Ból łokcia - rodzaje zaburzeń, łokieć tenisisty, leczenie

Ból łokcia to dolegliwość, która dotyka wiele osób. Jest to przypadłość dokuczliwa, która utrudnia wykonywanie zawodowych oraz codziennych obowiązków i czynności. Przyczyny występowania bólu łokcia są różne i dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy wyznacza kierunek leczenia i postępowania. Najpierw należy ustalić dokładne miejsce bólu łokcia oraz jego intensywności i rodzaj. Istotne są też informacje kiedy dolegliwość się pojawia.

Ból łokcia - rodzaje zaburzeń

Ból łokcia to nie tylko uraz mechaniczny po wypadku czy uderzeniu. Może wystąpić zarówno u osób uprawiających sport, ciężko pracujących fizycznie, ale też pojawia się z powodu choroby reumatycznej, a także gdy dana osoba ma kłopoty z kręgosłupem.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Jedną z przyczyn  pojawiającego się bólu łokcia są zaburzenia w stawach. Występują one na skutek  zapalenia stawów ramienno-łokciowego, a także łokciowo-promieniowego. Ból łokcia pojawia się też pod wpływem choroby zwyrodnieniowej. Dolegliwości w stawach mogą również wystąpić, gdy doszło do jakiegoś urazu mechanicznego, czy też uderzenia.

Ból łokcia może wynikać z przyczyn związanych z zaburzeniami okołostawowymi. Jednym z nich jest tzw. łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego oraz łokieć golfisty oznaczający  zapalenie nadkłykcia bocznego. Dolegliwości mogą też wynikać ze zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kości oraz z wiotkości więzadłowej. Ostatnim rodzajem zaburzeń związanych z bólem łokcia jest tzw. ból rzutowany. Występuje on w przypadku dolegliwości i dysfunkcji kręgosłupa szyjnego, a także okolic barku.

Ból łokcia - łokieć tenisisty

Ból łokcia może być spowodowany przeciążeniami mięśni i przyczepów okalających staw. Na skutek mikrourazów uszkadzane są włókna kolagenu w ścięgnach. Osoba z tą dolegliwością ma coraz większe trudności w wyprostowaniu łokcia i poruszaniu ramieniem ze względu na pojawiający się ból łokcia.

Łokieć tenisisty to przypadłość, która nie dotyczy tylko osób grających w tenisa. Ból łokcia w tym przypadku jest wynikiem zmian w ścięgnach stawu łokciowego. Dzieje się tak na skutek powtarzania pewnych ruchów lub nadwyrężania np. nadgarstka. Łokieć tenisisty dotyczy osób pracujących przy komputerze, ale również monterów, czy mechaników. Najczęściej ból łokcia występuje przy ruchach nadgarstków. Pojawia się i wręcz nasila, gdy próbujemy je wyprostować. Jest dokuczliwy przy chwytaniu przedmiotów w dłonie i wykonywaniu ruchów obrotowych. Nawet zwykłe podanie ręki lub próba chwycenia np. sztućców, może powodować ból łokcia.

Ból łokcia - leczenie

Gdy pojawia się ból łokcia należy udać się do ortopedy. Po zdiagnozowaniu przyczyny zaleci on sposób leczenia. Może to być masaż rozluźniający przedramienia, co pozwoli na odblokowanie napięcia mięśni i złagodzenie bólu łokcia. Czasami jednak stymulacja tkanek może mieć nieco bardziej bolesną formę, ale to wszystko zależy od stopnia dolegliwości.

Korzystne jest także zastosowanie masażu innych obszarów, które przyczyniają się do bólu łokcia. Może to dotyczyć odcinków kręgosłupa, a także okolic szyi i barku. Dzieki temu będzie można mobilizować staw łokciowy. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie często korzystają z tzw. kinesiotapingu, czyli naklejania na ciało plastrów.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów czy też stanom zapalnym. Istnieją produkty,...

Ból łokcia często ustępuje, gdy dajemy mięśniom odpocząć i odpowiednio się zregenerować. Czasami należy unieruchomić staw w stabilizatorze lub poprzez założenie gipsu. W leczeniu bólu łokcia stosuje się również  zastrzyki sterydowe, terapię prądem stałym, laser, falę uderzeniową oraz ultradźwięki.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...

Choroby i dolegliwości

Najdziwniejsze przypadki medyczne

Najdziwniejsze przypadki medyczne

wyłącznie w obcym języku, ale najczęstszą formą choroby jest mówienie w języku ojczystym z niespotykanym u pacjenta wcześniej obcym akcentem. Na świecie (...) . Stanleya Kubricka. Warto zaznaczyć, że choroba nadal...

Choroby i dolegliwości

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

Endometrioza DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego (...) (IBS), szczególnie u starszych kobiet, zaś u młodszych jako zaburzenia miesiączkowania....

Choroby i dolegliwości

Pozornie złe nawyki, które są dobre dla zdrowia

Pozornie złe nawyki, które są dobre dla zdrowia

"Złe" nawyki, wcale nie są takie złe Nie czuj się winny, jeżeli raz odpuścisz sobie codzienny trening albo zjesz kawałek czekolady. Zdziwiłbyś się, ile korzyści płynie z tych pozornie niedobrych nawyków. Okazuje się, że nawet przeklinanie ma czasem dobry...