Brak wystarczającej ilości snu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Naukowcy dostarczają coraz więcej dowodów na to, że mózg pozbawiony odpowiednio długiego i głębokiego snu jest bardziej podatny na chorobę Alzheimera. – Zmiany nawyków związanych ze spaniem mogą „przygotowywać grunt” pod demencję – mówi Jeffrey Iliff, badacz mózgu z Uniwersytetu Oregon Health and Science w Portland.

Okazuje się, że podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn łączonych z występowaniem choroby Alzheimera. Jak pokazują badania na zwierzętach, jeśli organizm nie dostaje wystarczająco dużej dawki zdrowego snu, toksyny te mogą kumulować się i powodować uszkodzenia mózgu.

Iliff wraz z zespołem naukowców rozpoczyna badania, które mają na celu wyjaśnienie zależności między problemami ze snem a chorobą Alzheimera u ludzi. Od dawna podejrzewano, że musi istnieć związek między tymi dwoma przypadłościami, jako że osoby z tą przypadłością często cierpią również na zaburzenia snu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Długo wierzono, że dzieje się tak, ponieważ choroba niszczy ośrodek mózgu odpowiedzialny za regulację snu – mówi Iliff. Jednak dwa ostatnie odkrycia wskazują, że zależność ta może być dużo bardziej złożona.

Pierwszy dowód pochodzi z roku 2009, z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis. Obserwacje wykazały, że blaszki amyloidowe, które łączy się z występowaniem choroby Alzheimera, tworzyły się znacznie szybciej w mózgach myszy, które nie miały zapewnionej odpowiedniej dawki snu.

W kolejnych badaniach Iliff wraz ze swoim zespołem badawczym odkrył, w jaki sposób brak snu może przyspieszać rozwój tych blaszek. Naukowcy ustalili, że podczas głębokiego snu zachodzi nadzwyczaj efektywny proces oczyszczania mózgu, przynajmniej u zwierząt.

Brak wystarczającej ilości snu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera
Brak wystarczającej ilości snu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Według Iliffa w tym czasie dochodzi do procesu, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy, zazwyczaj znajdujący się na zewnątrz mózgu, zaczyna ponownie cyrkulować wewnątrz mózgu wokół naczyń krwionośnych. System ten, nazywany układem glimfatycznym, pozwala na oczyszczenie się mózgu z toksyn, włączając te, które są odpowiedzialne za tworzenie się blaszek amyloidowych wywołujących chorobę Alzheimera.

Naukowcy chcą w 2016 roku przeprowadzić podobne badania, jednak tym razem z udziałem ludzi, aby upewnić się, czy ich odkrycie ma również zastosowanie w przypadku człowieka. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn choroby oraz opracowania nowych metod leczenia.

Następny artykuł: Przyczyny problemów z koncentracją i pamięcią

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy