Ból głowy – typy bólu, diagnostyka, kiedy ból głowy jest niebezpieczny?
Do tego, że czasami boli głowa, większość z nas przywykła. Najczęstszą przyczyną bólu głowy jest migrena lub napięcia różnego pochodzenia, czasami skoki ciśnienia. Znacznie rzadziej powodem są inne poważne schorzenia. Choć mało kto ma odwagę mówić o tym głośno, przyczyną bólu głowy może być guz mózgu lub zaawansowane zmiany wewnątrzczaszkowe. Jak rozpoznać, kiedy ból głowy jest niebezpieczny?
Zobacz film: "Ciągłe bóle głowy nie dają mężczyźnie spokoju. Jaka jest diagnoza?"
Zobacz także: Zdrowe alternatywy dla aspiryny
- 1. Typy bólu głowy
- 2. Diagonostyka bólu głowy
- 3. Kiedy ból głowy jest niebezpieczny?
- 4. Najmniej niepokojący typ bólu
- 5. Leki i jedzenie powodujące ból głowy
1. Typy bólu głowy
Wyróżniamy pięć typów bólu głowy:
- epizod bólu głowy o ostrym początku;
- ostry, nawracający ból głowy z okresami bez bólu;
- przewlekły, nasilający się ból głowy o postępującym przebiegu;
- niepostępujący, codzienny lub prawie codzienny ból głowy;
- mieszany wzorzec codziennego bólu głowy, na który nakładają się bardziej nasilone napady.
Zdaniem neurologów, lekarz pierwszego kontaktu, zbierając odpowiedni wywiad na temat charakteru bólu głowy, jest w stanie bardzo szybko ocenić, czy dolegliwości mają charakter migrenowy, infekcyjny, są skutkiem przyjmowania określonych leków czy też rzeczywiście sygnalizują poważny problem neurologiczny lub onkologiczny.
2. Diagonostyka bólu głowy
Choć poniżej przedstawiamy większość z pytań, na które trzeba odpowiedzieć, żeby mieć jasność, z jakim typem bólu mamy do czynienia, to tylko lekarz jest w stanie zinterpretować je w taki sposób, aby określić, kiedy zgłaszany ból jest groźny czy niegroźny dla życia i zdrowia.
Podstawowe pytania dotyczące bólu głowy, jakie prawdopodobnie zada lekarz pierwszego kontaktu, kiedy bedzie diagnozować ból głowy:
- W jaki sposób i kiedy rozpoczął się ból głowy?
- Jak możesz go określić: ból głowy o nagłym początku, ból, który zdarza się co jakiś czas, codzienny ból głowy, trwający cały czas, stopniowo nasilający się, mieszany?
- Jak często występuje i jak długo trwa ból głowy?
- Co przynosi ulgę lub nasila dolegliwości?
- Kiedy występuje gól głowy? pojawia się w jakichś szczególnych okolicznościach (pod wpływem zapachu, wysiłku) lub w jakimś konkretnym czasie albo po zjedzeniu konkretnej rzeczy?
- Czy chorujesz na jakieś inne choroby (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę)?
- Czy przyjmujesz jakiekolwiek leki (na ból głowy lub inne dolegliwości)?
- Czy z pojawieniem się bólu głowy wiązał się jakiś uraz głowy?
- Czy kiedykolwiek wystąpił atak padaczki lub drgawki?
- Czy miałeś ostatnio problemy z równowagą, z chodzeniem, ostrością widzenia, mówieniem lub koncentracją?
- Czy kiedykolwiek ból głowy pojawił się w środku nocy lub tuż po przebudzeniu? Czy zdarzają się wymioty w nocy lub rano?
- Czy występują objawy ostrzegawcze lub czy jesteś w stanie powiedzieć, że głowa zaraz zacznie boleć?
- Czy bólowi głowy towarzyszą inne objawy: nudności, wymioty, zawroty głowy, drętwienie, osłabienie, inne?
- Czy w trakcie lub po ustąpieniu bólu głowy skóra głowy lub twarz jest nadwrażliwa na dotyk?
3. Kiedy ból głowy jest niebezpieczny?
Na podstawie takiego wywiadu lekarz ustala, z jakim typem bólu głowy ma do czynienia. Z medycznego punktu widzenia najbardziej niepokojący jest typ 1 i 3. W przypadku, kiedy ból stopniowo nasila się, wybudza człowieka ze snu, nie pozwala na wykonywanie żadnych czynności, zaleca się wykonanie badania MR (rezonans magnetyczny) lub TK. Podobnie w sytuacji, gdy głowa zaczyna boleć nagle i bardzo mocno. Może to być bowiem związane z tzw. incydentem naczyniowym, z których najgroźniejsze jest pęknięcie tętniaka powodujące krwotok podpajęczynówkowy.
4. Najmniej niepokojący typ bólu
Najmniej niepokojący jest taki ból głowy, który trwa np. kilka godzin, powoduje mdłości i tzw. światłowstręt – jest to prawdopodobnie ból migrenowy oraz ból, który towaryszy nam od wielu tygodni, a nawet miesięcy, ale pojawia się jedynie na dwie czy trzy godziny w ciągu dnia – co sugeruje tzw. napięciowe bóle głowy (wynikające ze stresu, różnych lęków i przeżyć).
Zobacz też:
5. Leki i jedzenie powodujące ból głowy
Bardzo ważnym czynnikiem powodującym ból głowy, a często pomijanym w wywiadzie lekarskim jest fakt przyjmowania określonych leków. Dolegliwości może wywołać przyjmowanie antybiotyków, leków na alergię, rozszerzających oskrzela czy długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (np. ibuprofenu czy paracetamolu). Podobnie, rzadko szuka się pokarmów, które wyzwalają migrenowy ból głowy, a często są nimi czekolada, określony typ mięsa, sery żółte, czy warzywa o intensywnym smaku (cebula, czosnek, rzodkiew).
Z wykorzystaniem materiałów Donalda W. Lewis i Thomasa Kocha opublikowanych w „Pediatric Annals”.
Komentarze