Przejdź na WP

Białe paznokcie - leukonychia, usuwanie białych plam

Istnieje wiele informacji na temat tajemniczych białych plam sporadycznie pojawiających się na płytce paznokcia. Tą prawdziwą jest jednak informacja mówiąca, że białe paznokcie to ubytki paznokcia spowodowane przez uszkodzenie łożyska. Można to porównać do nieestetycznych siniaków tworzących się pod powierzchnią skóry w wyniku jakiegoś urazu. Czy te białe paznokcie są niebezpieczne?

Zobacz film: "Zmiany przy paznokciach. Czego mogą być objawem?"

spis treści

1. Białe paznokcie - leukonychia

Białe paznokcie i białe plamy pojawiające się od czasu do czasu na powierzchni paznokci inaczej nazywamy leukonychią. Wbrew istniejącym opiniom nie są one wynikiem niedoboru witamin czy minerałów.

Białe paznokcie mogą być spowodowane niedoborem cynku w codziennej diecie. Wtedy jednak występowałyby inne objawy towarzyszące leukonychii, takie jak wypadanie włosów oraz osłabienie układu odpornościowego.

Białe plamki na paznokciach zwane są „leukochynia”. Powstawać mogą przy mechanicznych uszkodzeniach paznokcia, niedoborze witamin i minerałów – najczęściej cynku, czasami podczas gruźlicy czy zatrucia arszenikiem.

W niektórych przypadkach białe paznokcie obejmujące płytkę paznokcia mogą wskazywać na jego infekcję, ale zdecydowanie częściej są one wynikiem urazu. Podobnie jak siniaki powstające na ciele, tak samo leukonychia nie jest widoczna na paznokciu od razu po wystąpieniu urazu. Mogą się one pojawić kilka dni, a nawet tygodni później.

Leukonychia nie jest wynikiem poważnego urazu paznokci takiego jak przytrzaśnięcie palca drzwiami czy przypadkowe uderzenie młotkiem. Wtedy pod paznokciem wystąpiłby wylew i bezpośrednio pod jego powierzchnią byłby widoczny sino-czerwony krwiak.

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji...

zobacz galerię

Często obserwuje się białe paznokcie u osób, które na co dzień noszą tipsy akrylowe i po ich zdjęciu dochodzi do uszkodzenia łożyska. Wskutek tego po jakimś czasie na naturalnym paznokciu widoczna jest leukonychia.

Jeżeli jednak wystąpiły inneprzebarwienia na paznokciach np. zielonym bądź żółtym – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może to być jakaś infekcja bakteryjna, a ta często dotyka osób przedłużających paznokcie za pomocą tipsów.

2. Białe paznokcie - usuwanie białych plam

Widocznej na paznokciach leukonychii nie można usunąć. Można jedynie ją zamaskować za pomocą ciemnych lakierów w odcieniach czerwieni, fioletu, czerni lub brązu. Na szczęście paznokcie rosną średnio pół cala miesięcznie, więc po upływie ośmiu tygodni rozmaite zmiany takie jak przebarwienia płytki paznokcia znikają – w tym również te nieestetyczne białe paznokcie.

Zobacz także:

Białe paznokcie i jasne plamy na płytce mogą wynikać z niedoboru cynku w diecie
Białe paznokcie i jasne plamy na płytce mogą wynikać z niedoboru cynku w diecie (Zdjęcie autorstwa rhythmuswege / CC0 1.0)

Niewątpliwie białe plamy pojawiające się na paznokciach nie wyglądają zbyt estetycznie. Najważniejsze jest jednak to, że białe paznokcie nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia, a także nie są wynikiem jakiegoś urazu. W związku z tym, gdy pojawią się one na naszych paznokciach – spokojnie poczekajmy, aż wraz ze wzrostem paznokcia znikną one z powierzchni naszej płytki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy