu, przynajmniej na pierwszym etapie, nie jest rzeczą kosztowną. Zapisując dziecko na zajęcia w przedszkolu czy domu kultury, warto pamiętać o zakupie kostiumów do tańca, jak np. białych rajstopach lub legginsach, stroju kąpielowego i baletek. Obuwie baletowe powinno być wygodne, najlepiej na miękkiej podeszwie. Stój na balet nie może krępować ruchów, powinien pozwolić bez skrępowania usiąść na podłodze.

Balet dla dzieci może być formą zabawy ruchowej, która koryguje postawę i sylwetkę malucha. Warto zapisać dziecko na zajęcia taneczne, nawet jeśli nie zauważy się u niego predyspozycji. Korzyści po latach są duże, ponieważ dziecko będzie miało poczucie rytmu i wyrobi sobie sprawność ruchową. Należy jednak pamiętać, że balet nie jest dla wszystkich dzieci. Taniec klasyczny wymaga bowiem ciągłych treningów, niezwykle żmudnych dla malucha, czasami nudnych, bo opierających się na wielokrotnym powtarzaniu tych samych ćwiczeń. Jeśli dziecko nie chce chodzić na balet, nie zmuszaj go do tego. To ma być pasja dziecka, a nie wymuszony na maluchu obowiązek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy