Przejdź na WP

Ból łokcia - rodzaje zaburzeń, łokieć tenisisty, leczenie

Ból łokcia to dolegliwość, która dotyka wiele osób. Jest to przypadłość dokuczliwa, która utrudnia wykonywanie zawodowych oraz codziennych obowiązków i czynności. Przyczyny występowania bólu łokcia są różne i dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy wyznacza kierunek leczenia i postępowania. Najpierw należy ustalić dokładne miejsce bólu łokcia oraz jego intensywności i rodzaj. Istotne są też informacje kiedy dolegliwość się pojawia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Ból łokcia - rodzaje zaburzeń

Ból łokcia to nie tylko uraz mechaniczny po wypadku czy uderzeniu. Może wystąpić zarówno u osób uprawiających sport, ciężko pracujących fizycznie, ale też pojawia się z powodu choroby reumatycznej, a także gdy dana osoba ma kłopoty z kręgosłupem.

Jedną z przyczyn  pojawiającego się bólu łokcia są zaburzenia w stawach. Występują one na skutek  zapalenia stawów ramienno-łokciowego, a także łokciowo-promieniowego. Ból łokcia pojawia się też pod wpływem choroby zwyrodnieniowej. Dolegliwości w stawach mogą również wystąpić, gdy doszło do jakiegoś urazu mechanicznego, czy też uderzenia.

Ból łokcia może wynikać z przyczyn związanych z zaburzeniami okołostawowymi. Jednym z nich jest tzw. łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego oraz łokieć golfisty oznaczający  zapalenie nadkłykcia bocznego. Dolegliwości mogą też wynikać ze zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kości oraz z wiotkości więzadłowej. Ostatnim rodzajem zaburzeń związanych z bólem łokcia jest tzw. ból rzutowany. Występuje on w przypadku dolegliwości i dysfunkcji kręgosłupa szyjnego, a także okolic barku.

Ból łokcia może się pojawić pod wpływem choroby zwyrodnieniowej
Ból łokcia może się pojawić pod wpływem choroby zwyrodnieniowej

2. Ból łokcia - łokieć tenisisty

Ból łokcia może być spowodowany przeciążeniami mięśni i przyczepów okalających staw. Na skutek mikrourazów uszkadzane są włókna kolagenu w ścięgnach. Osoba z tą dolegliwością ma coraz większe trudności w wyprostowaniu łokcia i poruszaniu ramieniem ze względu na pojawiający się ból łokcia.

Łokieć tenisisty to przypadłość, która nie dotyczy tylko osób grających w tenisa. Ból łokcia w tym przypadku jest wynikiem zmian w ścięgnach stawu łokciowego. Dzieje się tak na skutek powtarzania pewnych ruchów lub nadwyrężania np. nadgarstka. Łokieć tenisisty dotyczy osób pracujących przy komputerze, ale również monterów, czy mechaników. Najczęściej ból łokcia występuje przy ruchach nadgarstków. Pojawia się i wręcz nasila, gdy próbujemy je wyprostować. Jest dokuczliwy przy chwytaniu przedmiotów w dłonie i wykonywaniu ruchów obrotowych. Nawet zwykłe podanie ręki lub próba chwycenia np. sztućców, może powodować ból łokcia.

To musisz wiedzieć

3. Ból łokcia - leczenie

Gdy pojawia się ból łokcia należy udać się do ortopedy. Po zdiagnozowaniu przyczyny zaleci on sposób leczenia. Może to być masaż rozluźniający przedramienia, co pozwoli na odblokowanie napięcia mięśni i złagodzenie bólu łokcia. Czasami jednak stymulacja tkanek może mieć nieco bardziej bolesną formę, ale to wszystko zależy od stopnia dolegliwości.

Korzystne jest także zastosowanie masażu innych obszarów, które przyczyniają się do bólu łokcia. Może to dotyczyć odcinków kręgosłupa, a także okolic szyi i barku. Dzieki temu będzie można mobilizować staw łokciowy. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie często korzystają z tzw. kinesiotapingu, czyli naklejania na ciało plastrów.

Co jeść, aby mieć zdrowe stawy?
Co jeść, aby mieć zdrowe stawy? [7 zdjęć]

Dieta z pewnością pomaga dbać o nasze stawy, a część produktów pozwala wręcz zapobiegać m.in. bólom stawów...

zobacz galerię

Ból łokcia często ustępuje, gdy dajemy mięśniom odpocząć i odpowiednio się zregenerować. Czasami należy unieruchomić staw w stabilizatorze lub poprzez założenie gipsu. W leczeniu bólu łokcia stosuje się również  zastrzyki sterydowe, terapię prądem stałym, laser, falę uderzeniową oraz ultradźwięki.

Następny artykuł: Postępowanie po zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy