Trwa ładowanie...

Ból głowy – typy bólu, diagnostyka, kiedy ból głowy jest niebezpieczny?

Do tego, że czasami boli głowa, większość z nas przywykła. Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest migrena lub napięcia różnego pochodzenia, czasami skoki ciśnienia. Znacznie rzadziej powodem są inne poważne schorzenia. Choć mało kto ma odwagę mówić o tym głośno, przyczyną bólu głowy może być guz mózgu lub zaawansowane zmiany wewnątrzczaszkowe. Jak rozpoznać, kiedy ból głowy jest niebezpieczny?

Zobacz film: "Ciągłe bóle głowy nie dają mężczyźnie spokoju. Jaka jest diagnoza?"

Zobacz także: Zdrowe alternatywy dla aspiryny 

spis treści

1. Typy bólu głowy

Wyróżniamy pięć typów bólu głowy:

 • epizod bólu głowy o ostrym początku;
 • ostry, nawracający ból głowy z okresami bez bólu;
 • przewlekły, nasilający się ból głowy o postępującym przebiegu;
 • niepostępujący, codzienny lub prawie codzienny ból głowy;
 • mieszany wzorzec codziennego bólu głowy, na który nakładają się bardziej nasilone napady.

Zdaniem neurologów, lekarz pierwszego kontaktu, zbierając odpowiedni wywiad na temat charakteru bólu głowy, jest w stanie bardzo szybko ocenić, czy dolegliwości mają charakter migrenowy, infekcyjny, są skutkiem przyjmowania określonych leków czy też rzeczywiście sygnalizują poważny problem neurologiczny lub onkologiczny.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

2. Diagonostyka bólu głowy

Choć poniżej przedstawiamy większość  z pytań, na które trzeba odpowiedzieć, żeby mieć jasność, z jakim typem bólu mamy do czynienia, to tylko lekarz jest w stanie zinterpretować je w taki sposób, aby określić, kiedy zgłaszany ból jest groźny czy niegroźny dla życia i zdrowia.

Podstawowe pytania dotyczące bólu głowy, jakie prawdopodobnie zada lekarz pierwszego kontaktu, kiedy bedzie diagnozować ból głowy:

 • W jaki sposób i kiedy rozpoczął się ból głowy?
 • Jak możesz go określić: ból głowy o nagłym początku, ból, który zdarza się co jakiś czas, codzienny ból głowy, trwający cały czas, stopniowo nasilający się, mieszany?
 • Jak często występuje i jak długo trwa ból głowy?
 • Co przynosi ulgę lub nasila dolegliwości?
 •  Kiedy występuje gól głowy? pojawia się w jakichś szczególnych okolicznościach (pod wpływem zapachu, wysiłku) lub w jakimś konkretnym czasie albo po zjedzeniu konkretnej rzeczy?
 • Czy chorujesz na jakieś inne choroby (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę)?
 • Czy przyjmujesz jakiekolwiek leki (na ból głowy lub inne dolegliwości)?
 • Czy z pojawieniem się bólu głowy wiązał się jakiś uraz głowy?
 • Czy kiedykolwiek wystąpił atak padaczki lub drgawki?
 • Czy miałeś ostatnio problemy z równowagą, z chodzeniem, ostrością widzenia, mówieniem lub koncentracją?
 • Czy kiedykolwiek ból głowy pojawił się w środku nocy lub tuż po przebudzeniu? Czy zdarzają się wymioty w nocy lub rano?
 • Czy występują objawy ostrzegawcze lub czy jesteś w stanie powiedzieć, że głowa zaraz zacznie boleć?
 • Czy bólowi głowy towarzyszą inne objawy: nudności, wymioty, zawroty głowy, drętwienie, osłabienie, inne?
 • Czy w trakcie lub po ustąpieniu bólu głowy skóra głowy lub twarz jest nadwrażliwa na dotyk?

3. Kiedy ból głowy jest niebezpieczny?

Na podstawie takiego wywiadu lekarz ustala, z jakim typem bólu głowy ma do czynienia. Z medycznego punktu widzenia najbardziej niepokojący jest typ 1 i 3. W przypadku, kiedy ból stopniowo nasila się, wybudza człowieka ze snu, nie pozwala na wykonywanie żadnych czynności, zaleca się wykonanie badania MR (rezonans magnetyczny)  lub TK. Podobnie w sytuacji, gdy głowa zaczyna boleć nagle i bardzo mocno. Może to być bowiem związane z tzw. incydentem naczyniowym, z których najgroźniejsze jest pęknięcie tętniaka powodujące krwotok podpajęczynówkowy.

4. Najmniej niepokojący typ bólu

Najmniej niepokojący jest taki ból głowy, który trwa np. kilka godzin, powoduje mdłości i tzw. światłowstręt – jest to prawdopodobnie ból migrenowy oraz ból, który towaryszy nam od wielu tygodni, a nawet miesięcy, ale pojawia się jedynie na dwie czy trzy godziny w ciągu dnia – co sugeruje tzw. napięciowe bóle głowy (wynikające ze stresu, różnych lęków i przeżyć).

Zobacz też:

5. Leki i jedzenie powodujące ból głowy

Bardzo ważnym czynnikiem powodującym ból głowy, a często pomijanym w wywiadzie lekarskim jest fakt przyjmowania określonych leków. Dolegliwości może wywołać przyjmowanie antybiotyków, leków na alergię, rozszerzających oskrzela czy długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (np. ibuprofenu czy paracetamolu). Podobnie, rzadko szuka się pokarmów, które wyzwalają migrenowy ból głowy, a często są nimi czekolada, określony typ mięsa, sery żółte, czy warzywa o intensywnym smaku (cebula, czosnek, rzodkiew).

Z wykorzystaniem materiałów Donalda W. Lewis i Thomasa Kocha opublikowanych w  „Pediatric Annals”.

Następny artykuł: Ból głowy a migrena

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.