Trwa ładowanie...

Brak wystarczającej ilości snu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów na to, że mózg pozbawiony odpowiednio długiego i głębokiego snu jest bardziej podatny na chorobę Alzheimera.

Zobacz film: "Bezsenność a wiek"

1. Brak snu zwiększa ryzyko choroby mózgu

– Zmiany nawyków związanych ze spaniem mogą "przygotowywać grunt” pod demencję – mówi Jeffrey Iliff, badacz mózgu z Uniwersytetu Oregon Health and Science w Portland.

Okazuje się, że podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn łączonych z występowaniem choroby Alzheimera. Jak pokazują badania na zwierzętach, jeśli organizm nie dostaje wystarczająco dużej dawki zdrowego snu, toksyny te mogą kumulować się i powodować uszkodzenia mózgu.

Iliff wraz z zespołem naukowców rozpoczyna badania, które mają na celu wyjaśnienie zależności między problemami ze snem a chorobą Alzheimera u ludzi. Od dawna podejrzewano, że musi istnieć związek między tymi dwoma przypadłościami, jako że osoby z tą przypadłością często cierpią również na zaburzenia snu.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera....

zobacz galerię

– Długo wierzono, że dzieje się tak, ponieważ choroba niszczy ośrodek mózgu odpowiedzialny za regulację snu – mówi Iliff. Jednak dwa ostatnie odkrycia wskazują, że zależność ta może być dużo bardziej złożona.

Pierwszy dowód pochodzi z roku 2009, z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis. Obserwacje wykazały, że blaszki amyloidowe, które łączy się z występowaniem choroby Alzheimera, tworzyły się znacznie szybciej w mózgach myszy, które nie miały zapewnionej odpowiedniej dawki snu.

W kolejnych badaniach Iliff wraz ze swoim zespołem badawczym odkrył, w jaki sposób brak snu może przyspieszać rozwój tych blaszek. Naukowcy ustalili, że podczas głębokiego snu zachodzi nadzwyczaj efektywny proces oczyszczania mózgu, przynajmniej u zwierząt.

Według Iliffa w tym czasie dochodzi do procesu, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy, zazwyczaj znajdujący się na zewnątrz mózgu, zaczyna ponownie cyrkulować wewnątrz mózgu wokół naczyń krwionośnych. System ten, nazywany układem glimfatycznym, pozwala na oczyszczenie się mózgu z toksyn, włączając te, które są odpowiedzialne za tworzenie się blaszek amyloidowych wywołujących chorobę Alzheimera.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn choroby oraz opracowania nowych metod leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Przyczyny problemów z koncentracją i pamięcią

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.