Trwa ładowanie...

Ból pośladka a rak – czy to możliwe?

Avatar placeholder
10.08.2022 16:56
Ból pośladka a rak to problem, który nurtuje wiele osób
Ból pośladka a rak to problem, który nurtuje wiele osób (Adobe Stock)

Ból pośladka a rak – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Dolegliwości bólowe w tej części ciała nie zawsze bowiem mają związek z rwą kulszową, zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego, upadkiem czy przeciążeniem. O jakich nowotworach mowa? Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Ból pośladka a rak i inne choroby

Ból pośladka a rak to kwestia, która nurtuje wiele osób zmagających się z dolegliwościami w obrębie tej części ciała. Dlaczego to ma sens?

Za ból pośladka zwykle odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego oraz kręgosłupa lędźwiowego, a także rwa kulszowa, która rozwija się wskutek podrażnienia nerwu kulszowego. Jeszcze częściej ból i dyskomfort to skutek urazu lub przeciążenia.

Zobacz film: "Fatalny dawca. Zmarli prawie wszyscy biorcy"

Przyczyną dolegliwości może być tak naderwanie mięśnia, jak i ucisk guza w wyniku długotrwałego siedzenia. Możliwości jest wiele, co ma związek z tym, że w obrębie pośladka zlokalizowane są różne struktury układu kostno-stawowego: ścięgna, więzadła, mięśnie, stawy czy nerwy, a także kości.

Za ból pośladka może również odpowiadać nowotwór złośliwy: rak kości (także przerzuty raka), rak jajnika czy gruczołu krokowego, choć trzeba podkreślić, że dzieje się tak rzadko.

Ból pośladka a rak kości

Zmiany nowotworowe rozwijające się w kościach dzieli się na pierwotne i przerzutowe. Pierwotny rak kości występuje rzadko, zaś przerzuty raka do kości dotyczą blisko połowy chorych na nowotwory złośliwe. Choć zmiany mogą pojawić się w każdej kości, przerzuty raka dotyczą najczęściej okolicy lędźwiowej kręgosłupa, a także w odcinka piersiowego kręgosłupa, kości miednicy, żeber, kości udowych i ramieniowych.

Ból pośladka może być objawem raka kości udowej lub kości miednicy. Choroba może prowadzić do złamań, osoba chora często utyka. Konsekwencją nowotworu kości jest również spadek sprawności chorej kończyny. Mogą pojawić się przykurcze, mrowienia, stan zapalny z ociepleniem.

Pierwszy objaw raka kości stanowi z reguły silny ból. Może mieć on charakter miejscowy, promieniujący lub wszechogarniający. Charakterystyczne jest, że z czasem staje się coraz bardziej ostry, a jego intensywność często wzrasta w nocy. Jest to związane z rozrostem guza i jego działaniem na okoliczne tkanki.

Ból pośladka a rak jajnika

Ból pośladka i dolegliwości w dolnej części pleców mogą wskazywać na raka jajnika. Ma to związek z gromadzeniem się płynu w miednicy, co powoduje podrażnienie tkanek. Inne symptomy to ból miednicy i brzucha, zwiększenie obwodu brzucha, szybkie uczucie pełności podczas jedzenia, zmiana częstotliwości oddawania moczu, dolegliwości uciskowe w postaci objawów dysurycznych, zaparć, wzdęć lub bólów w podbrzuszu.

Objawy raka jajnika zwykle nie są charakterystyczne. Przez długi czas nowotwór rozwija się w organizmie bezobjawowo, a pojawienie się niepokojących objawów jest najczęściej związane z zaawansowaniem i rozrostem guza.

Ból pośladka a rak gruczołu krokowego

Bóle kostne w okolicy pośladków, ud i pleców, może wywoływać rak gruczołu krokowego (rak prostaty, rak stercza). U niektórych chorych występują ze strony dolnych dróg moczowych. Najczęstszym objawem raka prostaty są trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz.

U mężczyzn z przerzutami do kości obserwuje się osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych lub objawy raka prostaty związane z porażeniem spowodowanym kompresją rdzenia kręgowego. Przerzuty w kościach zwykle występują w kręgosłupie, żebrach, kościach miednicy i czaszki oraz w nasadach kości długich.

2. Ból pośladka a rak – diagnostyka

Ból pośladka w przypadku nowotworu jest dobrze zlokalizowany, najczęściej stały i długotrwały, tępy. Często budzi w nocy, ale i nasila się podczas ruchu. Może towarzyszyć mu obrzęk oraz inne objawy ogólnoustrojowe. Niepokoi osłabienie i zmęczenie, niewyjaśniona utrata wagi, stany podgorączkowe lub gorączka oraz częste bądź przedłużające się infekcje.

W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów bardzo ważny jest kontakt z lekarzem. Kluczową rolę odgrywa wywiad lekarski i badanie fizykalne, ale badania obrazowe (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) i laboratoryjne z krwi oraz kału i moczu. O stosownym pakiecie diagnostycznym decyduje lekarz. Ważne jest, by ustalić, czy:

  • ból pośladka pojawia się przy siedzeniu, chodzeniu, dotyku, czy też samoistnie,
  • towarzyszą mu inne niepokojące objawy, istnieją inne choroby,
  • jak długo dokucza, kiedy się pojawił.

Leczenie bólu pośladka w dużej mierze zależy od przyczyny dolegliwości. W terapii wykorzystuje się farmakoterapię lub fizjoterapię, w przypadku nowotworu złośliwego wdraża się także postępowanie chirurgiczne, chemioterapię czy radioterapię.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze