Blizny po trądziku pospolitym

Blizny i przebarwienia, szczególnie na twarzy, są przykrą pamiątką po przebytym trądziku w wieku młodzieńczym. Ten defekt kosmetyczny jest najbardziej dokuczliwy dla kobiet, które pragną mieć idealnie gładką cerę. Natomiast mężczyźni, na twarzy których są widoczne blizny, wydają się podobno bardziej męscy.

Zmiany potrądzikowe - blizny

Według danych statystycznych aż u 95% pacjentów cierpiących z powodu trądziku stwierdza się blizny w miejscach wcześniejszych zmian. Blizny i przebarwienia mogą potencjalnie powstawać w każdym typie trądziku, jednak ich nasilenie jest różne. Badania naukowe i obserwacje kliniczne jednoznacznie dowiodły, że blizny i przebarwienia powstają zdecydowanie częściej u pacjentów, którzy nie leczyli zmian trądzikowych lub ich leczenie było niewłaściwe. Samodzielne usuwanie zmian, ich „wyciskanie”, także zwiększa ryzyko powstania w przyszłości szpecących blizn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Powstawanie blizny

Blizny są następstwem leczenia skóry przez organizm człowieka. Proces gojenia rozpoczyna się już w momencie zranienia skóry (w tym przypadku pojawienia się zmiany trądzikowej) i trwa około roku, a czasem nawet dłużej. Uszkodzona głębsza warstwa skóry – skóra właściwa – zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą. Pojawiają się także liczne, początkowo bezładnie ułożone włókna kolagenowe, odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry. W dalszym etapie gojenia dochodzi do wymiany włókien kolagenowych na nowe, ułożone w sposób uporządkowany. Ważną funkcję pełni także enzym kolagenaza, który pochłania zbędne tkanki bliznowate i w ten sposób przemodelowuje bliznę, aż staje się ona niemalże niewidoczna. Niestety, czasem ten sprawny system regeneracji nie wystarcza i na skórze pozostają mniej lub bardziej widoczne blizny potrądzikowe.

Usuwanie blizn potrądzikowych jest dość czasochłonne. Większość metod leczenia sprowadza się do zniszczenia powierzchownej warstwy skóry, a następnie oczekiwania na jej naturalną „reperację” i odnowę z mniejszą ilością blizn.

Zapobieganie bliznom potrądzikowym

Według aktualnej wiedzy najskuteczniejszym sposobem walki z bliznami jest zapobieganie ich powstawaniu. Można to osiągnąć poprzez aktywne i skuteczne leczenie już wczesnych zmian trądzikowych oraz właściwą pielęgnację skóry. Dostępne są także preparaty zawierające m.in. heparynę, które można stosować w trakcie gojenia się zmiany. Hamują one proliferację fibroblastów i nadmierną syntezę kolagenu, przez co wpływają na tworzenie prawidłowej tkanki łącznej i ograniczają przerastanie blizny. Poprawiają ukrwienie i nawilżenie tkanki, zmniejszając uczucie napięcia i świądu. Działają zmiękczająco, co powoduje większą elastyczność blizny.

Kiedy można rozpocząć leczenie blizn?

Większość pacjentów, a głównie kobiety, pragnie pozbyć się szpecących blizn, przede wszystkim tych znajdujących się na twarzy oraz w innych widocznych miejscach. Wybór metody leczenia jest dostosowywany indywidualnie dla każdego pacjenta. Jednak przed rozpoczęciem leczenia należy pamiętać, że:

Obecny trądzik musi być w pełni wyleczony – na skórze twarzy nie może być żadnych ognisk infekcji. Blizny można zacząć leczyć po roku od ich powstania – gdyż tyle trwa naturalny proces gojenia, który z czasem doprowadza do zaniku blizn („same” stają się niewidoczne). Zbyt wczesne rozpoczęcie leczenia może przynieść czasem więcej szkód niż pożytku.

Aby skutecznie walczyć z bliznami potrądzikowymi trzeba sobie najpierw uświadomić, że trądzik to choroba skóry, którą można i trzeba leczyć. Najlepiej pójść do specjalisty dermatologa. Pomoże on nam zdecydować się na metodę wyleczenia blizn po trądziku. Pamiętaj, że blizny potrądzikowe powinny być leczone przez profesjonalistę i po dokładnej konsultacji z dermatologiem!

Metody leczenia blizn

Leczenie blizn rozpoczyna się od metod najłagodniejszych, najmniej inwazyjnych, przechodzących stopniowo do coraz bardziej agresywnego leczenia. Cały proces leczniczy powinien być prowadzony pod czujnym okiem kompetentnego lekarza.

Przebarwienia pozapalne: właściwa ochrona skóry przed słońcem ułatwia samoistne ustępowanie tych zmian w ciągu 3–18 miesięcy. Jeżeli zmiany się utrzymują, zalecane jest stosowanie kremów mających działanie złuszczające i wybielające, które w swoim składzie zawierają kwas retinowy czy alfahydroksykwasy, często w połączeniu ze sterydami. Efekt powinien być widoczny już po 2-miesięcznej kuracji. Polecane są także delikatne peelingi za pomocą kwasu glikolowego, a czasem celowe jest także stosowanie terapii laserowej.

W dermatologii, jak też kosmetologii używane są dość liczne chemiczne środki złuszczające. Najczęściej w tym celu używa się: kwasu trójchlorooctowego, kwasu glikolowego, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego oraz związków fenolowych czy mieszanin kwasów (retinolowego, azelainowego, mlekowego).

Działanie tych związków opiera się na powodowaniu koagulacji białek naskórka, jego martwicy, a następnie złuszczeniu martwego naskórka, na miejscu którego powstaje nowy.

Zabieg polega na posmarowaniu skóry roztworem kwasu na pewien czas, następnie zneutralizowaniu go za pomocą łagodnego środka zasadowego i zmyciu wodą. Efektem jest likwidacja lub zmniejszenie blizn i przebarwień oraz wygładzenie skóry.

Środki złuszczające mają trzy stopnie działania. Najłagodniejszą formą jest kwas glikolowy, który w stężeniu do 35% może być używany w gabinetach kosmetycznych. Ze względu na tak niskie stężenia kwasu ten rodzaj złuszczenia może pomóc tylko do pewnego stopnia w przypadku niewielkich zmian.

Kwas glikolowy w stężeniach 50–70% może być używany jako „średnio silny” środek złuszczający tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza.

„Średnią” siłą działania złuszczającego charakteryzuje się kwas trójchlorooctowy stosowany w stężeniu 40%. Skóra po zabiegu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, o czym powinien pacjenta poinformować dermatolog lub kosmetolog.

Do „głęboko” złuszczających środków zaliczamy związki fenolowe. Ich przedstawicielem jest rezorcyna,która poza właściwościami złuszczającymi usuwa przebarwienia i małe blizny. Maksymalne stężenie w preparatach do samodzielnego użycia w domu wynosi 15%. Substancja może wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Zabieg dermabrazji polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej (do granicy warstwy brodawkowatej i siateczkowatej) za pomocą tarczy diamentowej (może być stosowana nie tylko na twarzy, ale również na innych częściach ciała).

Po takim zabiegu znacznie poprawia się wygląd skóry, która staje się gładsza. Zniwelowane zostają nierówności wywołane trądzikiem, blizny oraz przebarwienia. Na leczonym obszarze produkuje się nowy kolagen, który wygładza i odmładza skórę.

Obecnie pozytywne rezultaty, jakie daje dermabrazja, można uzyskać dzięki laserom usuwającym wierzchnią warstwę skóry.

Usuwanie dużych blizn

Blizny płaskie – można usuwać, wstrzykując pod powierzchnię kolagen, który „wypycha” bliznę do powierzchni skóry. Efekt zabiegu utrzymuje się kilka miesięcy.

Blizny typu „ice peak” – w tym przypadku najlepsze efekty przynosi chirurgiczne wycięcie szpecącej blizny.

Bliznowce – są najtrudniejszą zmianą do usunięcia, gdyż mają tendencję do nawracania. Stosowane są wstrzyknięcia z Triamcinolonu oraz chirurgiczne usuwanie zmiany.

Do usuwania blizn potrądzikowych można również używać specjalnych maści, rozpoczynając ich stosowanie zaraz po zagojeniu się rany lub poddać się rożnym zabiegom terapeutycznym. Wśród innych najpopularniejszych metod stosowanych na blizny wyróżnia się:

  • Żele silikonowe, najczęściej stosowane w postaci cienkiej płytki (arkusza, plastra), którą należy nosić na bliźnie przez prawie całą dobę (z przerwami na zabiegi higieniczne) przez okres 2-3 miesięcy. Są szczególnie użyteczne u osób wrażliwych na ból lub z innych przyczyn źle tolerujących bardziej inwazyjne metody leczenia.
  • Presoterapię - polega ona na wytworzeniu ucisku na bliznę za pomocą odpowiednio dopasowanych (najczęściej zamawianych na miarę) ubrań (np. masek na twarz czy rękawów na kończyny) z elastycznego i przewiewnego materiału. Niedogodności presoterapii wiążą się z długotrwałością leczenia (minimum 6 – 12 miesięcy).
  • Sterydoterapię - polega ona na śródskórnym wstrzykiwaniu triamcinolonu (rodzaj kortykosterydu) w bliznę. Jest to niezwykle skuteczne i stanowi pierwszoplanowy sposób leczenia bliznowców jak również terapię drugoplanową dla przerośniętych blizn, stosowaną wówczas, gdy zawiodą prostsze i mniej inwazyjne sposoby leczenia.
  • Radioterapia - stosowana jest oddzielnie lub w połączeniu z leczeniem chirurgicznym.
  • Laseroterapię - już po pierwszym zabiegu zmniejsza się ilość przebarwień i blizn, jednak zwykle wykonywane są trzy serie laseroterapii na trądzik.
  • Maści na blizny - witaminę E, wyciągi z cebuli morskiej (Cepam, Contractubex), żel alantoinowo-sulfo-mukopolisacharydowy, żel glikozaminoglikanowy i wiele innych.
  • Krioterapię - polegającą na głębokim zamrażaniu blizn.

Laser na trądzik

Laser to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych w odmładzaniu cery, niwelowaniu przebarwień skóry czy usuwaniu owłosienia. Ostatnio znalazł on nowe zastosowanie – przy leczeniu zmian trądzikowych. Pacjenci obserwują jego pozytywny wpływ na cerę już po pierwszej serii laseroterapii. W celu całkowitego zakończenia terapii należy wykonać kilka zabiegów. W celu eliminacji blizn potrądzikowychi innego rodzaju uszkodzeń skóry, trzeba wykonać minimum trzy sesje za pomocą lasera. Laser wygładza skórę, gdyż usuwa z jej powierzchni obumarły naskórek. Promień lasera, spalając martwe komórki skóry, pozostawia miejsce dla nowych komórek i sprawia, że cera jest gładka i nieskazitelna. Laser eliminuje nierówności cery, a także zmiany ropne znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Terapia laserowa jest polecana dla osób, które mają problem z trądzikiem we wczesnej fazie. Ważne jest to, aby zmiany nie obejmowały całej powierzchni cery.

Komentarze (3)
Ice_Girl
Ice_Girl 2 tygodnie temu

U mnie na blizny potrądziku dobre efekty przynosi żel sutricon, ddowiedziałam się o nim od koleżanki z którą nie widziałam sie pół roku , a jak już to jej nie poznałam , zawsze byłam przyzwyczajona że ma dużo blizn na twarzy. Jak podeszła do mnie , aż mnie zamurowało jaką ładna buzię miała. Zaraz poleciałam z nią do apteki w centrum handlowym i jak wróciłam do domu zaczełam stosować robiłam dokładnie tak jak było napisane na opakowaniu , oprócz smarowania lekki masaż. Jestem bardzo zadowolona że ją spotkałam, bo latałam po lekarzach a efektów nie było.

Odpowiedz
~sandra w.
~sandra w. ponad rok temu

Na blizny polecam też masaż z użyciem oleju arganowego. nie zadziała tak szybko jak laser, ale przy niewielkich bliznach i rozstepach naprawde warto rozważyć czy nie zdać się na matke naturę :) Stosuje od miesiąca olej arganowy oleofarm, 100 ml kosztuje ok 30 zł, i widze juz poprawę. W kwietniu miałam usuwany pieprzyk na ramieniu, została po nim niewielka blizna.

Odpowiedz
~hallo
~hallo ponad rok temu

na pewno odpowiedni zabieg to jest bardzo dobry sposób, żeby się pozbyć kłopotu. A jeśli będziecie szukać dobrego specjalisty w tej dziedzinie to polecam się wybrać do dra Marka Wasiluka. Bardzo dobry specjalista w swojej dziedzinie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie
Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Zmiany skórne przy trądziku młodzieńczym

Zmiany skórne przy trądziku młodzieńczym

młodzieży w wieku dojrzewania i praktycznie występuje u każdego młodocianego, czasami powodując głębokie blizny i przebarwienia skórne. Trądzik (...) , kiedy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wody i chlorku sodu...

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Usuwanie blizn po trądziku (WIDEO)

Usuwanie blizn po trądziku (WIDEO) Odtwórz wideo

antybiotykowe, pochodne witaminy A o działaniu przeciwłojotokowym. Mimo skutecznego leczenia trądziku, bardzo często pozostają po nim blizny. Są to poważne (...) Wyróżnia się kilka odmian trądziku....

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

sposobu leczenia i usuwania blizn zależy od postaci trądziku. Leczenie miejscowe ma miejsce w przypadku łagodnych zmian skórnych, zaś skojarzone - podczas (...) Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący...

Usuwanie blizn potrądzikowych

Jak usunąć blizny po trądziku?

Jak usunąć blizny po trądziku?

stany zapalne. Niestety, wyleczony trądzik to nie koniec problemu - często zostają po nim blizny, których trudno się pozbyć Rodzaje blizn po trądziku (...) W większości przypadków blizny...

Dermatologia

Trądzik

Trądzik

z nasłonecznieniem. Rodzaje trądziku Poza trądzikiem pospolitym wyróżnia się wiele jeszcze jego rodzajów: trądzik młodzieńczy - głównie pojawiają (...) się wykwity grudkowe i zaskórniki,...

Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Cera trądzikowa

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?

Nieproszony, ale częsty gość Trądzik w wieku dorosłym jest w dzisiejszych czasach dość powszechny, zwłaszcza u kobiet między 25. a 40. rokiem życia (...) . Skąd bierze się trądzik u dorosłych osób i jak go leczyć? Trądzik...

Dermatologia

Gwiazdy, które też walczą z problemami skórnymi

Gwiazdy, które też walczą z problemami skórnymi

ma długą historię walki z trądzikiem, a niektórzy zauważyli też blizny po trądziku w jednym z jego pierwszych filmów. Ciężko wyobrazić sobie Brada (...) , ale miała również w przeszłości problemy z trądzikiem....