Bill Gates potrzebował tylko 20 sekund. Sprawdź, jak szybko rozwiążesz test
Quizy i zagadki to paliwo dla mózgu. Dzięki takiemu treningowi nie tylko sprawdzimy swoją inteligencję, ale też dbamy o umysł, który pozostanie sprawny przez długie lata. Przekonaj się, ile czasu zajmie ci rozwiązanie testu, z którym Bill Gates poradził sobie w niecałą minutę.
1. Bill Gates rozwiązał test w 20 sekund
Testy na inteligencję to świetny trening dla mózgu. Osoby, które wyróżniają się intelektem, radzą sobie z nimi błyskawicznie.
Na jeden z takich obrazkowych testów Bill Gates potrzebował jedynie 20 sekund. Podejmij wyzwanie i sprawdź, jak ci pójdzie.
Na obrazku widzimy sześć szklanek. W trzech pierwszych jest sok pomarańczowy, trzy następne - są puste. Co zrobić, by ustawić szklanki z sokiem na przemian z pustymi, ale dotknąć tylko jednej z nich.
Odpowiedź nie dla każdego może być oczywista: trzeba przelać zawartość drugiej szklanki do piątej. Wówczas faktycznie dotkniemy tylko jednej z nich.
Na kolejnej ilustracji widać pięć figur geometrycznych. Należy wybrać tę, która nie pasuje do reszty.
Tu także odpowiedź może zaskoczyć. Kluczem do rozwiązania jest unikalność. Wszystkie figury, z wyjątkiem pierwszej, są unikalne. Druga nie ma kątów, trzecią wyróżnia zielony kolor, czwarta jest bez ramki, a piąta ma mały rozmiar.
2. Mózg potrzebuje treningu
Utrzymywanie mózgu w dobrej formie jest kluczowe, by pozostać sprawnym i niezależnym do późnej starości. Dzięki regularnemu treningowi, np. w postaci testów czy łamigłówek zmniejszamy też ryzyko demencji.
- Jest wiele czynników, które niszczą mózg, często bezpowrotnie, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, bo z reguły jest to proces, na który "pracujemy" latami, a nie gwałtowna reakcja - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Neurolog tłumaczy, że mózg musi się m.in. wysypiać, a odpoczynek jest koniecznością także ze względu na komórki glejowe, które w tym czasie "sprzątają", usuwając nagromadzone w ciągu dnia szkodliwe produkty metaboliczne.
Po takiej regeneracji mózg jest gotowy na kolejną porcję aktywności - zarówno intelektualnej, polegającej m.in. na poszerzaniu wiedzy, realizowaniu zainteresowań czy kontaktach towarzyskich, jak i fizycznej, poprawiającej przepływ krwi w naczyniach mózgowych.
To bardzo ważne dla jego kondycji, choć jak tłumaczy prof. Rejdak, najbardziej szkodzą mu używki - alkohol, papierosy i substancje psychoaktywne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.